Kiralık Araç ile Balkan Turu Rotası - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Kiralık Araç ile Balkan Turu Rotası

Yeni yerler keşfetmeyi seven seyahat tutkunlarının pek çoğunun hayalidir arabayla Balkan turu yapmak. Balkan ülkelerinin yakınlığı, araba ile Balkan turu yapmayı diğer birçok gezi rotasına göre daha avantajlı hâle getirir. Arabayla Balkan turu maliyeti, seyahat planına arabayla vizesiz gidilen ülkeler dâhil edildiğinde önemli ölçüde azalır. Maliyet hesabını iyi yapmak, en uygun yol haritasını belirlemek, ekonomik ve konforlu bir seyahat için güvenilir bir araç kiralama şirketi seçmek şüphesiz yolculuğunuzun keyfini artıracaktır. Balkan turu yapmak isteyenlere özel hazırlamış olduğumuz bu yazımızda; “Balkanlara vizesiz gidilir mi?”, “Balkan turu için vize gerekli mi?”, “Balkanlara ne zaman gidilir?” ve “Balkan turu hangi ülkeler olmadan olmaz?” gibi çok merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz

Balkan Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Arabayla Balkan turu yapacaksanız yolculuklarınızda istenmeyen durumlarla karşılaşma ihtimalinizi azaltmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Arabayla Balkan turu yapacaklara tavsiyeler listesinin ilk sırasında araçların bakımlarının eksiksiz yaptırılması veya güvenilir bir araç kiralama şirketinden hizmet alınması gelir. İhtiyaçlarınıza uygun bir araç seçmek yolculuğunuzun konforunu artıracak en önemli unsurlardan biridir. Aracın rutin bakımlarının yapılmış olması, size teslim edilmeden önce gerekli kontrollerden geçirilmesi, yolculuk yaptığınız mevsime göre kış lastiği gibi gerekli donanımlarının bulunması gibi konular güvenlik açısından son derece önemlidir.

Aracın bakımını yaptırmanın ve/veya doğru araç kiralama şirketini bulmanın yanı sıra ideal bir rota belirlemek de tatil keyfinizi artırmanızı kolaylaştırır. Balkan turu rotası oluşturmak seyahatinizi doğru planlamanızı sağlayacaktır. Rota oluştururken “Balkanlara vizesiz gidilir mi?” sorusunun yanıtlarının bilinmesi gerekir. Arabayla vizesiz gidilen ülkeler arasında Arnavutluk, Bosna-Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Kosova yer alır. Yunanistan ve Macaristan, ziyaretçilerinden Schengen vizesi isteyen ülkelerdir. Bu uygulama yeşil pasaportu olan ziyaretçiler için geçerli değildir. Bulgaristan ve Hırvatistan ise Schengen vizesi olan ziyaretçilerini bir başka vize talep etmeden kabul eder.

Balkan ülkelerine seyahat etmek isteyenlerin tercihi genellikle Eylül-Aralık ve Nisan-Temmuz ayları arasıdır. Diğer yandan Balkanların her mevsim ayrı güzelliklere tanıklık etme imkânı veren ve ziyaretçilerini büyüleyen bir doğası olduğundan kişisel tercihlere göre farklı dönemlerin tercih edilmesi de mümkündür.

Balkan Rotanızda Mutlaka Olması Gereken Şehirler

Balkan ülkeleri Türkiye’ye yakınlığı ve vizesiz seyahat imkânı sunmaları gibi nedenlerle seyahat planlarının olmazsa olmazlarıdır. Ortak bir tarihi paylaştığımız ülkeleri ziyaret etmek için Balkan turu haritası oluştururken bazı destinasyonları kesinlikle rotanıza eklemeniz önerilir. İşte, “Balkan turu hangi ülkeler olmadan olmaz?” sorusuna verilecek bazı yanıtlar…

Saraybosna, Bosna Hersek

Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna; Osmanlı motiflerinin sıklıkla karşınıza çıkacağı sokakları ve çarşıları, kültürel eserleri, tadına doyamayacağınız yemekleri ve sıcakkanlı insanlarıyla size hiç yabancı gelmeyecektir. Yakın tarihinde geniş bir yelpazede acı dolu hatıra bulunan Saraybosna adeta küllerinden yeniden doğmuş bir ülkenin başkentidir.

Geçmişten günümüze çok sayıda dine, dile ve kültüre ev sahipliği yapmış olan Saraybosna’da kesinlikle ziyaret etmeniz gereken çok sayıda tarihi ve kültürel hazine yer alır. Tarihe tanıklık edebileceğiniz ve dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Saraybosna’da; Mostar Köprüsü, Başçarşı, Ferhadiye Caddesi, Latin Köprüsü, Hünkâr Camii ve daha geniş bir yelpazede yeri rotanıza ekleyebilirsiniz.

Belgrad, Sırbistan

Balkan turu rotası içinde Sırbistan’a yer verecekseniz “Sırbistan’a arabayla gitmek için ne gerekli?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Yanınızda sürücü belgenizi ve Uluslararası Sürüş İzni ya da IDP bulundurduğunuz sürece Sırbistan’da araç kullanabilirsiniz.

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad; Sava Irmağı’nın kıyısına kurulu, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı ve Doğu Avrupa havasının hâkim olduğu bir şehirdir. Gece hayatıyla dikkat çeken Belgrad uygun fiyatlı konaklama seçenekleri ve kolay ulaşım imkânları ile arabayla Balkan turu yapanların favorileri destinasyonlarındandır.

Belgrad Şehri

Ohri, Kuzey Makedonya

Makedonya’ya arabayla gitmek gibi bir planınız varsa kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri olan Ohri’yi de rotanıza dâhil etmelisiniz. Üsküp’e 3,5 saat uzaklıktaki Ohri, Kuzey Makedonya’nın en popüler tatil lokasyonları arasında ilk sıralarda gelir. Ohri Gölü’nün kıyısına konumlanan şehir yalnızca doğal güzellikleriyle değil, dünyamızdaki en eski Slav manastırı olarak bilinen St. Pantelejmon Manastırı ile de ziyaretçilerin beğenisini kazanır.

Ohri Aziz Yuhanna Kilisesi

Kotor, Karadağ

Karadağ araba ile gitmek için en çok tercih edilen Balkan devletlerinden biridir. Fiyortlara benzeyen kıyı yapısıyla turistlerin beğenisini kazanan Kotor, Karadağ’ın önemli bir tatil merkezi olmasının yanı sıra tarihi bir liman şehri olma özelliğine sahiptir. UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan şehrin tarihi M.Ö. 3. yüzyıla kadar uzanır.

Kotor şehrinin tepeden görünümü

Üsküp, Kuzey Makedonya

Balkanlar coğrafyasının merkezinde bulunan Üsküp, Kuzey Makedonya’nın başkentidir. Osmanlı döneminden kalan tarihi eserleri, İslam ve Hristiyan kültürünün harmanlandığı yaşamıyla ilgi çekici bir şehirdir. Vizesiz seyahat etmek isteyenlerin öncelikli tercihlerinden olan Üsküp’ü gezmeye başlamak için şehrin simgesi olarak bilinen 13 kemerli Taş Köprü’yü ve köprünün bağlandığı Makedonya Meydanı’nı önceliklendirebilirsiniz. Vardar Nehri’nin üzerindeki köprüleri de kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Üsküp meydanı

Mostar, Bosna-Hersek

Bosna-Hersek’in ikinci büyük şehri olan Mostar’ın en bilinen sembolü 1566 yılında inşa edilen ve Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan Mostar Köprüsü’dür. Neretva nehrinin üzerinde yer alan köprü 2005 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir. Mostar’da kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında; Karagöz Bey Camii, Müslüm Bey Konağı, Saat Kulesi, Hersek Tarih Müzesi, Katolik Katedrali ve Bakırcılar Çarşısı bulunur.

Bosna Hersek'teki Mostar köprüsü

Priştine, Kosova

Dünyanın en genç nüfusa sahip ikinci ülkesi olan Kosova’nın başkenti Priştine, renkli gece hayatıyla Balkan ülkelerinin en popüler şehirlerinden biridir. Priştine kozmopolit yapısıyla dikkat çeker: Hem Osmanlı hem Batı kültürünün izlerini şehri ziyaretiniz sırasında gözlemleyebilirsiniz.

Kosova Milli Kütüphanesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu