Discovery Kitkat 4.4.2 ile Gelen Yenilikler
Akıllı TelefonAndroid

Discovery Kitkat 4.4.2 ile Gelen Yenilikler (Resimli-Güncellendi)

Merhaba sevgili dostlar. Yeni bir yazı ile karşınızdayım. Bu yazımda General Mobile firmasının  yayınladığı Discovery 4.4.2 Kitkat güncellemesi ile gelen yenilikler neler, bundan bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi firma resmi sitesindeki bu sayfadan güncellemeyi duyurmuştu. Yeni özellikler keşfettikçe de yazımı güncelleyeceğim. Ancak güncelleme yapmayı düşünüyorsanız, rehber, uygulamalar, ayarlar ve şifreler gibi verilerinizi silmeden nasıl güncelleme yapabileceğinizi öğrenmek için Discovery Verileri Ugulama Olmadan Yedekleme ve Geri Yükleme adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca sorularınızı sayfanın en altında bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz. Hadi başlayalım. Bakalım yenilikler nelermiş.

(Yeni Eklenenler)

Arama cevaplama ekranının değiştiğini yazmayı önceleri önemsemedim ama dikkat edince güzel özellikler eklendiğini fark ettim. Artık aramayı cevaplama için sağa veya sola değil, ortada bulunan beyaz kısmı yukarı yada aşağı kaydırmak gerekiyor. Resimden de anlaşılacağı üzere yukarı kaydırınca aramayı reddediyor, aşağıya kaydırınca cevaplamış oluyoruz.

N2
Discovery 4.4.2 Kitkat Cevaplama Ekranı

Sessize almak yada mesaj ile cevaplamak için ise yine beyaz kısmı sağa yada sola hareket ettirmek gerekiyor. Bu işlemi yaptığımızda ise aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz. Burada ise altta “SMS ile yanıtla” yazısı çıkıyor. Buraya tıkladığımızda hazır mesajlardan birini seçebiliyor yada yeni mesaj yazabiliyoruz. Ayrıca arayan kişi yada numara ile daha önce yaptığımız görüşlerin de tarih ve saatini ekranda görebiliyoruz.

N3

Bir diğer güzel değişiklik ise yeni sürümle eklenen hava durumu uygulaması widget’ı. Masaüstü Düzenle menüsüne (ana ekranın boş bir yerine basılı tutarak da girilebilir) girdiğimizde karşımıza çıkan Dinamik Hava Durumu Widget’ını ana ekrana eklediğimizde hareketli bir widget eklemiş oluyoruz. Bu widget’ın en güzel tarafı ise telefonu kilit ekranından açtığımızda karşılaştığımız manzara. Yalnız dikkat edin iki widget var hava durumu ile ilgili. Dinamik olanı seçmeniz gerekiyor.

N1
Discovery 4.4.2 Kitkat Hava Durumu Widget

 

Tıpkı HTC telefonların arayüzünde olduğu gibi burada da resimde görüldüğü üzere ekran üzerinde o anki mevcut hava durumunu hareketli olarak görebiliyoruz. Havanın durumuna göre yağmurlu, karlı, bulutlu bir masaüstü bizi karşılıyor.

Benim en hoşuma giden özellik, yeni sürümle birlikte gelen Sistem Yöneticisi Uygulaması. Bu uygulamaya giriş yaptığımızda bizi aşağıdaki menü karşılıyor.

2
Discovery 4.4.2 Kitkat Sistem Yöneticisi

 

Buradaki menülerden hafıza temizleme kısmına giriş yaptığımızda, İşlem Sonlandırma ve Açılış Optimizasyonu alt menüleri ile karşılaşıyoruz. burada dilersek telefonu sallayarak, dilersek de tek tek menülere girerek temizleme işlemi yapabiliyoruz. Temizlik bölümünde ise daha önce çalıştırdığımız programları bellekten temizleyebiliyoruz.

Ancak benim asıl bahsetmek istediğim ve en çok hoşuma giden menü ise Trafik Görüntüleme menüsü. Bu menüye giriş yaptığımızda yine 3 adet alt menüyle karşılanıyoruz. Bu menülerden özellikle Ağ Kontrolü menüsünden bahsedeceğim. Bu menüye giriş yaptığımızda telefonumuzda yüklü olan tüm uygulamaların ağ erişimine izin verip vermeyeceğimizi belirliyoruz.

3

Buradan istersek tek tek, istersek tüm uygulamalara izin verebilir yada yasaklayabiliriz. Bu özelliğin en güzel tarafı ise kullanmadığımız yada işimize yaramayan uygulamaların internet erişimini engelleyerek; hem internet kotamızdan, hem de cihazın pil ömründen tasarruf etmemiz. Bu özelliği bizzat test ettim. Kullandığım tarayıcıyı yasakladım ve internete erişemedim. Yani gerçekten işe yarıyor.

Eski sürümde olan ve cihazı optimize etmemize yarayan bir widget vardı. Maalesef bu widget bu sürümde yok. Bunun yerine telefon hızlandırmak için, yukarıda bahsettiğim Sistem Yöneticisi uygulamasının kısayolu bildirim çubuğuna eklenmiş  ve eski widget’ın işlevini bu kısayol görür olmuş. Bu özelliğe ulaşmak için bildirim çubuğunu çift parmağınızla aşağı çekmeniz veya tek parmağınızla çektikten sonra sağ üst köşede bulunan genişletme tuşuna basmanız gerekiyor.

4

Burada yeşil renkteki roket işaretine tıkladığımızda eski sürümde bulunan Optimize Et widget’ının işlevini yerine getiriyor. Eski sürümde olup bu sürümde olmayan bir diğer özellik ise Telefon Hızlandırma uygulaması içindeki gizlilik bölümü. Bu bölümden Uygulamaların erişim izinlerini (GPS konumu, kamera-ağ erişimi, kişileri okuma vs.) kısıtlayabiliyorduk. Maalesef bu sürümde o da yok. Ancak ben eski sürümdeki ayarlarımı yeni sürüme güncellediğim için (nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın) önceki sürümde kısıtladığım uygulamalar çalıştığında bildirim çubuğunda çalıştırdığım uygulamanın istediği izni görüntülüyo. Bildirime tıkladığımda ise aşağıdaki menü karşıma çıkıyo.

9

Buradan yine istediğimiz izinleri verip/kısıtlayabiliyoruz. Ancak bildirim çubuğuna bildirim gelmeden bu menüye nasıl giriş yapabileceğimi henüz çözemedim 🙁 Çözen arkadaşlar olursa ve bana da bildirirlerse çok sevinirim.

Ayrıca ayarlar bölümünde Akıllı sekmesine tıkladığımızda Akıllı jestler menüsü gelmiş. Bu menüye eklenen ayarlar ile artık telefonun bildirim çubuğuna çift tıklayarak telefonu uyku mudona geçirebiliyor, alarm çalarken telefonu ters çevirdiğimizde alarmı durdurabiliyoruz.

10

Yeni sürümle gelen diğer özellikler ise galerinin ve video oynatıcının yenilenmiş olması. Galeri tamamen yeni bir arayüz sunuyor. Video oynatıcı da tamamen yenilenmiş. Video oynadığı sırada ekranda parmağımızı yukarı aşağı hareket ettirerek ses yükseltme-alçaltma fonksiyonunu, sağa sola hareket ettirerek ise videoyu ileri-geri alma fonksiyonunu yapabiliyoruz.

7 8

Son olarak Müzik Çalar uygulamasına değinmek istiyorum. Uygulamanın arayüzünde yapılan ufak değişiklikler dışında eski sürümden bir farkı yok. Ancak Müzik çalar açıkken kilit ekranında, Müzik Çalar uygulaması simgesi, çalan şarkı ve şarkıcı adı, play/pause ve ileri/geri atlama düğmeleri konulmuş. Bu da kanaatimce güzel bir ekleme olmuş.

1

Yeni özellikler keşfettikçe yine buradan sizlerle paylaşacağım. Takipte kalın. Hoşçakalın.

(Birkaç da ekran görüntüsü 🙂 )

6
Dİscovery 4.4.2 Kitkat
5
Dİscovery 4.4.2 Kitkat

 

 

Son olarak ben bu sürümü beğenmedim arkadaş eski sürüme yani 4.2 JellyBean sürümüne dönmek istiyorum diyorsanız; nasıl yapacağınızı görmek için Discovery 4.2 JellyBean sürümüne dönüş başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Mehmet ORÇAN

Kendi çapında bilişim sektörüyle ilgilenen, insanlara yardımcı olmayı seven, insanlardan bir insan...

77 Yorum

 1. Güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık. Telefon kullanıcıları olarak farklı uygulamalar kurarak yaptığımız birkaç işlemin güncelleme ile sağlanmış olması iyi oldu. Özellikle “ağ kontrolü” imkanı muadilleri için çıtayı çok yükseğe çıkarıyor…
  Çalışmanız için teşekkürler ..

 2. Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim. Birde yazıda değindiğiniz üzere, uygulama izinleri hakkında eğer bir çözüm bulan arkadaş olursa mesut eder bizi. Çünkü şuan hiçbir uygulama iznini kontrol edemiyorum 🙁

  1. Evet o konuyu ben de çok merak ediyorum. Bir bilen olsa da bize de söylese. Sizin telefonda izin kısmı hiç çıkmadı mı? Ben Uygulamaları (Örn: Whats up) çalıştırdığım da izin bölümü bildirim çubuğunda görüntüleniyo ordan açıyorum.

   1. Bende sizde çıktığı gibi bir izin bölümü hiç çıkmıyor. Bu halde Whatsapp ya da başka uygulamalar çok fazla kullanılmıyor. Eğer çözüm bulunursa çok güzel olur.

 3. Ya eski sürümde internet paylaşımında ne kadar gitti onu sınırlayan biliyodun bunda öyle birşey olmuyo

  1. O dediğin bu sürümde de var. Sistem Yöneticisi>Trafik Görüntüleme>Trafik Kısıtlamaları yolunu izle.

 4. Telefon aramada rakamlara tıkladığımızda kısayoldan isimlere ulaşıyorduk. Yeni güncellemede isimler doğru çıkmıyor.

  1. Evet maalesef. Bu özellik hala var ama yeni sürümde türkçe karakter desteği yok. Bu yüzden eksik oluyo. Umarım GM bir güncelleme ile bu problemi çözer.

 5. Arkadaşlar mp3 çalar widgeti yok bulamıyorum. Lütfen yardımcı olurmusunuz ? Masaüstü ekranındaki mp3 çaların olduğu sayfayı sildim. Widgeti ekleyecegim simdi ama yok arkadaş bulamıyorum. Yardımcı olur musunuz çok acil. Lütfen.

  1. Kardeş geçmiş olsun. Ekranı sildim derken tam olarak ne yaptın anlayamadım. Eğer uygulamayı kaldırmadıysan ki telefon rootlu değilse bu imkansız. Widget ın yerinde olması lazım. Yok uygulamayı kaldırdıysan fabrika ayarlarına dönmen lazım.

 6. Hocam masaüstü düzenle sekmesi varya ana ekranda seçenekler dediğinde. Ben sadece mp3 çalar widgetinin bulunduğu sayfayı sildim. Ve widgetlerden aradığım da mp3 çalar widgeti yok. Bulamıyorum arkadaş ya

  1. Widgetın kaybilması ilginç. Telefonu formatlaman sorunu çözer büyük ihtimalle. Ama uğraşmayım diyosan Mp3 çaları masaüstüne kısayol yapıp onla idare edebilirsin.

 7. Ve extrada olarak kitkattan sonra dokunmatik çılgın a döndü. Örn; klavye açıkken ekranın sol veya sağ üst kısmına dokunuyorum. Klavyede bir suru dokumalar meydana geliyor. Benim tikladigim yer ile algılanan yer alakasız resmen. Formatladim teli. Yine KitKat sürümü geldi ama düzelme yok arkadaş

  1. Kardeşim senin telde büyük ihtimalle yazılımsal değil donanımsal bir sorun var. Servise göndermeni öneririm.

 8. Slm öncelikle boyle bilgilendirici yazı için teşekkürler. Benim GM discovery 16/GB model telefonum hattım vodafone internet hizindin hic memnun değilim bulunduğum tarife faturayı aşmayan ekstra tarife 2gb internet hakkım var ama aşırı yavaş acaba tarifedenmi kaynaklanio dedim bulamadım sim kartın eskiydi 3gli aldım ayni duzelmedi sim kartim normal de demedim mikrodalga denedim ayni hızda değişme olmadı ama faturaya geçmeden önce günlük cepnet yapıyordum gayet hızlıydı oo ulan faturaliya geceyim her gün paket yapmayın DİE evdeki bulgurdan olduk 2gb internet var ama kime ne bi video seyremedikten sonra 🙂

  1. 🙂 kardeşim farkındayım… Ama ne diyebilirim. Benim telefonda herhangi bir sorun yok. Sen de daha önce aynı operatörde sorun yaşamamışsın. Geriye tek ihtimal kalıyo O da şebeke 🙂 Bu arada ben avea faturalı hat kullanıyorum.

 9. Bu hava durumu widget kardeşimin tlf. Hareketli bende ise sabit bir türlü çözemedim. Ana ekranda tlf acıncı yağmur bulutlar hareket ediyor. Bende sabit acaba flash filanmı kurmak gerekiyor.

 10. Valla oldu kurcalerken. İki tane var. Widgeti silip. Dinamik olanı tıklatım oldu. Daha öncede denemiştim olmuyordu.:)

 11. Merhaba ben yeni surumu yukledim .. fakat yukarı asagıya dogru cevaplandırma yonteminin ayarını nssıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz

  1. Ne demek istediğinizi anlayamadım. Arama geldiğinde ortada hareket eden bölümü aşağı kaydırarak aramayı cevaplarsiniz. Yukarı kaydirdiginizda ise reddedersiniz. Bunun için bir ayara gerek yok.

  1. Video oynarken paylaşamazsın. Ama galeriden videoyu bulup oynatmadan önce aşağıda paylaşım simgesi çıkıyor. Ordan paylaşabilirsin.

  2. Yada dosyalarım klasöründen videoyu bulup uzerine basılı tutarsan seçeneklerde paylaşım var.

  1. Guncellemeyi manuel olarak yuklemen gerekiyor. Maalesef 4 GB lık modeller için telefondan güncelleme yapılamıyor.

 12. Merhaba, güncelleme sonrası nasıl yaptım bilmiyorum ama, Whatsup widget ı tüm pencelererimin üstünde sabitlenmiş şekilde duruyor. Yani saat, notlar, müzik player gibi widgetler Whatsup ın arkasında kaldı. Bu sabit widget ı bir türlü kaldıramadım. Whatsup ı kaldırdım, bu defada widget yüklenirken sorun oluştu uyarısı alıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 13. Merhabalar Kolay gelsin Herkeze Bilgisini Paylaştıkları İçin Tşk Ediyorum ve Şunu Sormak İstiyorum Kitkat’taki GÜncellenen Uygulamalar Mesela Hava Durumu Sistem Yöneticisi Vs Gibi Uygulamaları JellyBeanda Kullanabiliyormuyuz.. Kullanabiliyosak İsimlerini Vs Bilenler yazabilirse daha Güzel Olur die düşünüyorum

  1. Bu konuyu ben de düşündüm. Ancak yasal yollardan bir çözüm bulamadım. Ben denemedim ama rootlu bir telefonla bu iş yapılabilir diye düşünüyorum. Rootlu telefonda sözünü ettiğin uygulamaların apk dosyaları bulunabilirse kopyalayarak istediğimiz sürüme hatta telefona bu uygulamaları yükleyebiliriz. Sonuç olarak uygulamaların apk dosyalarına ihtiyaç var.

 14. Ben bir resmin ekran kilidi yapıyorum ama resim geniş gözüküyor yani sekli büyüyor Onu nasıl düzgün yapabiliriz

  1. O işlem fotoğrafın boyutu ile alakalı. Eğer fotoğrafı telefonla cektiyseniz dikey cekmeniz lazım. Yatay çekilen fotolar ekran boyutundan büyük olduğu için ekrandan taşar.

    1. Retrica ile çektiğin resimlerin boyutu telefonun dikey ekran boyutundan daha küçük. Dolayısıyla telefon bu fotoğrafı tam ekran yapmak için büyütmek zorunda. Bu da ekranın sağından ve solundan taşması anlamına gelir. Telefonun normal kamerasıyla dikey çekim yaparsan taşma olmadan kullanabilirsin.

 15. Discovery 2+ var.Yeni aldım. Hemen guncellendi. Ama sistem yöneticisi diye bir kısayol yok. Görev yöneticisi var. Paylaşımlarınız çok güzel ama ben yapamadım. Yanıtlama ekranıda sizin dediğiniz gibi değil. Nasıl yaparım. Teşekkürler.

 16. Merhaba 16 GB telefonum var. Ortalama bir ay önce guncellemeyi yaptim. Şarj %20 nin altina indimi donmalar başlıyor. Ayrıca o durum kiliftanta olabilir net Çözemedim. Çıkarınca duzelir gibi oluyor.. Sebebi nedir sizce ?
  Ayrıca daha onemli bir sorunum var gelen arama ekrarinini eski surumdeki halini daha çok beğendim . bir arkadasimda görmüştüm sürüm yeni arama ekranı eski . nasil yaptığıni bir turlu cozemedim. Yardımcı olursanız sevinirimm…

  1. Donmanın kılıfla bi ilgisi olduğunu sanmıyorum. Discovery gücü moduna geçtiğiniz için olabilir. Tasarruf modunda kullandığınızda CPU pil tasarrufu için tam kapasite çalışmaz. Bu da donmalara neden olabilir. Arama ekranıyla ilgili konuyu ilk defa sizden duydum. Araştırıp bilgi vericem.

 17. Arkadaşlar benim merak ettiğim garib gelebilir biraz ama su hava durumuna girdiğinizde yoğun sis hava durumunda çalan şarkıyı merak ediyorum bulan veya bilen varsa soleyebilir mi ?¿

  1. Tamamenden kastınız uygulamayı kaldırmaksa, telefonun uzun rootlu olması gerekir. Aksi halde silemezsiniz.

 18. Mehmet bey, gelen aramalari sağa sola kaydırma durumunu son sürümde arastiracaginizi solemistiniz bulabildiniz mi?
  Aşağı yukarıda cvplamak kılıfa uymuyor.

 19. Uygulama kısıtlama bu sürümde yokmuş olmaması yüklediğimiz uygulamaları kullanmakta zorluk çıkarır mı

  1. Uygulamaları kullanmada herhangi bir sorun olmaz. Sadece izinleri kısıtlama uygulaması bu sürümde yok.

 20. Telefonda hazir kurulu gelen hava durumu prog. bulundugumuz gunun hava durumunu surekli ayni gosteriyor. Gunler degisiyor ancak o sabit. Degismiyor. Guncelliyorum farketmiyor. Sonraki gunler dogru. Ancak bulundugumuz gun hep ayni. Programi kaldiramiyorum da. Tel. Discovery 2 mini.

 21. arkadaslar general moil air kullanym çk memnunum ancak bugün oğlusum menü sembolünü kısayoldan kaldır ya da sil yapmış menüye giremyrm nasıl girebilirim yada menü simgesini nasıl getirebilir lütfen acil yardımcı olun

 22. mehmet bey lütfen acil yardımcı olun masaüstünde kısa yola yüklediklerm dışında hiçbir yere giremiyrm doğal olarak tuşlardanda menüye girmiyor ya.fabrika ayarlarını yükleyn demeyn sakın :((

  1. Öncelikle geçmiş olsun. Menü tuşunun geri gelmesini istiyorsanız fabrika ayarlarına geri dönmeniz gerek maalesef. Ancak Fabrika ayarlarına dönmek istemiyorum diyorsanız, ekranın boş bir yerine basılı tutarak masaüstü ayarlarına gelin. Buradan önce üst kısımdaki ekran ekleme tuşuyla ekleyebildiğiniz kadar ekran ekleyin. daha sonra alt bölümde Uygulamalar sekmesine gelin. buradan bütün uygulamaları tek tek seçerek masaüstüne ekleyin. Böylelikle kendi menünüzü kendiniz oluşturmuş olursunuz. Ayrıca geri bildirimde bulunmayı Unutmayın…

 23. Mrb Engellemek İStediğim Numarayı nasıl engelliyecegimi Bilmiyorum .. Numara bloke etmede Yok yeni Sürümde .. Yardımcı Olurmusunuz ..

  1. Numara engelleme bu sürümde de var. Ancak engellemek istediğiniz numaranın telefon hafızasında kayıtlı olması gerekiyor. Rehberden engellemek istediğiniz numarayı seçin. Seçenekleri tıkladığınızda ‘Gelen Çağrıyı Dogrudan Doğrudan Bloke et’ i tıklayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu