Tarihin ve Lezzetin Kesişimi : Gaziantep Gezilecek Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Tarihin ve Lezzetin Kesişimi : Gaziantep Gezilecek Yerler

Tarihe tanıklık eden mistik topraklar, tarihten izler taşıyan yapılar, keşfedildikten sonra tüm dünyanın ilgisini çeken antik kentler ve tarihten günümüze taşınan benzersiz tatler Gaziantep’te bir arada. Gaziantep gezilecek yerler listesi ile karşılaşıp bu şehre kayıtsız kalmak pek mümkün değil, Türkiye’nin en gözde lokasyonları arasında yer alan Gaziantep gezilecek yerler bakımından inanılmaz bir çeşitlilik vadediyor. Her zevke ve her beklentiye hitap eden destinasyonlara ulaşmak ise Gaziantep araç kiralama hizmeti alanlar için konforlu ve eğlenceli bir serüvene dönüşüyor. Peki nereden başlamalı, Gaziantep gezi rehberi nasıl oluşturulmalı?

Gaziantep Gezilecek Yerler

Gaziantep gezi rehberi ile ilgili tüm bilgileri tek bir içeriğe sığdırmak mümkün değil ancak en popüler cazibe noktalarını, Gaziantep gezilecek doğal yerleri ve elbette Gaziantep’te görülmesi gereken tarihi yerleri sizler için bir araya getirmeye çalıştık.

Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in en ünlü çarşısı olan Bakırcılar Çarşısı’nın adı şehrin en eski mesleklerinden biri olan bakır işçiliğinin nadide eserlerinden geliyor. Gaziantep’te yaygın olarak karşılaşabileceğiniz bakır eşyaların merkezi olan Bakırcılar Çarşısı, yeni keşifler yapmak isteyenlerin rota başlangıçlarından biri olmaya aday!

Zincirli Bedesten

Zincirli Bedesten

Gaziantep’te alışveriş hayata geçirmeye kararlıysanız Zincirli Bedesten kalbinizi fethedecek. 2008 yılında restore edilen ve yöresel ürünlere, zengin baharat çeşitlerine, el emeği göz nuru el sanatlarına ve turistik eşyalara ev sahibi yapan bedestende yaklaşık 80 ayrı dükkan, 80 ayrı diyar bulunuyor.

Hamam Müzesi

Osmanlı hamam kültürünün izlerini başarı göstermiş bir şekilde yansıtan Hamam Müzesi, hamamda kullanılan gereçleri, hamam bölümleri ve balmumu maketleri ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Tarihe keyifli bir yolculuk yapmak isteyenlerin rotasını Hamam Müzesi’ne çevirmesi öneriliyor.

Gaziantep’te Gezilecek Doğal Yerler

Tarihi ve turistik cazibe merkezlerinin yanı sıra Gaziantep’te gezilecek doğal yerler de büyük bir zenginliğe atıfta bulunuyor.

Dülükbaba Ormanı

Şehir merkezine yaklaşık 4 km uzaklıkta bulunan Dülükbaba Ormanı sedir ve karaçam ağaçlarıyla yeşilleniyor. Doğada sakin anlar yaşamak, yürüyüş ve hatta kamp yapmak isteyenler için de Dülükbaba Ormanı mükemmel bir tercih olarak yorumlanıyor.

Doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Alanı

Gaziantep gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazlarından biri de Doğal Hayatı Koruma ve Rekreasyon Alanı’dır. Bin dönümlük alanda huzurlu bir deneyim yaşamak ve bu esnada farklı hayvan türlerinin doğal yaşantısına dair ipuçlarına rastlamak da mümkündür.

Köklüce Kanyonu

Köklüce Kanyonu

Gaziantep’te gezilecek doğal yerler arasında Köklüce Kanyonu özellikle yetişkin turistlerin kalbini çalıyor. Tırmanışı sevenlerin uğrak destinasyonu olan kanyon, kamp yapmak isteyenlere de doğasıyla göz kırpıyor.

Gaziantep’in Tarihi Yerleri

Gaziantep tarihin her döneminden izler barındıran kadim bir şehir. Haliyle her döneme ait görülmesi gereken noktalara sahip.

Zeugma Antik Kenti ve Zeugma Mozaik Müzesi

Zeugma Antik Kenti

Birbirinden eşsiz mozaikleri görmek ve Roma dönemine yolculuk yapmak isterseniz her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Zeugma Antik Kenti ve Zeugma Mozaik Müzesi destinasyonları ile Gaziantep gezi rehberinizi zenginleştirebilirsiniz. Kesinlikle görülmeye değer…

Gaziantep Kalesi

Gaziantep Kalesi

Gaziantep’in sembollerinden biri olan kale, tarih boyunca onlarca kere restore edildikten sonra günümüze dek kalabilmiştir. Konumu gereği Gaziantep manzarasını cömertçe sunan yapının tarih boyunca gözlem amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Gaziantep Kalesi’nin içerisinde Gaziantep Kahramanlık Panorama Müzesi de bulunmaktadır. Antep halkının ve askerlerin Kurtuluş Savaşı’nda sergiledikleri mücadelenin izlerini müzeyi ziyaret ederek dahi anlamak mümkündür. Gaziantep Kalesi’nde bir de Tarihi Naib Hamamı bulunmaktadır. Mimarisi ile büyüleyici bir etki yaratan hamamın yapımı günümüzden yaklaşık 500 yıl önce tamamlanmıştır.

Şahinbey Savaş Müzesi

Şahinbey Savaş Müzesi

Öyle bir yer düşünün ki hem Gaziantep’in zengin kültürünü hem de Kurtuluş Savaşı mücadelesini tek bir çatı altında toplasın. İşte Şahinbey Savaş Müzesi tam olarak böyle bir nokta. Etkileyici, düşündürücü ve şehir gezisine başlamak için ideal bir destinasyon.

Gaziantep gezilecek yerler hakkında çok kısa bilgiler aktardık, gerisi sizin keşifçi ruhunuzun sizi hangi adrese götüreceğine kalıyor. Şehir hem doğal hem tarihi hem de cazibe noktaları bakımından zengin bir hazineye sahip. Nitekim “Gaziantep kaç günde gezilebilir?” sorusunun çok merak edilmesinin bir nedeni de şehrin sunduğu muazzam gezi ve tat alternatifleri.

Gaziantep Kaç Günde Gezilebilir?

Gaziantep gezisinin ne kadar süreceği ziyaretçilerin kişisel seçimleri ile doğrudan ilişkili. Normal şartlarda bu kadim şehri 3-4 günde keşfetmek mümkün. Gaziantep Oğuzeli Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden yararlanıldığında şehrin en uç noktalarına konforlu ve özgürce ulaşabilirsiniz. Şehrin keşfi sırasında eminiz ki ülkemizin yeni güzelliklerini de görmek isteyeceksiniz. Sakinlikleri ve güzellikleri ile görülmeye değer cittaslow şehirler hakkında bilgi almak için içeriğimizi okuyabilir, yeni rotanızı belirleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu