Liman Şehri Datça - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Liman Şehri Datça

Seyahatinize karar vermeden önce Rent Go’nun sunduğu araç kiralama seçeneklerini keşfedin.

Datça birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan tatil beldelerinden biri olarak karşınıza çıkar. Liman şehri denilmesi ise uygarlıklar dönemine dayanmaktadır. Yarımada halini alan bölge kuzey ve güney limanları olarak ikiye ayrılarak dönemlerinde ticari amaçlı olarak kullanılmış. Datça gezilecek yerler arasında yer alan limanı ve Türkiye’nin en uzun antik yürüyüş yolu olması ile meşhurlaşan Karia yolu ile kesinlikle görülmesi gereken yerler arasındadır.
Genellikle bölge Datça plajları ile de son derece ünlü bir konumdadır. Hemen herkes için tercih unsurlarından biri olan Datça turizmi son derece keyifli bir tatil beldesi olmasının yanı sıra tarihi ile de ziyaretçilerinin dikkatlerini çekiyor. Bölgede Datça badem çiçeği festivali düzenli olarak olarak her yıl organize edilmektedir. Bu festival ile de kişilerin tatilleri renklenerek son derece keyifli vakit geçirilmesine etken olacaktır.

 

Gezilecek Yerleri ve Gözde Mekânları ile Datça

Datça geziler için tercih edilmek yerine koyları için çoğunluk ile tercih edilen bölgeler arasındadır. Hemen herkes için bir kültür mirası olarak kabul gören bu bölge deniz ve plajlarıyla son derece popüler bölgelerden biridir. Datça gezi rehberi olarak belirlenen yerlerin için de çoğunluk olarak plajları, denizi, Ilıca gölü, mağarası ve Can Yücel Datça müzeleri kesinlikle görülmesi gereken lokasyonlar olarak değerlendirilmektedir. Eski dönemlerde kurulan uygarlıklardan Dor uygarlığının merkezi olan Knidos Datça adını, bölge uygarlıklarının en parlak dönemini yaşayan Dorlar döneminde bölgeye verilen isminden almaktadır.

Datça’da Ne Yenir?

Datça merkeze gittiyseniz ya da bu bölgeyi tatil yapmak için seçtiyseniz. Mutlaka badem almayı unutmayın. Bademi ile son derece ünlü olan bu yer, kişilerin sıklıkla alışveriş yaptıkları noktalardan biridir. Datça bölgesinin turunçları da ayrıca meşhur detayları arasındadır.

Datça da Ne Yapılır?

Bu bölgede tatilciyseniz o zaman kesinlikle tek bir nokta da kalmamalısınız. Datça bir yarımada olmasına rağmen birçok koyu ve bük olması sebebiyle toplam da birkaç günde tüm adayı gezebilmek mümkün olacaktır. Datça taşlık plajı olarak biliniyor olması nedeniyle bölgede kumluk bir plaj oldukça az sayıda bulunmaktadır.

Datça Kamp Alanı

Konaklama seçenekleri kamp tercihlerinden olan tatilciler için son derece keyifli bir tatilin beklediğini biliyor olmaları son derece önemlidir. Hemen herkes için beğenilerek rezervasyon yaptırılan bölge, çoğu zaman konum itibariyle küçük bir yerleşke olması ve rezervasyonların dolu ya da maliyetli olması sebebiyle kişilerin tercihlerini zorlaştırmaktadır. Ancak Datça kamp alanları sayesinde kişilerin alternatif olarak bir seçenekleri daha bulunmaktadır. Datça koyları kamp için son derece uygun bir yapıya sahiptir. Özellikle Datça Aktur kamp bölgesi denizi ve tabiatı sayesinde herkesin takdirini toplamaktadır.
Datça kamp halletmeye elverişli yerlerden birisidir. Kamp imkanları sayesinde bu lokasyonda bir tek yere bağlamazsınız. Seyahat süreniz boyunca tüm bükleri rahatlıkla gezebilir ve her birinde mola verebilirsiniz. Kamp ürünleri olarak tatilcilere her konuda destek sağlayan Rent Go Camp araç üstü çadırlarıyla sizlere yardımcı oluyor. Bölgeye ulaşım konusunda ve kamp ekipmanları ile ilgili olarak sayfa üzerinden inceleyerek en doğru tercihleri bulabilmek son derece keyifli bir tatil başlangıcı olacaktır. Hatta dilerseniz seyahat rotanıza göre Bodrum’a uğrayabilirsiniz. Elbette bu heyecanlı tatil beldesi hakkındaki tüm bilinmeyenler Tarihle Denizi Bir arada Bulunduran Yer: Bodrum yazımızda!

Koy, Bük ve Plajlarıyla Datça

Birbirinden keyifli ve eşsiz tabiata sahip koylarıyla son derece meşhur olan Datça taşlık sahilleri ve suyun rengi ile adeta görsel bir şölen sunmaktadır.

Datça Hayıtbükü

Datça’nın saklı kalmış cennetlerinden birisidir. Buranın denizi berraklığıyla dikkatleri çeker. Datça merkezden 15 dakikalık bir kara yolu yolculuğunun sonucunda büke varabilirsiniz.

Datça Ovabükü

Datça Ovabükü
Plajı çakıl taşlarıyla çevrelenmiştir. Ancak bu çakıl taşları ayakları rahatsız edecek nitelikte değildir. Bük, merkezden 20 km mesafede yer almıştır.

Datça Palamutbükü

Coğrafi olarak bük içine girilmesi zor ova anlamı taşımaktadır. Bu anlamdan da anlaşılacağı gibi yollar bir parça kıvrımlı olan Palamutbükü Datça, denizi ile tatilcileri büyüleyen niteliktedir.

Datça Akvaryum Koyu

Datça’da kamp alanlarıyla dikkat çeken koyların başında gelir. Burada deniz aslına bakarsanızn de akvaryum suyuna benzer. Oldukça berraktır ve sizlere balıklarla birlikte yüzme olanağı sunar.

Datça Kargı Koyu

Datça kargı koyu taşlı plajının yanı sıra denizi ve atmosferi ile tatilcilerin vazgeçilmez mekânlarından biri olacaktır.

Datça Yarımadası seyahatinize karar verdikten sonra Bodrum Araç Kiralama ve diğer ofislerimizi ziyaret ederek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu