İnternet sitelerini android uygulamasına dönüştürün
AndroidBilgi GüvenliğiGüvenlik

İnternet Sitelerini Android Uygulamasına Dönüştürün

Günümüzde gözde internet servislerine (facebook, google, twitter …) erişim için önünüzde iki seçenek var, mobil tarayıcı kullanmak ya da bu servislerin kendi uygulamalarını cihazınıza kurup kullanmak.

Her iki seçenekte gizlilik ve güvenlik yönünden sıkıntılar vardır. Uygulama kullanıyorsanız her zaman aklımıza takılan izin konusudur, uygulamayı kurmadan aklınızda bir çok soru işareti bırakan gereksiz olduğunu düşündüğünüz bir yığın izin ister, diğer yandan eğer tarayıcı kullanıyorsanız en basit şekliyle, tarayıcı bünyesinde sizi izleyen cookieler(yani internet sitelerinin sizin internet üzerindeki davranışlarınızı izleyen küçük dosyalar, mesela bir alışveriş sitesi gezdiğinizde sürekli olarak gezindiğiniz ürünlere yönelik reklamları görmeniz gibi) vb. küçük betikler aracılığı ile internet sitelerinin sizin hakkınızda bilgi toplaması  diyebiliriz.

Bu kadar ön bilgiden sonra sadete gelelim, NativeWarp (NC State Universitesinin yapmış olduğu bir uygulama, açık kaynak olarak dağıtılıyor, bağlantıyı izlerseniz kaynak kodlara ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz) bu yöntemlerin dışında size ekstradan güvenlik sağlıyor. Uygulamamız herhangi bir web sitesini Android uygulamasına dönüştürüyor.  Uygulamamız hali hazırda sunulan diğer servis uygulamaları ya da aklınıza gelebilecek diğer uygulamalar gibi bir yığın izin ihtiyacı duymuyor. Aynı zamanda cookie’ ler aracılığı ile izlenmenizin önüne geçiyor, bunu uygulama aracılığı ile oluşturduğunuz her web sitesini ayrı bir oturum üzerinde gerçekleştiriyor olması sayesinde yapıyor.  Bu özelliği sayesinde; birden fazla hesabı aynı zamanda kullanmanıza olanak sağlıyor, diyelim ki 2 tane Gmail ya da Facebook hesabınız var ve ikisinide kullanmak istiyorsunuz işte burada imdadınıza bu uygulama yetişiyor. Bunun için tabii ki her hesabınız için bu uygulama aracılığı ile yeni bir uygulama oluşturmanız, bu sayede oturumu kapat tekrar aç diyerek zaman kaybetmemiş oluyorsunuz.

Haydi Başlayalım:

Uygulamamız cihazınızda (akıllı telefon, tablet, vb.) sadece tam internet erişim izni istiyor. Uygulamayı sisteminize kurduktan sonra, cihazınız internet tarayıcısını açıp, uygulamaya dönüştürmek istediğiniz internet sitesini ziyaret edip, tarayıcınız üzerinde yer alan paylaşma fonksiyonunu kullanmak, işte hepsi bu kadar. Günümüzde ki neredeyse her tarayıcının paylaşma fonksiyonu var.

 

Bir örnek ile facebook internet sitesini uygulamaya dönüştürelim.

 1.  Kullandığınız İnternet tarayıcısını açın
 2. Uygulamaya dönüştürmek istediğiniz internet sitesini (örneğimizde www.facebook.com ya da m.facebook.com’ u tavsiye ederim) ziyaret edin.
 3. Tarayıcınızda bulunan paylaş özelliğini açın ve NativeWarp isimli uygulamayı seçin.
  tecrubeliyim.com
  tecrubeliyim.com
 4. Karşınıza yeni bir menü açılacak, bu menüde oluşturduğunuz uygulamanın SD kartınıza erişimi (okuma/yazma) olup olmayacağı, uygulamanın farklı alt alan adlarına erişim yetkisi olup olmayacağı (mesela facebook.com için m.facebook.com ‘ a erişim izni verilip verilmeyeceği), eğer internet sitesinde varsayılan simge  varsa bunun uygulama için kullanılıp kullanılmayacağı gibi ayarları yapmanız gerekiyor.
 5. Son olarak da eğer sitemizdeki Türkçe Sürümünü indirmişseniz APK oluştur butonuna, İngilizce sürümünü kullanıyorsanız make apk butonuna basıp işlemin tamamlanmasını bekleyin
 6. İşlem tamamlanınca (çok ısa bir süre sonra) yeni bir uygulama yükleme uyarısı ile karşılaşacaksınız bu uyarı sizin oluşturduğunuz uygulamanın iletisidir, bu iletiyi değerlendirip uygulamanızı hemen kullanmaya başlayabilir ya da görmezden gelip daha sonra kurabilirsiniz.

 

Dikkat: Uygulamayı kullanabilmeniz için cihazınızda “bilinmeyen kaynaklar” dan uygulama yüklenmesine izin ver ya da Android sürümünüze göre benzer bir seçeneği aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bu ayar genelde Ayarlar>Güvenlik  seçenekleri içerisinde yer alır. Uygulamanızı yükledikten sonra bu ayarı eski haline getirebilirsiniz.

 

Bu uygulama ile artık internet üzerinde yer alan servisleri daha güvenli kullanabilirsiniz.

 

[ilink url=”https://play.google.com/store/apps/details?id=edu.ncsu.nativewrap” style=”download” title=”Google Play indir”]Google Playden İndir[/ilink] [ilink url=”https://drive.google.com/file/d/0B5a9UblvPxrbaURFRVJVNzlUUG8/edit?usp=sharing” style=”download” title=”internet sitelerini android uygulamasına dönüştür”]Tecrubeliyim.Com tarafından uyarlanan Türkçe sürümünü indir[/ilink]

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

5 Yorum

  1. Telefonunuzda root yetkiniz varsa /data/data/edu.ncsu.nativewrap/files/ dizini icinden ulasabilirsiniz, yetkiniz yoksa makale icinde yer alan baglantidan kaynak kodlari indirip derleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu