İdeal Bir Kamp Deneyimi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir? - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

İdeal Bir Kamp Deneyimi İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Seyahatinize karar vermeden önce Rent Go’nun sunduğu araç kiralama seçeneklerini keşfedin.

Günlük hayatın stresinden kaçmak isteyenler için kamp adeta bir detoks görevi görür. Yenilenme ve rahatlama hissi yaratır. Özellikle hafta sonlarını çeşitli outdoor aktivitelerle değerlendirmek isteyenlerin başlıca tercihleri arasında kampçılık gelir. Kamp malzemeleri nelerdir? sorusu ise şehirden uzak geçirilecek birkaç gün düşünüldüğünde oldukça önemli bir sorudur.

Keyifli bir kamp deneyimi yaşamak için kamp malzemeleri listesi hazırlamanın önemi kadar bazı malzemelerin doğru ve eksiksiz temini de hayatidir. Kamp süresine ve kamp yapılacak alana göre çadır ve uyku tulumundan ilk yardım çantasına kadar birçok malzeme ideal bir kamp deneyimi yaşamaya destek sunar.

Kamp Nedir, Nasıl Yapılır?

“Kamp nedir?” sorusuna gelince; kamp, genellikle birden fazla kişinin doğada keyifli vakit geçirmek için planlı yapılan outdoor aktivitelerdendir. Sadece doğa ortamında gece çadırda kalma şeklinde planlandığı gibi trekking gibi farklı aktiviteler de kamp yapmayı keyifli hale getirir. Kampçılık bununla beraber oldukça eğlenceli doğa sporları arasında sayılabilir.

“Kamp nasıl yapılır?” sorusu da kampçılık sporu ile uğraşanların cevaplayacağı sorulardan biridir. Öncelikle aktivitenin yerinin evvelde belirlenmesi, aktivitenin hava şartlarına göre organize edilmesi ve kamp malzemelerinin belirlenerek temini sonrası kamp için yola çıkılır. Bölgenin suya yakın olması, bataklık gibi tehlikeli alanlara yakın olmaması ise bölgenin konforu ve güvenliği açısından önemlidir. Kamp ateşi ise geceleri alanı keyifli hale getireceğinden kamp ateşini sürekli canlı tutacak kadar yakacak odun ve çalı çırpının olmasına dikkat etmek eğlenceyi sürdürülebilir kılar.

Kamp İçin Gerekli Malzemeleri Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler


Kampa giderken alınacaklar, mevsime ve kamp alanına göre değişse de çadır olmazsa olmaz malzemeler arasında yer alır. Çadır seçimi, kampın yapılacağı mevsimin yanında çadırda kaç kişinin kalacağına, çadırın ağırlığına ve tente, havalandırma gibi özelliklerine göre değişiklik gösterir. Mevsime uygun uyku tulumu gece rahat bir uyku için oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Ayrıca doğada bile konforundan ödün vermeyenler için kamp sandalyeleri kamp için gerekenler listesine eklenebilecek eşyalardandır. Yemek pişirme setlerinden oluşan kamp mutfağı ve ocak, kamp sırasında da tatli yemekler yemenin yanında içi ısıtan kahveler için de idealdir. El feneri ya da kafa lambası ise güvenli bir aktivite için önemli ekipmanlardandır.

Kamp Malzemesi Listesi

  Keyifli bir kamp için gerekli malzemeler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Çadır
 • Uyku tulumu ve mat
 • Farklı işlevlere sahip çakı
 • Sırt Çantası
 • Baton
 • Katlanabilir sandalye ve masa
 • El feneri veya kafa lambası
 • Pil
 • Su fitresi
 • Yağmurluk
 • Kamp mutfağı
 • Ocak
 • İlk yardım seti
 • Termos ve matara
 • Şapka
 • Pürmüz, çakmak

 

Yukarıdaki malzemelerden; çadır, uyku tulumu, mat, el feneri, ilkyardım seti ve kamp mutfağı kampa giderken alınması gerekenler arasında sayılsa da beklentiye göre bu liste içine farklı malzemeler de dahil edilebilir. İşlevsel kamp malzemeleri bakir doğanın içinde bile konforu vadederken kampçılık son zamanların en popüler outdoor sporları arasında yerini almıştır. Bazı malzemeler hayati öneme sahipken bazı malzemeler ise talebe ve beklentiye göre listeye eklenebilir.

Kampa Giderken Deneyiminizi Kolaylaştıracak Bir Ekipman: Rent Go Camp

Kampta ne yapılır? sorusu ile birlikte sorulması gereken sorulardan biri de kampta kullanılacak çadırın özelliği ne olmalı? sorusudur. Kamp, şehrin gürültülü ve stresli ortamından uzaklaşarak doğada dingin vakit geçirmeye yararken kullanılacak çadırın özelliği rahat bir gece uykusuyla ertesi güne hazırlanmaya destek olur. Özellikle çadır kampı için gerekli malzemeler oldukça detaylı olmasına rağmen yer kaplayan taşıması zor malzemelerdir.

Çadırlı kamp formatını başka bir boyuta taşıyan Rent Go Camp araç üstü çadır aracın üstüne monte edilerek taşınır. Bagajda yeterli boş yer kalması anlamına gelen bu özelliği ürünü taşımayı da kolaylaştırır. Ayrıca çadırın aracın üzerine kurulabilmesi ilk defa kamp deneyimi yaşayanlar için oldukça önemli bir özelliktir. Merdivenle çıkılabilen çadır, pencere, sineklik, yastık ve yatak özelliği ile iki kişinin rahat edebileceği özellikte bir üründür.

Kamp malzemelerinizi eksiksiz tamamladığınızda İstanbul Kamp Alanları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu