Samsun Gezi Rehberi: Gezilecek Yerleri Derledik - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Samsun Gezi Rehberi: Gezilecek Yerleri Derledik

Karadeniz Bölgesi, doğasının güzelliği ve tat çeşitliliği ile Türkiye’nin en popüler gezi rotaları arasındadır. Karadeniz Bölgesi’nin en kalabalık ve tarihi önemi ile ön plana çıkan illerinden biri olan Samsun da bu rotanın değişmez adreslerinin başında gelir. Geçmişi binlerce yıl öncesine uzanan, birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapan bu özel şehri, birlikte keşfedelim.

Samsun’da Gezilecek Yerler Listesi

Orta Karadeniz’de verimli delta ovalarında kurulan Samsun önemli bir liman kenti olma özelliği de taşır. Bölgenin en gelişmiş şehirleri arasındadır ve bununla birlikte gezilecek yerler bakımından da büyük bir zenginliği yansıtır. Samsun’un gezilecek yerleri tek bir içeriğe sığdırılamayacak denli geniş olsa da ön plana çıkan destinasyonları gelin birlikte sıralayalım.

Samsun’da Görülecek Doğal Güzellikler

Samsun’da gezilecek görülecek yerler söz konusu olduğunda doğal güzellikler belirgin bir üstünlüğe sahiptir. Karadeniz Bölgesi’nin genelinde olduğu gibi Samsun da doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir şehirdir.

Şahinkaya Kanyonu

Doğa meraklılarını kendine hayran bırakan Şahinkaya Kanyonu, Kızılırmak’ın güzelliğini gözler önüne seren muazzam görkeme sahip bir doğa harikasıdır. Uzunluğu yaklaşık 1500 kilometreyi bulan kanyon Altınkaya Barajı’nın en derin noktası olma özelliğini taşır. Heybetli dağlar arasından akan Kızılırmak’ın sesi ile yeşil bitki örtüsünün kesişim noktası, Samsun’da gezilebilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerinden biridir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Türkiye’nin en büyük deltaları arasında yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Bafra ilçesinde yer alıyor. Yılın farklı dönemlerinde farklı kuş türlerine ev sahipliği yapan deltada birçok bitki çeşidi de gözlemlenebiliyor. Şehrin gürültüsünden uzak, yaban hayatına tanıklık edebileceğiniz bir lokasyon arıyorsanız siz de rotanızı Bafra’nın saklı cennetine çevirebilirsiniz.

Ladik Gölü

Ladik Gölü

2 kilometre genişliği ve yaklaşık 7 kilometre uzunluğu ile büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Ladik Gölü, Samsun’un gezilecek romantik yerleri arasında yer alıyor. Dağ ve orman manzaralarının mavi ile buluştuğu göl, gün batımı vakitlerinde mistik bir atmosfere bürünüyor.

Samsun’un Tarihi Noktaları

Binlerce yıldan günümüze, birçok medeniyetin izlerini taşıyan Samsun, Cumhuriyet tarihinde de çok önemli bir role sahiptir. Tarihi yapıların sıklıkla karşımıza çıktığı bu il, tarihin birçok dönemine tanıklık etmiş tarihi noktaları ile ziyaretçilerini yolculuğa çıkarmaktadır. Samsun’un en popüler tarihi noktalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Bandırma Gemi Müzesi

Baandırma Gemi Müzesi

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının Samsun’a gelmesini sağlayan Bandırma Vapuru günümüzde müze olarak ziyarete açılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir yere sahip olan müzenin içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ve silah arkadaşlarından bazılarının balmumu heykelleri vardır. Müzede bununla birlikte sandalye, duvar saati ve harita ölçüm malzemeleri gibi çeşitli eserler sergilenmektedir.

Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları

Hitit dönemine ait buluntuların ele geçirildiği Tekkeköy Mağaraları, Tekkeköy ilçe merkezine yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunur. Mağaralarda Hitit dönemine ek olarak Eski Tunç Çağı’ndan kalma kabartma insan yüzlerine sahip vazolar, çizgili ve geometrik desenlerle süslenmiş kaplar bulunmuştur. Bölgenin geçmişinin M.Ö. 60.000 yılına dek uzandığı tahmin edilmektedir.

Göğceli Camii

Göğceli Camii

Samsun’un gezilecek yerler planlamasına Çarşamba ilçesinde bulunan Göğceli Camii de eklenmeli. 1206 yılında inşa edilen yapı tek katlı şirin bir mimariye sahiptir. Yapının üst üste yığma tekniği ile inşa edilen duvarları tek parça kalaslardan oluşmaktadır. Ahşaptan üretilmesine rağmen yüzyıllardır ayakta kalması onu Türkiye’nin ayırt edici tarihi yapıları arasına sokmuştur.

Samsun gezilecek görülecek yerler listesine daha birçok farklı destinasyon eklenebilir. Su Kayağı Parkı, Alaçam Mübadele Müzesi, Bafra Arkeoloji Müzesi, Sahil Yolu, Gezi Müzesi, Amisos Tepesi ve Samsun Hayvanat Bahçesi de rotaya kesinlikle eklenmelidir. Samsun gezisinin konforunu artırmak ve şehirde geçirilen zamanı dolu dolu yaşamak için Rent Go Samsun havalimanı araç kiralama ofisine uğrayabilirsiniz. Oto kiralama hizmetlerimizden yararlanarak Karadeniz’in bu muhteşem şehrini keşfedebilirsiniz.

Karadeniz hakkında daha çok bilgi almak ve yeni rotalar belirlemek için Karadeniz gezi rehberi olarak hazırlamış olduğumuz blog içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu