TRABIS - Teknoloji Güncesi
Teknoloji Haberleri

TRABIS

TRABIS Çöktü mü?

TRABIS Nedir?

Trabis .tr uzantılı alan adlarının yönetimi için BTK tarafından bir kaç yıldır devreye alınması planlanan bir sistemdi.

TRABIS Çöktü mü?

Yapılan bir çok duyuruda sistemlerinin geliştirmeleri ve altyapılarının yeni sisteme geçişine hazır olduklarını hatta ekstradan güçlendirmeler yaptıklarını ilan edip durdular. Peki 14.09.2022 tarihinde TRABIS’in devreye girmesi ile ne oldu dersiniz. Tüm .tr uzantılı alan adlarının sorgulanması alım işlemleri vs. yapılabilmesi resmen durdu.  Yani TRABIS çöktü. Bir çok alan adı kayıt işlemi yapan ve resmi sitelerinde (https://www.trabis.gov.tr/) yayınlanan aracı kurumlardan hiç birisi ile alan adı dahi sorgulayamaz hale geldik. Evet bu yazının ortaya çıktığı 15.09.2022 saat: 09:00 civarında bile hala sistem çökmüş durumda.  Yani TRABIS’in devreye girmesinden yaklaşık 33 saat sonra hala sistem cevap veremez durumda.

trabis çöktü

Öncelikle evet belki yoğunluk var ve sistemleriniz kaldıramadı ama neden her duyuruda ilk yoğunluğu rahat bir şekilde karşılayacak alt yapımız hazır durumda diye açıklamalar yapıyorsunuz. Sonuçta devlet kurumusunuz bu işi yapan ve anlık yüzbinlere hizmet sağlayan başka devlet sistemleri de var, mühendisleriniz onlardan destek alsa olmaz mıydı?

Bu bilişim sektöründe nedense çoğu kişi burnundan kıl aldırmıyor (araç sanayisindeki kaportacıların büyük çoğunluğu gibi), arkadaşım okulda bu sistemlerin yük yoğunluğu ile ilgili bir şey öğretmezler size, iki tane sağdan soldan makale okuyarak tahmini konuşamazsınız, siz bir kurumda çalışan orayı temsil eden kişi iseniz işinizin hakkını vermeniz lazım, ondan sonra çıkıp duyuru yaparsınız. Bir tane sistemi üzerinize almayı beceremiyorsunuz 33 saat geçmiş tek bir duyuru bile yok.

TRABIS Ne zaman Düzelir?

Allah bilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu