Kayseri Gezilecek Yerler Rehberi - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Kayseri Gezilecek Yerler Rehberi

Kayseri dünya üzerindeki en eski yerleşim yerlerinden biri ve birçok farklı medeniyetin izlerini taşıyor. Bu izler kimi zaman sokaklarda karşılıyor ziyaretçileri, kimi zaman muazzam yöresel tatlerde kendini hatırlatıyor. Şehrin simgeleri de haliyle oldukça çeşitli; Erciyes’in gölgesi, Kabuzbaşı Şelaleleri’nin sesi ile buluşurken Kayseri Kalesi tarihe tanıklık etmeyi sürdürüyor. Bu saydıklarımız yalnızca başlangıç, Kayseri gezilecek yerler hakkında yalnızca kısa bir giriş yaptık. Bu yazımızda Kayseri’nin gezilecek yerleri hakkında bilgi bulabilir, Kayseri Havalimanı araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak şehirde dolu dolu zaman geçirebilirsiniz.

Kayseri’de Gezilecek Yerler

Evet, geldik o can alıcı soruya? Kayseri’ye ayak bastıktan sonra nerelere gitmeli? Kayseri gezilecek yerler nereleri? Açıkçası bu soruya yanıt vermek oldukça zor ama neyse ki bu kadim ilde birçok farklı seçenek bulmak mümkün!

Kayseri Cumhuriyet Meydanı

Şehri keşfetmek için ideal bir nokta arıyorsanız Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nı Kayseri gezilecek yerler listenizin ilk sırasına alabilirsiniz. Modernizm ile tarihin kesişiminde yer alan meydanda eski ve yeni harmonisi sizleri bekliyor!

Kapalıçarşı Çarşı

Kapalıçarşı Çarşı

Kayseri’nin İpek Yolu üzerinde olduğunu ve Kayseri dendiğinde akıllara ticaret geldiğini biliyor muydunuz? Osmanlı döneminde kalan Kapalıçarşı, Türkiye’nin en büyük ikinci kapalıçarşısı olma unvanına sahip. Kayseri’nin cazibe noktaları arasında yer alan bu mistik mekan alışveriş yapılmasa da görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yerini alıyor.

Kayseri Atatürk Evi

Kayseri Atatürk Evi

Günümüzde Atatürk Evi ve Müzesi olarak halka açık hizmet veren İmamzade Reşit Ağa Konağı hem Kayseri’de görülmesi gereken yerler listelerinde yer alıyor hem de tarihi mekan sıralamalarında.  Pazartesi günleri haricinde kapılarını halka açan bu güzel yapının kesinlikle ziyaret edilmesini tavsiye ediyoruz.

Kayseri’nin cazibe noktaları söz konusu olduğunda hepsini tek bir başlık altında toplamak mümkün değil. Doğal güzellikleri bir yanda tarihe tanıklık eden köşeleri ise bir başka yanda bu güzel lokasyonun.

Kayseri’nin Doğal Güzellikleri

İç Anadolu’da, farklı diyarlara açılan bir kapı konumunda Kayseri. Dolayısıyla birbirinden eşsiz doğal güzelliklerin de merkezi.

Erciyes Dağı

Erciyes Dağı

Heybetli, gösterişli, mistik ve göz alıcı. Tüm bu sıfatlar Erciyes’i tanımlarken biraz eksik kalıyor. Erciyes Dağı, Kayseri’nin en görkemli simgesi, yaklaşık 4000 metre yüksekliğinde ve her daim beyaz rengiyle misafirleri zirvesinde ağırlıyor. Kayseri’ye yolu düşenlerin kesinlikle bu dağın güzellikleri ile buluşmaları öneriliyor. Aksi mümkün mü? Yalnızca Erciyes’in varlığı bile Kayseri’yi görülmeye değer kılıyor. Erciyes Kayak Merkezi ise tek kelimeyle mükemmel! Kış sporları için ideal bir adres olmayı sürdürüyor.

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kapuzbaşı Şelaleleri

Kayseri ve Niğde illeri arasında yer alan ve Aladağlar ile Zamantı Irmağı’nı buluşturan bu doğa harikaları kesinlikle görülmeye değer. Yükseklikleri 75 metreye çıkabilen ve kayalardan yüzeye akan toplamda 7 şelaleden oluşuyor. İsteyen doğa yürüyüşleri sırasında tanıklık ediyor bu manzaraya isteyen piknik organizasyonlarında doğa ile buluşuyor.

Sultansazlığı

Sultansazlığı

Osmanlı İmparatorluğu zamanında avlak olarak kullanılan Sultansazlığı, Kayseri’nin gezilecek yerleri arasında daimi bir yere sahip. Tam olarak 301 kuş türüne ev sahipliği yapıyor Sultansazlığı; 48 endemik bitki de burada yetişiyor. Sakinleşme ve huzur garanti; gerisi beklentilerinize kalıyor.

 

Kayseri’de Gezilebilecek Tarihi Yerler

Kayseri’de gezilebilecek tarihi yerler arayışındaysanız bu şehri keşfetmek için haftalar size yeterli gelmeyebilir. Kaleler, kalıntılar, Hristiyanlar için kaçış noktası olan vadiler, yer altı şehirleri sizleri bekliyor olacak. Gelin kısaca destinasyonları tanıyalım.

Kayseri Kalesi

Kayseri Kalesi

En görkemli tarihi yapılardan biri Kayseri Kalesi. Milattan önce üçüncü yüzyıla dek uzanan bir tarihi var, farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığı biliniyor. Mutlaka ziyaret edilmeli ve görkemine tanıklık edilmeli. Tarihten izler arayanlar için mükemmel bir tercih olarak nitelendiriliyor.

Kayseri Çifte Medrese

Kocasinan’ın en eşsiz tarihi yapılarından olan Kayseri Çifte Medrese; medrese ve bir özeltaneden oluşuyor. I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırıldığı bilinen yapı tarihi yapıları görmeyi tercih etmeyenlere dahi “acaba” dedirtiyor.

Ağırnas Yeraltı Şehri

Hristiyanlık dininin ilk benimsendiği zaman dilimlerine bir yolculuk fırsatı isterseniz rotanızı Ağırnas Yeraltı Şehri’ne doğru çevirebilirsiniz. Hem yeraltı şehri hem de Mimar Sinan’ın dünyaya geldiğu yer görülmeye değer. Kasabanın en mistik noktalarından biri bu yeraltı şehri, geçmişi binlerce yıl önceye dayanıyor. Yıl boyu sürekli ziyaret edilmesi boşuna değil; Kayseri gezi rehberi Ağırnas olmadan tamamlanamıyor.

Evet belki çok yüzeysel anlatabildik ancak Kayseri’de görülmesi gereken, atmosferine tanıklık edilmesi önerilen birçok farklı tarihi ve doğal güzellik var. Örneğin Derevenk Vadisi romantik anlar vadediyor, Gereme Harabeleri tarihe yolculuk yaptırırken Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi dünyanın birçok noktasından turisti ağırlıyor. Üstelik doğası da o kadar benzersiz ki, ülke çapından kamp yapmak isteyenler de Kayseri’yi tercih edebiliyor. İstanbul’a yakın kamp alanları rehberi sayfasını inceleyerek siz de rotanızı oluşturabilir, Kayseri’nin güzelliklerini keşfetmek üzere uzun ve her anı unutulmaz uzun bir kamp bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu