İzmir’de Cennetten Bir Köşe: Karaburun’da Görmeniz Gerekenler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

İzmir’de Cennetten Bir Köşe: Karaburun’da Görmeniz Gerekenler

Seyahatinize karar vermeden önce Rent Go’nun sunduğu araç kiralama seçeneklerini keşfedin.

Ege’nin saklı kalmış cenneti Karaburun, güzelliği ve dinginliğiyle ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Son zamanlarda adı daha sık anılan İzmir Karaburun, sakinlik ve huzur arayanlar için yeni bir alternatif olarak değerlendiriliyor. İzmir merkeze 1,5 saat mesafede bulunan ilçe, el değmemiş doğası, masmavi koyları ve gezilecek yerleriyle ziyaretçilerini bekliyor.

Karaburun’un Birbirinden Güzel Koylarını Keşfe Çıkın

1.Mimoza Koyu


Karaburun Mimoza Koyu, merkezde yer almıştır. Sahili çakıl taşlarından oluşmaktadır. Temiz, dalgasız ve sığ bir denize sahip olması sebebiyle çocuklu aileler tarafından güvenle tercih edilmektedir.

2.Manal Koyu

Manal Koyu
Upuzun plajı, dalgasız ve sakin deniziyle en sevilen Karaburun koyları arasında yerler alır. Günbatımının keyfini çıkarabileceğiniz en güzel yer de burasıdır. Oldukça sessiz ve sakin olan koy yerli halk dışında pek bilinmez.

3.Ayıbalığı Koyu

Ayıbalığı Koyu
Ayıbalığı Koyu adını Akdeniz foklarının ziyaret noktası olması sonucunda almıştır. Dar ve doğal bir plaja sahip olan koydaki deniz sığ ve temizdir. Dik bir yamacın yanında olduğu için gölgede kalmaktadır.

4.Boyabağı Koyu

Boyabağı Koyu
Diğer Karaburun sahilleri gibi sessiz sakin olan koyun plajı, dar ve çakıl taşlarından oluşmaktadır. Herhangi bir işletme bulunmadığı için kamp sandalyelerinizi alıp çocuklarınızla rahatça vakit geçirebilirsiniz.

Karaburun’da Gezilecek Yerler

Sahil ve koyları dışında Karaburun, gezilecek yerler olarak birçok tarihi ve kültürel destinasyona sahiptir. Bunlardan bazılarını sizler için derledik.

1.Mordoğan

İzmir’de Cennetten Bir Köşe: Karaburun’da Görmeniz Gerekenler 2
Karaburun’da en bilinen yerdir. MÖ 4. Yüzyılda Mimas ismiyle kurulmuştur. Tarihi 14. Yüzyıla kadar dayanan köyler ve çeşmeler bulunmaktadır. Birçok sahil, koy ve plaja ev sahipliği yapmaktadır ve mavi bayrağa sahip olan bir bölgedir.

2.Sazak Köyü

Sazak Köyü
Karaburun’da gezilecek yerler arasında en çok tercih edilenlerden olan Sazak Köyü, günümüzde terk edilmiş durumdadır. Eskiden Rumlara ait olan köyde 120 hane bulunmaktadır ve 20 tanesi Türklere aittir. Aynı zamanda Rum kilisesi ve mezarlığı da yer almıştır. Mutlaka gezilmesi gereken, tarihi dokusu bozulmamış bir köydür.

3.Sarpıncık Deniz Feneri

Sarpıncık Deniz Feneri
Yarımadanın en son noktasındaki Sarpıncık Köyü’nde yer alan deniz feneri 1938 yılından beri kullanılmaktadır. Denizden yüksekliği 97 metre, görüş açısı ise 12 mildir. Muhteşem bir Ege denizi manzarasına sahip olan Sarpıncık Deniz Feneri görülmesi gereken yerler arasındadır.

4.Dilek Pınarı (Narcissos)

Dilek Pınarı

Dilek Pınarı’nın yunan mitolojisindeki Narcissos’un yaşadığı yer olduğuna inanılır. Rivayete göre, güzel Narcissos sudaki yansımasını görünce kendisine gönlünü kaptırır ve yemeden içmeden kesilip günden güne eriyerek nergis çiçeğine dönüşür. Burada küçük bir havuzun etrafında dilek ağaçları bulunmaktadır.

Karaburun’un Eşsiz Plajları ve Sahilleri

1.Akvaryum Plajı

Akvaryum Plajı

Karaburun Akvaryum Plajı, İncirli Koy olarak da bilinmektedir. Karaburun plajları arasında en güzellerden birisidir. Aynı zamanda Türkiye’deki mavi bayrak sahibi 10 plajın arasında yer almıştır. Turkuaz renkli tertemiz denizi ile ün yapmıştır. Plaj 300 metre uzunluğunda ve kumdur. İzmir ve çevre illerden birçok ziyaretçi almaktadır.

2.Bodrum Plajı

Bodrum Plajı

Karaburun merkezindeki Bodrum plajı misafirlerine rüzgarsız, serin ve sakin bir deniz vaat ediyor. 200 metre uzunluğundaki plaj, küçük taşlar ve kumlardan oluşmaktadır. Berrak ve durgun denizi ile çocuklu ailelerin uğrak noktasıdır.

3.Ardıç Halk Plajı

Ardıç Halk Plajı

Mordoğan’ın en bilinen ve en çok tercih edilen plajıdır. Upuzun ve kum bir plaja sahiptir. Genelde dalgalı olan denizin girişi sığdır. Bölge halkının sıklıkla ziyaret ettiği plajda ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki kısım bulunur.

Sahilde Kamp Yapmak İsteyenler İçin En Uygun Yer Neresidir?

Karaburun kamp alanları olarak birçok seçeneğe sahiptir. Ancak Karaburun’da kamp yapmak isteyenlerin en gözde mekanı Dolungaz Koyu’dur. Ufak bir koy olan Dolungaz çok sakin ve doğal bir ortama sahiptir. Turistler tarafından fazla bilinen bir yer değildir.

Kamp alanları dışında hiçbir tesis bulunmamaktadır. Sakin ve huzurlu bir vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği koy, tertemiz sulara sahip. Harika deniz manzarasına karşı kamp kurabilir, güne keyifle denize girerek başlayabilirsiniz. Pırıl pırıl denizin derinlerinde şnorkel ile keşfe çıkabilirsiniz.

Deniz Manzarasıyla Kamp İmkanlarına Yeni Alternatif: Rent Go Camp

Otel ya da pansiyonda kalmak istemediğimiz zamanlarda yöneldiğimiz ilk alternatif kamp yapmaktır. Ancak kamp yapmanın malzeme temini ve taşıma gibi çeşitli zahmetleri vardır. Öncelikle sahip olunması gereken temel ekipmanların başında sağlam çadır ve rahat bir yatak gelmektedir. Araç üstü çadır kiralama sistemi Rent Go Camp, ulaşımınızı sağladığınız araçla kamp deneyiminizi yaşamanıza imkan sağlar.

Çadır kurulumu birkaç dakikadan kısa sürer. Ayrıca her kullanımdan sonra tüm ekipmanlar dezenfekte edilmektedir. Rent Go Camp ekipmanları birçok avantajı aynı anda sunduğu için kamp yapmak çok daha konforlu ve ulaşılabilir bir hale geliyor!

Karaburun gezisine karar verdikten sonra İzmir Adnan Menderes Havalimanı Araç Kiralama ve İzmir Alsancak Araç Kiralama ofislerimizi ziyaret ederek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu