WhatsApp Web hakkında bilmeniz gereken herşey - Teknoloji Güncesi
Akıllı TelefonAndroidWindows

WhatsApp Web hakkında bilmeniz gereken herşey

WhatsApp uygulamasını bilmeyen herhalde kalmamıştır. Bilmeyenler için küçük bir hatırlatma yapalım; mobil cihazlar için Google Android, IOS ve Windows Telefonlar üzerinde çalışan popüler bir mesajlaşma programıdır.

21.01.2015 günü yani iki gün önce, Whatsapp geliştiricileri bu uygulamayı Web üzerine de taşıdılar. WhatsApp Web bağlantısını tıklayarak web üzerinden erişim yapabilirsiniz. Ancak şu an için sadece Google Chrome tarayıcı üzerinden çalışıyor. Google Chrome’ u bilgisayarınıza kurmak istemiyorsanız şu an için Whatsapp Web kullanmanız mümkün değil.

Ayarlar Nasıl Yapılır:

Öncelikle Whatsapp uygulamasının son sürümünün cihazınızda yüklü olduğundan emin olun. Sürümünüz 2.11.498 ve üstü ise bu uygulamayı web üzerinden de kullanabilirsiniz. Whatsapp sürümünü öğrenmek için Menü > Ayarlar > Yardım > Hakkında yolunu izlemeniz yeterli. Ekranın tam ortasında sürüm numarasını görebilirsiniz.

Gelelim ayarlara, öncelikle bilgisayarınızdan web sitesine gidiyorsunuz, Whatsapp programınız güncelse menüden (sağ üst köşedeki 3 nokta) Whatsapp web seçeneğine dokunuyorsunuz, dokunur dokunmaz ekran da aşağıdaki ekran geliyor, bu ekranda yer alan ” TAMAM, ANLAŞILDI” ifadesine dokunduğumuzda, çoğumuzun aşina olduğu QR code okuyucu açılıyor ve web üzerinde ki sayfada yer alan kodu okutuyoruz, okutmamızla bilgisayarın ekranında önceki konuşmalarınızı görmeye başlamanız bir oluyor. Telefonu bu aşamada kullanmamızın amacı senkronizasyonlar için bilgisayarımızda ki tarayıcıya izin vermemiz.

whatsapp_web_1

whatsapp_web_2


Basamak Basamak Ayarlar:

 1. Cihazınızda ki Whatsapp uygulamasında menüde Whatsapp Web sekmesi yoksa önce sürüm güncellemesi yapın.
 2. Güncellemeden sonra whatsapp menüsüne girin (sağ üst köşede yer olan 3 nokta)
 3. WhatsApp Web seçeneğine dokunun.
 4. İlk kulanımda ekrana, üstte yer alan resimde ki gibi kısa bir açıklama gelecek.
 5. Servisin sitesini Google Chrome ile açın.
 6. Cihazınızda açılan QR Kod tarayıcı ile websitesinde bulunan kodu tarayın.
 7. Kod tarandığı anda web sitesi aktif hale gelecek ve telefonunuz ile web sitesi eşitleme yapacak ve eski mesajlarınızda site bünyesinde görünür hale gelecektir.

 

whatsapp_web_3

Farklı işletim sistemleri kullanan cihazlar için erişim:

 • BlackBerry: Whastapp > Sohbetler > Menu tuşu > WhatsApp Web
 • BlackBerry 10 : Whatsapp > Ekranı yukardan aşağı doğru kaydırın > Whatsapp Web
 • Windows Telefon, Nokia S60 için: Menu > WhatsApp Web
 • iOS: henüz aktif değil.

Ayarları yaptıktan sonra tüm iletilerin geçmişlerine bilgisayar üzerinden de erişim sağlayabiliyoruz. Eski mesajlarınızda bulunup da bilgisayarınıza yedeklemek istediğiniz resim, video vb. içerikleri bilgisayarınıza kolaylıkla kaydedebilirsiniz.

Bilmeniz gerekenler:

Telefonunuz internete bağlı değilse servisi kullanamıyorsunuz. Bence bu büyük bir eksiklik, çünkü bilgisayarda açıkken diğer yandan telefona ihtiyaç duyuluyor. Tarayıcı üzerinden sohbete başladığınız da diğer yandan telefonda iletilerin bildirimi duyuluyor, belki bu otomatik ayarlanabilirdi ancak daha ilk adımını atan bir servis için çok görmemek lazım diyebilir ya da koskoca bir şirketin ayıbı olmuş diyebilirsiniz.

WhatsApp Web hakkında bilmeniz gereken herşey 2

Üstte yer alan ekranda “ÇIKIŞ” dediğinizde cihazınız ile bilgisayarınızın eşleştirilmesi son bulmuş oluyor böylelikle gönül rahatlığı ile başka bir bilgisayarda bu servisi kullanmışsanız “ÇIKIŞ” diyerek eşleştirmeyi sonlandırıp işinize bakabilirsiniz. Peki bunu unutursanız ne olur, cevabı sonraki paragrafta.

İlk eşleştirmeden sonra cihazınızda Whatsapp Web seçeneğine dokunursanız; daha önceden eşleştirme yaptığınız bilgisayar/ları (cihaz vb.) görebilir ve istediğiniz eşleştirmesini sonlandırabilir ya da tamamının eşleştirmesi tek dokunuşla iptal edebilirsiniz.

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu