Kredi Kartı ve İnternet Bankacılğı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Güvenlik

Kredi Kartı ve İnternet Bankacılığı Kullanırken Dolandırıcılığa Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler!

BaşlıkEvet arkadaşlar bugünkü yazımda internet üzerinden Kredi Kartı ile alış-veriş yaparken ve İnternet Bankacılığı kullanırken dikkat etmemiz gereken hususlara değineceğim. Malum bilişim çağında yaşıyoruz ve çağın getirdiği yöntemlerden biri de internet üzerinden alış-veriş yapmak. Ancak birçoğumuz yakınlarımızdan Kredi Kartı bilgilerinin kopyalandığını, çalındığını ve bilgisi olmadan alış-veriş yapıldığını duymuşuzdur. Peki İnternet üzerinden alış-veriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Bilgilerimizin kötü niyetli insanların eline geçmemesi için ne gibi önlemler almalıyız? İşte yazımızda bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

ÖNCELİKLE BİLGİSAYARIMIZIN GÜVENİLİR OLMASI İÇİN YAPMAMIZ GEREKENLER

  • En başta virüsten ya da zararlı yazılımdan kurtulmalıyız. Bunun için güncel ve bilindik bir virüs programı kullanmanızı tavsiye ederim.
  • Virüs dışında ve en güncel, en kaliteli virüs programlarının bile tanımadığı zararlı yazılımlar bilgisayarınızda hala bulunuyor olabilir. Bu zararlıları temizleyebilmek için mutlaka tecrübeli birinden yardım almalısınız.
  • Kullandığınız bilgisayarın güvenliğinden emin değilseniz kesinlikle alışverişe devam etmeyin ve hassas bilgilerinizi bir yerlere girmeye çalışmayınız.

Yukarıdaki adımları yaptıktan ve bilgisayarımızın güvenilir olduğundan emin olmamız gerekir. İş yerimizdeki, internet cafelerdeki bilgisayarlardan ve tanımadığımız kişilerin bilgisayarlarından alış-veriş yapmıyoruz veya internet bankacılığı kullanmıyoruz. Çünkü bilgisayarınızda trojan, keylogger vb. zararlı bir yazılım varsa bundan sonra anlatacağım önlemleri almak da bizi kurtaramayabilir.

En başta, güvenmediğimiz ya da adını daha önce hiç duymadığımız sitelerden alış-veriş yapmaktan kaçınmalıyız. İkinci olarak da alış-veriş yaparken bilmemiz gereken en önemli şey şudur: Alış-veriş yaptığımız site bizden sadece aşağıdaki bilgileri ister.

İstenilen Bilgiler1. Kart Numarası
2. Kartın Ön Yüzünde Bulunan Son Kullanma Tarihi
3. Kartın Arka Yüzünde Bulunan cvc2, Yani Güvenlik Kodu
4. Kart Üzerinde Bulunan İsim

Herhangi bir alış-veriş sitesinde, bizden bu bilgiler dışında Kart Şifresi, Anne Kızlık Soyadı, Doğum Tarihi vb. bilgiler isteniyorsa kesinlikle alış-verişe devam etmeyin. Peki sadece bu önlemler yeterli mi? Tabi ki hayır. Şimdi asıl önemli kısma geliyoruz.

Eğer bilgisayarımıza virüs bulaşmışsa ve biz güvendiğimiz alış-veriş sitelerine giriş yaptığımızda bile, bizi alış-veriş yapmak istediğimiz siteyle aynı tarzda dizayn edilmiş başka sitelere yönlendiriyorsa tehlike hala devam ediyor demektir. Peki bu tür durumlarda nelere dikkat etmeliyiz? İnternet üzerinde hassas bilgilerin gönderildiği güvenilir ya da köklü kurumlarda devreye SSL sertifikaları girer. Peki SSL nedir? Ne işe yarar?

SSL bir güvenlik sistemidir. Özellikle alış-veriş siteleri ve internet bankacılığı gibi veri güvenliğinin önemli olduğu siteler tarafından kullanılır. SSL sertifikası sayesinde gönderdiğimiz bilgiler  karşı tarafa şifrelenerek gönderilir. Böylece internet ağımıza sızmış kötü niyetli kimselerin eline bilgilerimiz geçse bile şifreli veriler eline geçer ve günümüz şartlarında güvenli bir SSL şifrelemesini çözmesi kişisel bilgisayarlarla uzun yıllar sürecektir.

Şimdi de sitelerin SSL sertifikası kullanıp kullanmadığını nereden anlayacağımızı görelim. Örnek olarak hepsiburada.com isimli sitenin güvenlik sertifikasını göreceğiz. Aşağıdaki resimde sitenin Anasayfası açıkken adres çubuğunu görüyoruz.

Adres Çubuğu

Alttaki resimde ise üye girişi yapmak için tıkladığımızda adres satırının geldiği durumu görüyoruz. Gördüğünüz gibi adres çubuğu yeşil oldu, bir kilit simgesi geldi ve “https” yazısı çıktı. SSL sertifikası kullanmayan sitelerde bu kısım “http”  olarak gelir, ‘s’ ise İngilizce ‘security’ yani ‘güvenlik’ kelimesinin baş harfidir. Aynı durum kart bilgileri girdimiz ekranda bulunur.

SSL Sertifikası

Yukarıda Chrome tarayıcının görüntülerini vermiştik. Burada da explorer tarayıcının SSL sertifikası olduğunda almış olduğu durumu görüyoruz.

explorer

Evet arkadaşlar buraya kadar Kredi Kartı ile güvenli alış-veriş yapma yöntemlerini gördük. Şimdi de İnternet Bankacılığı kullanırken almamız gereken güvenlik önlemleri ve dikkat etmemiz gereken hususlara değineceğim.

İlk olarak bankaların bizden hangi bilgileri istediğini bilmemiz lazım. Bankalar bizden İnternet Bankacılığı girişi için yalnızca Müşteri numarası ve Parola ister. Yine bu iki bilgi dışında, T.C. kimlik no, doğum tarihi vb. herhangi bir bilgi istediğinde hemen oradan uzaklaşıyoruz. İkinci olarak da bütün bankalar tıpkı Alış-Veriş siteleri gibi İnternet Bankacılığı girişlerinde ve kullanımında SSL sertifikası kullanırlar. Örnek olarak birkaç bankanın İnternet Bankacılığı giriş ekranlarının görüntüsünü paylaşıyorum.

Vakıfbank  Garanti Bankası   Akbank

Gördüğünüz gibi hepsinin istediği bilgiler aynı. Tarayıcıların adres çubuğu ise yeşil ve kilit simgesiyle birlikte ‘https’ yazısı da mevcut. Bazı durumlarda tarayıcınızın adres çubuğunda https:// ibaresini göremeyebilirsiniz, ancak bu kısım yeşil, asma kilit ikonu görünüyor ve herhangi bir uyarı vermiyorsa sıkıntı yok diyebiliriz. Özet olarak dikkat etmemiz gereken hususlar:

Özet olarak dikkat etmemiz gereken hususlar:

  1. Bilgisayarımızın zararlı yazılımlardan temizlendiğinden, yani güvenilir olduğundan emin oluyoruz. Güvenilirliğinden emin olmadığımız bilgisayarlardan alış-veriş yapmıyoruz ve internet bankacılığı kullanmıyoruz.
  2. Güvenmediğimiz ve bilmediğimiz sitelerden alış-veriş yapmıyoruz.
  3. Güvenli (SSL Sertifikalı) olmayan sayfalara herhangi bir bilgi girmiyoruz.
  4. Bizden istenmesi gereken bilgiler dışında bilgi istenildiği durumlarda hemen oradan uzaklaşıyoruz.

 

Peki Tüm Bunlara rağmen Kredi Kartı veya İnternet Bankacılığı bilgilerimiz kötü niyetli kimselerin eline geçmişse ve mağdur olmuşsak vakit geçirmeden aşağıdaki adımları izliyoruz.

  1. Öncelikle Bankamızı arayarak durumu anlatıyoruz ve Kredi Kartımızı veya İnternet Bankacılığı kullanımını kapattırıyoruz.
  2. Hemen bağlı bulunduğumuz Savcılığa giderek bir dilekçeyle suç duyurusunda bulunuyoruz.
  3. Bankamıza da bir dilekçeyle mağduriyetimizin giderilmesi için başvuruyoruz ve haksız olarak alınan paraların iadesini istiyoruz.

Bu adımlarla ilgili açıklayıcı bir makaleyi daha sonra yazacağım. Takipte kalın, hoşçakalın.

 

Mehmet ORÇAN

Kendi çapında bilişim sektörüyle ilgilenen, insanlara yardımcı olmayı seven, insanlardan bir insan...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu