Sapanca’da Gezilecek Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sakarya il merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan ve sahip olduğu doğal güzelliklerle ülkemizin en gözde kaçış destinasyonları arasında yer alan Sakarya Sapanca farklı aktivite alternatifleriyle beğenilerin odağında olmayı sürdürüyor. Muhteşem doğası, ikonik gölü ve tarihi yapıları ile herkese hitap eden bu eşsiz lokasyon Sapancada hafta sonu planları yapanların sayısını artırıyor. Bu yazımızda Sapancada gezilecek yerler hakkında bilgi bulabilir, “Sapancada nereleri gezebiliriz?” sorusunun yanıtlarını keşfedebilirsiniz.

Sapanca Gölü

Sapancada görülecek yerler listelerinin başında Sapanca Gölü’nün bulunması bir rastlantıdan ibaret değil. Dört mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen bu doğa harikası; çevresindeki yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve piknik alanları ile aile boyu keyifli zaman geçirmeyi mümkün kılıyor. Yaz aylarında su sporu aktivitelerinin öne çıktığı Sapanca Gölü ilkbahar ve sonbahar aylarında kartpostalları kıskandıran bir güzellikle taçlanıyor. Araç kiralama hizmeti alındığında konforlu bir erişim sağlayabileceğiniz Sapanca Gölü’nde muhteşem anlar biriktirebilirsiniz. Birbirinden eşsiz fotoğraflar çekebilir, sakinliğin ortasında ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Aygır Deresi

Maşukiye Deresi olarak da bilinen Aygır Deresi, Sapanca’nın doğa harikası yerlerinden biri. Maşukiye ile Kartepe arasındaki bölgede bulunan dere özellikle ilkbahar aylarında muazzam bir huzur merkezine dönüşüyor. Karların erimesiyle artan su debisi stresle başa çıkmak ve dinlenmek için mükemmel bir fırsat sunuyor. Yeşilin farklı tonları ile su sesinin bir araya gelmesi, Aygır Deresi’nde zamanın hızla akıp gitmesinin nedenine dönüşüyor.

Rahime Sultan Camii

Sapanca’da Gezilecek Yerler 2

Osmanlı döneminden kalma, mimarisi ile dikkat çeken tarihi yapılara meraklıysanız Rahime Sultan Camii’yi gezi rotanıza ekleyebilirsiniz. Muazzam oyma süslemeleri ile hayranlık uyandıran yapı, yığma tuğla tekniği ile inşa edilmiştir. Ön cephesinde kemerli pencereleri incelikli mimarisini gözler önüne sermektedir.

Sapanca İstasyon Binası

1888’de başlanan inşası 1890 yılında tamamlanan Sapanca İstasyon Binası, Sapanca’nın ikonik binalarından biridir. Dönemin mimari eğilimlerini yansıtan ve sonraki dönemlerde inşa edilen idari yapıların ilham kaynağı olarak kabul edilen İstasyon Binası, Sapanca’da görülmesi gereken yerler arasında yer almıştır.

Justinianus Köprüsü

Sapanca’da Gezilecek Yerler 3

Sapanca’ya yolu düşenlerin ne olursa olsun ziyaret etmeleri önerilen Justinianus Köprüsü, Bizans Dönemi’nden kalma eserlerden biridir. Serdivan ilçesinde bulunan köprü günümüzden yaklaşık 1500 yıl önce inşa edilmiştir ve günümüze dek ulaşan nadir Erken Bizans Dönemi eserleri arasındadır. 365 metre uzunluğu ve 9,85 metre genişliği ile Sapancada görülmesi gereken yerler listelerine dâhil olan yapı, tarihe tanıklık etmek isteyenlerin favori destinasyonları arasındadır.

Hasan Fehmi Paşa Camii

Mahmudiye Köyü’nde bulunan Hasan Fehmi Paşa Camii, kiremit çatısı ve süs işlemeleri ile ikonik yapılardan biridir. Ahşap, taş ve tuğla kullanılarak inşa edilen bahçesinde şadırvan bulunan bu camii, Camii Cedid ile birlikte Sapancada gezilmesi gereken yerler listelerinin olmazsa olmazlarındandır.

Soğucak Yaylası

Sapanca’nın en çok ziyaret edilen bölgelerinden biri de Soğucak Yaylası’dır. Doğa ile iç içe olmak isteyen kampçıların en sevdiği destinasyonlardan olan bölge muhteşem bir yürüyüş parkuru olma özelliği de taşır. Sapanca Gölü’nü yükseklerden görmek isteyenlere keyifli bir deneyim vadeden Soğucak Yaylası yeşilin tonlarını cömertçe sergilemektedir.

Vecihi Kapısı

Sapanca’da Gezilecek Yerler 4

Geleneksel mimari çizgilerden farklı olarak Avrupa’da bulunan tak yapılarına benzerliği ile dikkat çeken Vecihi Kapısı, Sapanca’da gezilmesi gereken yerler listelerinin değişmezlerindendir. Hakkında birçok rivayet bulunur ve bu rivayetlerden biri de Mimar Sinan imzası taşıdığıdır. Üç dilimli kemer formuna sahip olan yapı sadeliği ile Kemer Mezarlığı girişinde konumlanmakta, ziyaretçilerin uğramayı tercih ettiği destinasyonlar arasında yer almıştır.

Siz de şehrin kaosundan uzaklaşıp keyifli bir gezi planı yapmayı istiyorsanız rotanızı Sapanca’ya çevirebilirsiniz. Yolculuk konforunuzu artırmak ve size ait zamanı özgürce planlamak için Rent Go araç kiralama ofisleri sayfamızı ziyaret ederek aracınızı en yakın ofisimizden teslim alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu