Türkiye’nin En Güzel Köyleri - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Türkiye’nin En Güzel Köyleri

Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış güzel köyler görenlere “keşke” dedirten hayaller kurduruyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihe tanıklık eden yapılara ve geleneksel mimari doğrultusunda inşa edilmiş konutlara ev sahipliği yapan en güzel köyler yerli ve yabancı turistlere kısa süreliğine de olsa nefes alıp hayatın kaosundan uzaklaşma fırsatı sunuyor. Doğudan batıya, kuzeyden güneye Türkiye’nin farklı bölgelerinde keşfedilmeyi bekleyen Türkiye’nin en güzel köyleri geçmişten günümüze taşınan geleneksel tatleri de yaşatıyor. Siz de güzel köyler dendiğinde seyahate çıkma planları yapıyorsanız, “Türkiye’nin en güzel köyü hangisi?” sorusuna kendi yanıtınızı verebilmek adına içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Türkiye’de En Güzel Köyler

Türkiye’nin en güzel köyü hakkında kesin bir söylemde bulunmak mümkün değil. Her biri birbirinden özel ve güzel köyler, kültürel gezi planlamalarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Lezzet keşiflerine çıkabileceğiniz, doğasına hayran olacağınız, sakin yaşama tanıklık edip nefes alabileceğiniz güzel köyler Türkiye’nin geçmişinden izleri günümüze taşıyor. İşte tatil rotanıza eklemeniz önerilen o güzel köyler…

Şirince Köyü (Selçuk/İzmir)

Efes Antik Kenti, Meryem Ana Kilisesi ve Yedi Uyurlar gibi tarihi öneme sahip destinasyonların kesişiminde yer alan Şirince Köyü birçok kişi için hem İzmir’in hem de Türkiye’nin en güzel köyü olma özelliğine sahip. Bütünlük sağlayan mimari dokusu, dar sokakları, hediye dükkanları, gözlemecileri ve şarap evleri ile İzmir’e yolu düşenlerin bu güzel köyü ziyaret etmeleri öneriliyor.

Üçağız Köyü (Demre/Antalya)

Akdeniz sahilinde konumlanan bu güzel köy, tertemiz koyları ve doğal güzellikleri ile ünlü. Geçmişi MÖ 5. yüzyıla dek uzanan ve doğal bir liman özelliğine sahip olan köy, tarihî kalıntıları ile de farklı bir atmosfer sunuyor. Sakin bir mola vermek istiyorsanız siz de rotanızı Demre’ye çevirebilir, en güzel köyler arasında yer alan Üçağız Köyü’nün güzelliklerine tanıklık edebilirsiniz.

Hamsiköy (Maçka/Trabzon)

Karadeniz’deki tüm yeşil tonlarının birleştiği Hamsiköy, Trabzon’un en gözde turistik yerleri arasındadır. “Türkiye’nin en güzel köyü hangisi?” sorusuna en çok verilen yanıt olma özelliği taşıyan Hamsiköy Zigana eteklerinde kuruludur. Sütlacı ile de ünlü olan bu doğa harikası araç kiralama hizmeti alanların tereddütsüz rotalarına ekleyebilecekleri bir deneyim sunar.

Birgi Köyü (Ödemiş/İzmir)

Kiremit çatılı evlerinin sarmaladığı dar sokakları, sakinliğin tadına vardıran huzurlu havası ile Birgi Köyü gezisi şehir gürültüsünü geride bırakmanın en keyifli yollarından biri olarak kabul ediliyor. Ahşap işçiliğinin mükemmel örneklerine tanıklık edilebilen bu köy, Türkiye’nin en güzel köyleri arasında gösteriliyor.

Cumalıkızık (Yıldırım/Bursa)

Türkiye’nin en büyük ve en yeşil şehirlerinden olan Bursa’nın Yıldırım ilçesindeki Cumalıkızık Köyü, Osmanlı döneminin günümüzdeki temsilcilerinden biri. Taşlarla döşenmiş daracık sokakları, aslını koruyan mimarideki şirin evleri ile Cumalıkızık; Türkiye’nin en güzel köyü sıralamalarının vazgeçilmezi olarak kabul ediliyor.

Zeytinliköy (Gökçeada/Çanakkale)

Çanakkale’nin en sevilen ilçelerinden biri olan Gökçeada’da bulunan Zeytinliköy doğal güzellikleri ile akıllarda yer ediyor. Yeşil bir örtü ile kaplanan köye yolu düşenler manzara eşliğinde yudumladıkları dibek kahvesinin tadını unutamıyor.

Sığacık (Seferihisar/İzmir)

Her ne kadar artık mahalle statüsünde yer alsa da Sığacık, canlılığı ve doğal güzellikleri ile güzel köyler arasındaki varlığını koruyor. Kaleiçi’nin dar sokakları, yerel halkın organik ürünleri satışa sunduğu pazarı, deniz kokusunun keyifli gülümsemelere karıştığı restoranları ile Sığacık, Türkiye’nin ilk Cittaslow unvanına sahip destinasyonu olma niteliği de taşıyor.

Doğanbey Köyü (Söke/Aydın)

Rum mimarisinin eşsiz dokusuna tanıklık edilebileceği Doğanbey Köyü Türkiye’nin en güzel köyleri arasında gösteriliyor. MÖ 7. yüzyıldan günümüze yaşamın devam ettiği bu köy yalnızca Aydın’ın değil Türkiye’nin de en sakin lokasyonlarından.

Camili Köyü (Borçka/Artvin)

 

Endemik bitkiler, doğal güzellikler, yaşlı ormanlar Camili Havzası’nın ruhunu oluşturuyor. Doğanın tüm güzelliklerinden kesitlerin bulunabileceği Camili Köyü sakinliği ve güzelliği ile en güzel köyler arasında olmayı hak ediyor. Camili Köyü, havzadaki altı köyden biri. Bölgedeki diğer köylerin de keşfedilmesi; özellikle Maral Şelalesi’nin güzelliğine tanıklık edilmesi öneriliyor.

Apçağa Köyü (Kemaliye/Erzincan)

Kültürel açıdan önemli bir köy olarak kabul edilen Apçağa Köyü, Erzincan’ın turistlere en çok ev sahipliği yapan destinasyonlarından biridir. Köy kahvesinde sıcak bir çay içmenin verdiği huzur ve bölgenin doğal güzellikleri eminiz ki sizin de unutulmaz anlarınız arasında yer alacak.

Uçhisar Köyü (Uçhisar/Nevşehir)

Kapadokya ziyaretlerinin başlangıç noktasında yer alan Uçhisar Köyü sahip olduğu özelliklerle Türkiye’nin en güzel köyleri arasında yer alıyor. Uçhisar Kalesi, Kapadokya’nın en yüksek noktası olma özelliği taşırken buradan izlenen manzara akıllara kazınıyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ne olursa olsun rotasına eklediği Uçhisar’ı siz de tatil planınıza dahil edebilirsiniz.

Yörük Köyü (Safranbolu/Karabük)

Safranbolu’nun özelliklerini barındıran küçük bir yerleşim yeri Yörük Köyü. Kültür turizminin uğrak destinasyonlarından biri olan Yörük Köyü daracık sokakları, cumbalı evleri ve güzel doğası ile unutulmaz anlar vadediyor. Güzel köyler kavramının içini dolduran nitelikleri sayesinde Yörük Köyü, Türkiye’nin en güzel köyler listelerinde yer buluyor.

Kaleköy (Kale/Antalya)

Yılın dört mevsimi yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine ev sahipliği yapan Antalya, köyleri ile de meşhur. Kale ilçesinde yer alan Kaleköy mükemmel manzarası ve sunduğu sakinlikle bambaşka bir deneyim yaşanmasını sağlıyor. Doğal güzelliklerinin yanı sıra Simena Antik Kenti’nin kalıntılarının da görülmeye değer olduğu köyü siz de keşif rotanıza eklemelisiniz.

Faralya Köyü (Fethiye/Muğla)

Türkiye’nin En Güzel Köyleri 2

Ege’nin en sıcak, en güzel köşelerinden biri Faralya Köyü. Doğallığını günümüzde de korumayı başaran bu yerleşim yeri sit alanı olarak ilan edilmiş durumda. Ölüdeniz’e oldukça yakın olsa da hala yeterince keşfedilemeyen köy, kamp yapmayı severlerin de kalbini fethediyor.

Kaynarpınar (Karaburun/İzmir)

İzmir’in doğal güzelliklerine tanıklık edilebilecek ilçelerden biri de Karaburun. Muhteşem denizi, yeşilinin çeşitliliği ile özellikle İzmirlilerin ilgi odağı olan bu tatil beldesinde yer alan Kaynarpınar Köyü de ilçenin tüm özelliklerini barındırıyor. Hem muhteşem bir doğaya sahip hem de misafirperver bir halka.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu