Tarih, Kültür, Gastronomi: Adana Gezilecek Yerler Rehberi - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Tarih, Kültür, Gastronomi: Adana Gezilecek Yerler Rehberi

Adana, Seyhan Nehri’nin kıyısında tarihi, kültürü ve eşsiz tatleri ile ne olursa olsun keşfedilmesi gereken şehirler arasında yer alıyor. Adana turistik yerler açısından oldukça tatmin edici bir şehir olsa da geniş bir yelpazede insan için Adana denildiği zaman ilk akla gelenin bölgenin geniş ve tatli mutfağı olduğu bir gerçek. Ancak şehir hem tarihi hem de doğal güzellikleri ile dikkat çekmeyi başarıyor. Adana keşfine başlamadan önce güzel bir plan yaparak kısa sürede bile bu görkemli şehri keşfedebilirsiniz. Bu yazımızda sizleri planlamanızı kolaylaştırmak için hazırlamış olduğumuz Adana gezilecek yerler listesi ile baş başa bırakacağız.

 

Adana Gezilecek Yerler Rehberi

 

Adana gezilecek yerler açısından oldukça çok seçeneğin olduğu bir şehir, bu yüzden de şehri keşfetme planı yaparken doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ayrı ayrı ele almak daha doğru. Bu sayede ilgi alanlarınıza daha çok hitap eden bir program yapabilirsiniz. Adana doğru bir planlama ile birkaç gün içerisinde keşfedebileceğiniz şehirlerden birisi. Adana Şakirpaşa Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak Eski Adana ve Yeni Adana olarak ifade edilen her iki bölgeyi rahatlıkla gezebilirsiniz.

 

Adana’da Gezilecek Tarihî Yerler

 

Adana’da gezilecek tarihî yerlerin arasında ön plana çıkan geniş bir yelpazede yer bulunuyor. Taş Köprü, Ulu Camii, Tarihi Saat Kulesi, Ramazanoğlu Medresesi ve Tarihi Kazancılar Çarşısı bölgede öne çıkan yerler arasında dikkat çekiyor.

 

Taş Köprü

 

Romalılar tarafından 4. yüzyılda inşa edildiği bilinen Taş Köprü lokasyonu bakımından Adana’da gezilecek doğal yerleri de kapsayacak bir rota olarak biliniyor. Seyhan Nehri üzerinde bulunan köprü hem de harika bir manzarayı keşfetmenize olanak sağlayacak.

 

Ulu Cami

Taş Köprü’yü keşfettikten sonra Adana Seyhan gezilecek yerler listesindeki bir sonraki durak Ulu Cami. Yapımı 1541 yılında tamamlanan cami günümüze etkisi altına alan bir şekilde ulaşan tarihî yapılardan birisi.

 

Ramazanoğlu Medresesi

Ramazanoğlu Medresesi

Ulu Cami gibi Ramazanoğulları Beyliği tarafından yapılan medresenin harika bir bahçesi var. İnsana huzur veren bahçesinde kısa bir çay molası verebilir, ney çalanların sunduğu müzik ziyafetinin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Tarihî Saat Kulesi

Tarihî Saat Kulesi

Türkiye’nin en uzun saat kulesi olma unvanına sahip Tarihi Saat Kulesi ya da diğer adıyla Büyük Saat, 1881 yılında inşa edilmeye başlanmış ve inşaatı bir yıl sonunda tamamlanmış. Adana merkez gezilecek yerler listesinde dikkat çeken Tarihî Saat Kulesi hem de şehrin meşhur Kazancılar Çarşısı’nın da önemli bir parçası.

 

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adından da anlaşılacağı üzere bu çarşının en meşhur özelliği bakır kazancılar. Kazan imalatı ve tamiri yapan eski dükkânların arasında Adana’nın güzelliklerini keşfetmek mümkün.

 

Adana’nın Doğal Güzellikleri

 

Adana doğal güzellikleri ile kendine hayran bırakacak şehirlerden birisi. Adana gezi rehberi incelemelerinde ne olursa olsun doğal güzellikleri araştırmanızı ve planınıza bu güzellikleri dahil etmenizi öneriyoruz. Adana’da keşfedebileceğiniz doğal güzellikler arasında Adana Merkez Park, Kapuzbaşı Şelalesi, Seyhan Baraj Gölü ve Göksu Nehri yer alıyor.

 

Adana Merkez Park

 

Adana turistik yerler listesinde şehrin içerisinde konumlanan adana Merkez Park ön plana çıkıyor. Adana Seyhan gezilecek yerler planlaması yaparken parkı es geçmemenizi öneriyoruz. Türkiye’nin en büyük parkı olarak bilinen Adana Merkez Parkı 330 bin metrekarelik alanı ve sunduğu aktivite çeşitliliği ile şehrin odak noktası olmayı başarıyor.

 

Kapuzbaşı Şelalesi

Kapuzbaşı Şelalesi

Yan yana sıralanan 12 şelaleden oluşan Kapuzbaşı Şelalesi doğa tutkunlarının uğrak lokasyonlarından birisi. Şehre 45 kilometre mesafedeki şelaleyi görmek için araba kiralama hizmeti almak gezinizin çok daha verimli geçmesine olanak sağlayacak bir tercih olabilir.

 

Seyhan Baraj Gölü

Seyhan Baraj Gölü

Harika manzarası ile insanı kendine hayran bırakan Seyhan Baraj Gölü, Adana’da gezilecek yerler listenizde ne olursa olsun yer almalı. Bu doğal güzelliğin tadını çıkarmak için bölgedeki restoranlar arasında seçim yaparak keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

 

Göksu Nehri

Göksu Nehri

Adrenalin sporlarına tutkun olanların seveceği doğal güzelliklerden birisi Göksu Nehri. Rafting yapmak için ideal bir debiye sahip olan nehir geniş bir yelpazede doğa sporuna uygun olması ile dikkat çekiyor.

 

Adana’da Ne Yenir?

 

Adana tarihi ve doğal güzellikleri ile olduğu kadar geniş mutfağı ile de öne çıkan bir şehir. Türkiye’nin gastronomi şehirleri arasında yer alan Adana’da gezi planınızı yaparken sabah kahvaltısından akşam yemeğine kadar kapsamlı bir plan yapmanızı öneriyoruz.

 

Şehirde sabah kahvaltısının popüleri Ciğer Kebabı olsa da gün boyu yapacağınız tat şölenini düşünerek şehrin bir diğer ikonik tatli muzlu süt ile güne başlayabilirsiniz. Sonrasında ise birbirinden tatli kebaplar ile güne devam edebilirsiniz. Şehrin en bilinen tatli Adana Kebabı olsa da lahmacun, içli köfte, şırdan ve humus Adana’da tatmanız gereken tatler arasında yer alıyor.

 

Adana’nın tarihi, doğal ve gastronomi güzelliklerini keşfettikten sonra Türkiye’nin gastronomi şehirleri arasında yer alan Gaziantep’e gitmek isterseniz, Gaziantep gezilecek yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu