Hatay Gezilecek Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Hatay Gezilecek Yerler

Akdeniz Bölgesi’nin en doğusunda, geçmişi binlerce yıl önceye dayanan, ev sahipliği yaptığı medeniyetlerin izlerini taşıyan ve her ziyaretçide büyüleyici bir etki yaratan Hatay, baş döndüren bir şehirdir. Hatay mutfağının zenginlikleri, bölgedeki tarihî yapılar ve kozmopolit nüfusunun yansıması olarak ön plana çıkan çok boyutlu kültürü Hatay’da gezilecek yerler listelerinin uzamasının temelini oluşturur. Sizin de yolunuz adı barış ile özdeşleşen bu şehre düşerse Hatay’da gezilecek yerler planlamanızı en etkili şekilde yapmanızı ve bu güzel şehri doyasıya keşfetmenizi öneririz. Bu içeriğimizde sizlere yardımcı olabilmek adına Hatay gezilecek yerler hakkında kısa ve öz bilgiler aktaracağız. Şimdiden, keyifli keşifler dileriz.

Hatay’da Gezilmesi Gereken Yerler

Tek bir gün Hatay’ın tüm güzelliklerine tanıklık etmek için yeterli değil. Şehri gezmek için en az 2-3 gün ayırmanız her köşesine yayılan cazibe noktalarını görerek gerçek bir keşif yapabilmeniz adına doğru tercih olacaktır. Hatay’a vardıktan sonra araba kiralama hizmetlerinden yararlanmanız kısıtlı vaktinizi en verimli şekilde kullanabilmek adına önemli bir avantaj haline gelir. Hatay’ın en kalabalık merkez ilçesi Antakya başta olmak üzere çevre ilçelerde Hatay’da görülmesi gereken tarihi yerler, Hatay’da görülmesi gereken doğal güzellikler eminiz ki şehre dönüş için yeni nedenlere dönüşecektir. Hatay’ın turistik yerleri bayağı fazla, bundan dolayı en önemlilerinden birkaç tanesini paylaşmak isteriz.

St. Pierre Kilisesi

Hatay Gezilecek Yerler 2

Hatay’da tarihi yerler dendiğinde akla ilk gelenlerden biri St. Pierre Kilisesi’dir. Doğal bir mağaranın eklemelerle kiliseye dönüştürülmesi yoluyla inşa edilen yapının Aziz Petrus’un ilk vaaz verdiği yer olduğu yönünde bir inanış bulunmaktadır. Hristiyanlık için oldukça önemli bir yere sahip olan St. Pierre Kilisesi, Hristiyanlık dininin ilk kilisesi olarak kabul edilmektedir. Dinin Hac yerlerinden olan kilisede her sene 29 Haziran tarihinde ayin düzenlenmektedir. Tarihî önemi ve popülerliği St. Pierre Kilisesi’nin Hatay’da gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmesi haline getirmiştir.

Habibi Neccar Camisi

Hatay Gezilecek Yerler 3

Hatay ilinin Müslümanlar tarafından ele geçirildiği yıllarda inşa edilen cami, Türkiye’nin ilk camisi olarak kabul edilir. Çok eski zamanlardan itibaren kullanılan bir tapınağın yerine inşa edilen yapının çevresinde medrese odaları bulunmakta, avlusunda ise 19. yüzyılda yapılan bir şadırvan yer almıştır. Hatay’da görülmesi gereken tarihî yerler özelinde bir gezi düzenleyenlerin rotalarını kesinlikle Habibi Neccar Camisi’ne de çevirmeleri önerilir.

Antakya Evleri

Hatay Gezilecek Yerler 4

Hatay’ın barış ve medeniyetler şehri olarak tanımlanmasının ardında birçok neden var. Her köşesi mistik bir atmosfere sahip olan şehirde tarihî evler ve tarihî sokaklar ziyaretçilerde büyük bir etki yaratıyor. Tarihi Antakya Evleri olarak tanınan, taş ve ahşap malzemelerinden üretilen eski evler Antakya ilçesinde yer alıyor. Bölgede sokaklar da görülmeye değer, eski evlerin konumlandığı dar sokaklarda çıkmazlar da yer alıyor. Tarihi dokuyu barındıran bu sokaklarda konaklama için birçok seçenek de bulunuyor.

Hatay’da Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Hatay Gezilecek Yerler 5

Hatay’ın tarihî yerleri kadar doğal güzellikleri de ziyaretçilerin hafızalarına kazınıyor. Mavi ile yeşilin buluştuğu, doğanın tüm görkemine tanıklık edilebilecek bu destinasyonlar büyülü bir deneyim yaşanmasını garantiliyor.

Sarıseki Mağarası

Hatay’ın panoramik manzarasını görmek için ideal lokasyonlardan birini arıyor ve hem de doğanın güzelliklerine tanıklık etmek istiyorsanız Sarıseki Mağarası en doğru tercihler arasında yer alıyor. Denizden 1300 metre yükseklikte, sarkıt ve dikitler barındıran Sarıseki Mağarası bölgedeki tek mağara da değil. Roma Dönemi’nden kalma Beşikli Mağarası ve Kara Mağarası da Hatay’ın doğal güzellikleri arasında yer alıyor.

Arsuz Plajı

Hatay Gezilecek Yerler 6

Hatay iline yaz aylarında ziyarete giderseniz hem doğal güzelliği hem de sunduğu eğlence ile en popüler lokasyonlardan olan Arsuz Plajı’nı ziyaret edebilirsiniz. Hatay’ın Arsuz ilçesinde yer alan plaj da deniz de ince kumlara sahiptir. Derinliğinin fazla olmaması plajın çocuklu aileler için ideal bir ziyaret merkezi olarak değerlendirilmesine yol açar. Gündüzleri denizin keyfini çıkarmak ve bölgedeki balık restoranlarındaki tatli tatları deneyimlemek için siz de rotanıza Arsuz Plajı’nı ekleyebilirsiniz.

Samandağ

Hatay Gezilecek Yerler 7

Titüs Tüneli’ne ve Beşikli Mağarası’na da ev sahipliği yapan Samandağ şehrin 24 kilometre uzağında yer alır. Hatay’ın en önemli ilçelerinden biri olan Samandağ ziyaretiniz sırasında Hz. Hızır Türbesi’ne ve Vakıflı Köyü’ne de uğrayabilirsiniz. Asi Nehri ile Akdeniz’in buluştuğu bu güzel ilçe Hatay’ın meşhur yerleri arasındadır.

Hatay’ın Cazibe Noktaları

Hatay Gezilecek Yerler 8

Hatay gezilecek yerler bakımından da büyük bir zenginlik sunar. Şehrin dört bir yanında gastronomi keşifleri de ziyaretçilerin kalbini fetheder. Medeniyetler şehrinde muazzam bir tat çeşitliliğinin bulunması ziyaretçilerin unutulmaz bir deneyim yaşamasını garantiler. Hatay’da gezilecek yerler listenizi henüz yapmadıysanız bu listeye Antakya Mozaik Müzesi’ni, Aziz Simon Manastırı’nı, kaya büst niteliği taşıyan Cehennem Kayıkçısı’nı, Payas Kalesi’ni, Darb-ı Sak Kalesi’ni, İlk Kurşun Müzesi’ni, Belen Geçidi Tabiat Parkı’nı ve daha birçok cazibe noktasını rotanıza ekleyebilirsiniz. Hatay ili kadar büyük bir zenginlik sunan yeni bir keşif noktası arayışındaysanız, hazır Hatay’dayken Adana gezilecek yerler hakkında hazırlamış olduğumuz içeriğimize göz gezdirebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu