Erzurum’da Gezilecek Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Erzurum’da Gezilecek Yerler

Geçmişten günümüze geniş bir yelpazede medeniyete ev sahipliği yapmış olan Erzurum tarihi yerler açısından son derece zengin bir şehir, bununla birlikte Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biri olma özelliğine de sahip. Hatta tarihinin Yontma Taş Devri’ne kadar uzandığına dair arkeolojik bulgular bile var.

Elbette Erzurum’da gezilecek yerler listesi sadece tarihi yerler ile sınırlı değil. Erzurum kış turizmi ile de gönülleri fethediyor. Karların içerisinde keyifli anlar geçirmek isteyenler Erzurum’daki kayak merkezleri ile aradıklarını fazlasıyla bulabilirler. “Erzurum neyi ile meşhur?” diye soranlarsa cağ kebabının tatini tadabilir, hatıra ya da unutulmaz bir hediye olarak alabilecekleri oltu taşından yapılmış ürünleri inceleyebilirler.

Erzurum’da Neler Var?

Erzurum gezilecek yerler konusunda ziyaretçileri fazlasıyla memnun edecek bir çeşitliliğe sahip. Sizler için hazırlamış olduğumuz Erzurum gezilecek yerler listesindeki lokasyonlara kolay bir şekilde ulaşmak ve tatilinizin keyfini özgürce çıkarmak isterseniz siz de araç kiralama hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Rent Go olarak sahip olduğumuz geniş araç çeşitliliğimiz içerisinden tercihte bulunabilir, rezerve ettiğiniz kiralık aracınızı Erzurum içi ve dışındaki çok sayıdaki ofisimizden teslim alabilirsiniz.

Erzurum Kış Turizmi

Erzurum kış turizmi açısından da adeta bir cennet. Rahatlıkla Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden biri olduğu söylenebilen ve Palandöken Dağı’nın Başköy mevkiinde bulunan Palandöken Kayak Merkezi’nde yılın beş mevsimi kayak yapmak mümkün. Erzurum Palandöken lokasyonundaki kar kalitesi ve burada bulunan kayak pistlerinin uzunluğu hem yerli hem de yabancı turistlerin beğenisini kazanıyor. Ayrıca Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş iki kayak pistine sahip olan Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde uluslararası organizasyonlarla da karşılaşılıyor.

Palandöken Kayak Merkezi dışında Konaklı Kayak Merkezi ve Kandilli Kayak Merkezi de şehirdeki diğer önemli kayak merkezleri.

Erzurum Festival ve Şenlikleri

Erzurum’u özellikle kış turizmi için ziyaret edecekseniz seyahatinizi aralık ayında gerçekleşen Winterfest’e denk getirmeyi düşünebilirsiniz. Yerel tatleri tatmak için nisan ayında düzenlenen Cağ Kebabı Festivali’ne katılabilir, Geleneksel Balıklıgöl Festivali ve Karakucak Güreşleri Şenlikleri için eylül ayını bekleyebilirsiniz.

Bunların dışında yılın farklı aylarında daha geniş bir yelpazede festival ve şenlik düzenlenmekte. Erzurum gezilecek yerler listenize bu şenlikleri ekleyerek Erzurum’u gezmenin yanı sıra kültürünü de yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.

Erzurum Termal Turizmi: Kaplıcalar

Eğer sımsıcak bir tatil yapma arzusundaysanız Erzurum kaplıcaları tam size göre. Pasinler Kaplıcası, Köprüköy Kaplıcaları, Olur Kaplıcası, Hızırilyas Kaplıcası, Ilıca Kaplıcaları ve Akdağ Kaplıcaları ile tüm yılın stresini atıp rahatlayabilirsiniz.

Erzurum’un Tarihi Yapıları ve Müzeleri

Erzurum tarihi yerler söz konusu olduğunda bir günde gezemeyeceğiniz kadar çok seçenek sunuyor. Ancak bir lokasyon var ki ilk ziyaret edilen yer olmayı fazlasıyla hak ediyor: Erzurum Kalesi. Şehrin önemli simgelerinden olan Erzurum Kalesi’nin tarihi 2500 yıl öncesine kadar uzanıyor. Günümüzde büyük ölçüde yıkılmış olsa da tarih boyunca geniş bir yelpazede ekleme onarımdan geçmiş bir kale. Şehrin başka lokasyonlarında yer alan diğer kalelerse İspir Kalesi, Oltu Kalesi ve Hasankale Kalesi.

Erzurum Saat Kulesi, şehrin simgelerinden bir diğeri. Anadolu’daki ilk Türk İslam yapılarından biri olmasıyla dikkatleri üstüne çeken Erzurum Saat Kulesi, ilk olarak Erzurum Kalesi içinde mescit minaresi olarak inşa edilmişti. İlerleyen dönemlerde gözetleme kulesi olarak da kullanılmış, 19. yüzyılda çan ve İngilizler tarafından hediye edilen saatin takılmasıyla bugünkü şeklini almıştır.

Erzurum dendiğinde akla ilk gelen ikonik yapılardan biri de şüphesiz Çifte Minareli Medrese. Erzurum’un sembollerinden biri olan yapı, Selçuklu döneminden günümüze bir miras niteliğini taşır. Taş işlemeleri, görkemli silüeti ve tarihi önemi ile Erzurum’a yolu düşenlerin kesinlikle ziyaret etmeleri gereken medrese, günümüzde hem müze hem de sergi salonu olarak kapılarını ziyaretçilerine açmaktadır.

Erzurum Saat Kulesi

 

Mesire Alanları

Erzurum turunuza doğayla iç içe bir mola vermek için mesire alanları da Erzurum gezilecek yerler listesine eklenebilir. Erzurum Palandöken Kent Ormanı Piknik Alanı, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Parkı Sosyal Tesisleri, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Boğaz Mevkii Mesire ve Piknik Alanı, Dumlu Piknik Alanı uğrayabileceğiniz lokasyonlardan sadece birkaçı.

Doğal Güzellikler

Erzurum’a gidildiğinde doğanın bu şehre ne kadar cömert davrandığına tanık olmadan dönmek olmaz. Narman Peri Bacaları, Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü, İspir Yedi Göller, Hınıs Kanyonu, Balıklı Köyü gibi eşsiz güzellikteki lokasyonları ziyaret ederek unutamayacağınız güzellikteki manzaraları anılarınıza katabilirsiniz.

Erzurum’da Gezilecek Yerler 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu