Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler

Türkiye gezilecek yerler bakımından muazzam zenginlik barındıran bir ülke olma niteliği taşıyor. Dört mevsim yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekebilecek doğal güzellikleri, tarihî yerleri ve cazibe noktaları ile dünyaca ünlü turizm merkezlerine ev sahipliği yapan Türkiye, her bir destinasyonda ayrı bir macera vadediyor. Türkiye’de görülmesi gereken yerler tatil beklentilerindeki farklılığa yanıt verebilecek çeşitlilik sunuyor. Yaz aylarında kıyı şeritleri favori olurken kış aylarında Türkiye’de gezilecek şehirler önerileri ülkenin iç kısımlarına doğru rota değiştiriyor. Bu blog yazımızın konusu Türkiye’nin turistlik yerleri, siz de bu güzel ülkeyi bir an önce keşfetmek istiyorsanız gezilecek yerler listemizdeki eşsiz destinasyonlar arasında seçim yapabilirsiniz.

Türkiye Turistik Yerler

Turistik gezilere yüklenen anlam da bu gezilerde yaşanması hedeflenen deneyimler de değişiklik gösterebilir. Türkiye turistik yerler bakımından sahip olduğu zenginlikle dört mevsim farklı beklentileri karşılayacak özelliklere sahiptir. İşte dünyaca ünlü o turistik yerler…

Datça (Muğla)

Tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahibi yapan Datça gezilecek yerler bakımından beklentileri fazlasıyla karşılayacak bir turistik destinasyon. Yaz aylarında turist akınına uğrayan, Muğla’nın Bodrum ve Fethiye gibi ilçelerinden farklı olarak daha huzurlu bir deneyim sunan Datça’da mavi ile yeşilin benzersiz uyumuna tanıklık edebilirsiniz.

Ayder Yaylası (Çamlıhemşin/Rize)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 2

Hem Türkiye’nin hem de Rize’nin en önemli turistik yerleri arasında yer alan Ayder Yaylası, mis gibi havası ve doğal güzellikleri ile herkeste büyüleyici bir etki yaratıyor. Türkiye’de gezilecek şehirler listelerinin vazgeçilmezlerinden olan Rize’nin simgesine dönüşen Ayder Yaylası’nda şelalelerin ihtişamı ve görkemli dağların gölgesi görülmeye değer.

Göbeklitepe (Haliliye/Şanlıurfa)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 3

Geçmişi Mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl öncesine dayanan Göbeklitepe, yerleşik hayata geçişin ilk izlerinin en somut örneği. Şanlıurfa’nın dünya çapında bilinirliğe sahip olmasına aracılık eden bu eşsiz tarihî yapı bilinen ilk ibadet merkezi olma özelliği taşıyor. Haliyle Türkiye gezilecek yerler dendiğinde Göbeklitepe’nin akıllara gelmesi şaşırtıcı olmuyor.

Kazdağları (Balıkesir – Çanakkale)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 4

Balıkesir ve Çanakkale illeri arasında muazzam bir yeşillik, tertemiz hava ve eşsiz bir doğal güzellik sunan Kazdağları, Türkiye’nin en sakin ve en popüler turistik yerleri arasında yer alıyor. Şelaleleri, dereleri, tarihi kalıntıları ile benzersiz bir tatil deneyimi sunan Kazdağları’nın ne olursa olsun gezi rotalarına eklenmesi gerekiyor.

Şirince (Selçuk/İzmir)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 5

Türkiye’nin en güzel köyleri sıralamasında yer alan Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlıdır. Daracık sokakları, muhteşem manzarası, kendine özgü mimarisi ve şarap evleri ile herkesi kendine hayran bırakan bu köy Meryem Ana Kilisesi ve Efes Antik Kenti’ne de oldukça yakındır.

Efes Antik Kenti (Selçuk/İzmir)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 6

1995 yılında Dünya Mirası olarak tescillenen Efes Antik Kenti, Türkiye turistik yerler dendiğinde akla ilk gelenlerdendir. İzmir’in Selçuk ilçesi sınırlarında bulunan bu muhteşem tarihi yapıyı ziyaret ederek Artemis Tapınağı kalıntılarını, Celsus Kütüphanesi’ni, Yamaç Evleri ve daha nicesini görebilirsiniz. Bölgeye çok yakın olan Yedi Uyurlar’ı gezinize dahil ederek geçmişe yolculuk yapabilirsiniz.

Karain Mağarası (Antalya Merkez/Antalya)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 7

Karain Mağarası Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından birisi, mağaranın 500 bin yıl kadar önce yerleşim merkezi olarak kullanıldığı kabul ediliyor. Türkiye gezilecek şehirler sıralamasının değişmezlerinden Antalya’da bulunan Karain Mağarası’nı siz de rotanıza eklemelisiniz. Antalya araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak Karain Mağarası dahil olmak üzere bu güzel şehirdeki farklı güzellikleri keşfedebilirsiniz.

Ani Harabeleri (Kars Merkez/Kars)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 8

Geçmişinin Bronz ve Demir Çağ’ına dek uzandığı kabul edilen Ani Harabeleri, kayalıklar üzerine kurulmuş eski bir medeniyetin somut bir göstergesi olmayı sürdürüyor. 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilen bu antik kent görkemli surları ve yapıları ile ne olursa olsun gezilmesi gereken yerler arasında gösteriliyor.

Ağrı Dağı (Doğubeyazıt/Ağrı)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 9

Türkiye’nin en yüksek dağı olma özelliğine sahip olan Ağrı Dağı, heybetiyle göz kamaştırıyor. Açık havalarda Kars’tan da rahatlıkla görülebilen bu dağ fotoğraf tutkunlarına görsel bir şölen sunuyor. Ağrı’yı ziyaret edenlerin zaman ayırmaları gereken bir destinasyon daha var; İshak Paşa Sarayı gerek mimarisi gerekse sunduğu gün batımı manzarası ile Türkiye’de gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Pamukkale Travertenleri (Pamukkale/Denizli)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 10

Pamukkale Travertenleri de Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Yaklaşık 14 bin yıl önce oluştuğu kabul edilen bu doğa harikası ilk bakışta masal diyarında olunduğu hissini yaratıyor. Her mevsim sabit sıcaklıkta bulunan suları ve sunduğu manzara ile Türkiye’nin en popüler turistik yerler önerilerinde yer buluyor.

Kapadokya (Nevşehir)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 11

Türkiye gezilecek yerler dendiğinde Kapadokya’nın bulunmadığı bir sıralama yapılamaz. Hem bir doğa harikası hem de tarihî olarak çok önemli yapılara sahip olan Kapadokya’da yapılacaklar fazlasıyla çeşitli. Gün doğumunda yükselen balonlar vadinin eşsiz manzarasını renklendirirken kayalara oyulmuş yapılar mistik bir atmosfer yaratıyor.

Sümela Manastırı (Maçka/Trabzon)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 12

Karadağ’ın sarp eteklerinde, kayalıklar üzerine kurulmuş muazzam bir yapı Sümela Manastırı. Mevcut varlığını ve yapısını 13. yüzyıldan itibaren koruyan yapının freskleri 18. yüzyılda yenilenmiştir. Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan tarihî yapı fotoğrafçıları da büyüleyen bir manzaraya sahiptir.

Aspendos Antik Tiyatrosu (Serik/Antalya)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 13

Roma Devri’nin devletimizdeki en iyi korunan temsilcilerinden olan Aspendos Antik Tiyatrosu, Antalya’nın Serik ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Zamanında yaklaşık 15 bin kişiye ev sahipliği yaptığı düşünülen bu antik yapı tüm ihtişamı ile görenleri kendisine hayran bırakmayı sürdürmektedir.

Yerebatan Sarnıcı (Sultanahmet/İstanbul)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 14

Türkiye’de gezilecek şehirler arasında İstanbul sahip olduğu birçok özellik ile ön plana çıkıyor. Şehrin en popüler turistik yerlerinden biri de Yerebatan Sarnıcı. 70 metre genişliğinde, 140 metre uzunluğunda görkemli bir yapı olma özelliği taşıyan Yerebatan Sarnıcı, 100 bin ton su depolama kapasitesi ile şehrin en büyük kapalı sarnıcı olma özelliği taşıyor. Yerebatan Sarnıcı ziyaret edildiğinde bölgedeki diğer tarihî yapılar için de zaman ayrılması öneriliyor.

Salda Gölü (Yeşilova/Burdur)

Türkiye’de Gezilecek Turistik Yerler 15

Son yıllarda popülaritesi giderek artan, muazzam berraklıktaki suyu ve eşsiz kumları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen Salda Gölü, Türkiye’nin Maldivleri olarak biliniyor. Doğal güzellikleri ile Türkiye’nin turistik yerleri arasında gösterilen bu cennet köşesi kesinlikle görülmeye değer.

Siz de Türkiye turistik yerler gezinizi özelleştirerek planlamak ve bu süreçte özgürce hareket edebilmek için araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilir; kendi rotanızı istediğiniz gibi çizerek unutulmaz bir serüvene adım atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu