Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler

Ege Bölgesi’nin en popüler tatil beldelerinin bulunduğu Muğla, her sene binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Farklı ilçelerinde farklı tatil beklentilerine yanıt veren Muğla’nın en gözde ilçelerinden biri de Dalaman. Dalaman gezilecek yerler söz konusu olduğunda birçok farklı alternatifin eş zamanlı değerlendirilebileceği bir doğa harikası. Siz de rotanızı Ege’nin bu eşsiz destinasyonuna çevirmeyi düşünüyorsanız, “Dalaman’da neler yapılır?” ve “Dalaman’da gezilecek yerler nerelerdir?” hakkında hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizi okuyabilirsiniz. Keyifli keşifler dileriz.

Dalaman’da Gezilecek Yerler

“Dalaman’da ne yapılır?” sorusuna verilecek birçok yanıt var. Dalaman’ın doğal güzelliklerini keşfederken hem de ekstrem sporları yapmak, muhteşem koylarında berrak sularla buluşmak, antik kentlerde geçmişin izini sürmek Dalaman’da yapılacaklardan yalnızca bazıları. Bu ilçede keşfedilecek birçok destinasyon olması da Muğla Dalaman gezilecek yerler listelerinin bir hayli uzun olmasının nedenlerinden. İşte “İyi ki Dalaman’a gelmişim” demenizi sağlayacak o yerler…

Dalaman’da Görülecek Doğal Güzellikler

Enfes bir doğa, muhteşem maviler ve sonsuz yeşiller ile adı özdeşleşen Dalaman, Muğla’nın en gözde tatil lokasyonları arasında yer alıyor. Dalaman gezisi sırasında ne olursa olsun görülmesi gereken doğal güzellikler şehir gürültüsünden bunalanlar için derin bir nefes alma fırsatı sunuyor.

Dalaman Çayı

Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler 2

Muhteşem bir güzelliğe tanıklık ederken hem de rafting sporunun adrenalinin yaşanmasını sağlayan Dalaman Çayı, Dalaman’ın cazibe noktaları arasında yer alır. Gürül gürül akan sular ve yemyeşil bitki örtüsü ile buluşmak isterseniz siz de Dalaman Çayı’nı Dalaman gezi rehberinize dahil edebilirsiniz.

Akkaya Vadisi

Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler 3

İlçeye yaklaşık 12 kilometre uzakta bulunan Akkaya Vadisi, Dalaman Havalimanı’na da oldukça yakın konumda bulunuyor. Dalaman Havalimanı araç kiralama ofisimize uğrayarak kiraladığınız araçla ilçeyi keşfetmek için Akkaya Vadisi’ni başlangıç olarak kabul edebilirsiniz. Vadiye adım attığınız ilk anda göl ve dağ manzarasının ihtişamıyla karşılaşmanız garanti. Üstelik tekne turu, atlarla gezi turu ve bisiklet turu gibi çeşitli aktiviteleri de bu muhteşem manzara eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz.

Kocagöl

Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler 4

Dalaman merkez gezilecek yerler listenizi tamamladıktan sonra merkeze yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta bulunan Kocagöl’ü ziyaret edebilirsiniz. Bu göl muhteşem manzarası ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Geçmiş zamanlarda denizin dolması ile lagün gölü özelliği taşıyan Kocagöl, yemyeşil ormanların içerisinde masmavi bir değerli taşı andırıyor. Gölün muhteşem manzarasının keyfini çıkaranlara farklı aktivite seçenekleri de sunuyor. Göl çevresinde kamp yapılabiliyor, doğa yürüyüşleri ve bisiklet turları da sıklıkla tercih edilen aktiviteler arasında yer alıyor.

Dalaman’da Gezilecek Tarihi Yerler

Tarih boyunca Kavalılar, Lukkalar, Persler, Atinalılar, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan Dalaman’da tarihi yerler de oldukça çeşitlidir. Bölgede özellikle antik kentler, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Hippokome Antik Kenti

Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler 5

Dalaman’a yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Hippokome Antik Kenti, İt Asarı mevkiinde bulunan bir tepe üzerinde kuruludur. Kaya mezarlarının dikkat çektiği tarihî yerleşim yeri kültür turizmi için ilçeyi ziyaret edenlerin hayranlığını kazanmaktadır. Antik kent sınırları içerisinde yer alan kaya mezarlarından birinde Grekçe yazılan bir kitabe bulunmaktadır. Şehrin “At Şehri” anlamına gelen ismi de bu kitabelerin okunmasına dayanmaktadır.

Telmessos Antik Kenti

Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler 6

Dalaman’a yolu düşenlerin ne olursa olsun ziyaret etmesi önerilen Telmessos Antik Kenti’nin tarihinin günümüzden yaklaşık 5000 yıl öncesine dayandığı düşünülüyor. Günümüze dek gelmeyi başaran kaya mezarlarına ek olarak yamacın bir diğer kısmında farklı kaya mezarları da bulunuyor. Mükemmel bir doğa manzarası içerisine saklı eski medeniyetlerin kalıntıları Fethiye sınırları içerisinde yer aldığından Dalaman gezisinde araç kiralama hizmeti almanın faydaları deneyimlenebiliyor.

Tlos Antik Kenti

Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler 7

Likya Bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Tlos Antik Kenti, Dalaman’da gezilecek yerler listesine ne olursa olsun eklenmelidir. Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan bu eski yerleşim yeri yamaç kayalarına oyulmuş tapınak mezarları ile biliniyor. Günümüze kadar varlığını sürdüren en önemli yapılarından biri tiyatrosu. Tiyatroya ek olarak barındırdığı stadyum da Tlos Antik Kenti’nde görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor.

Dalaman’da Nerede Denize Girilir?

Dalaman merkez gezilecek yerler arasında Sarıgerme Plajı, deniz tutkunlarına muhteşem bir deneyim vadediyor. Yine de Dalaman’ın asıl güzelliği koylarında kendisini gösteriyor. “Dalaman’da nerede denize girilir?” sorusuna verilebilecek farklı yanıtlar olsa da ön plana çıkan koyları şu şekilde sıralayabiliriz:

Bedri Rahmi Koyu

Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler 8

Dalaman merkez gezilecek yerler listelerinde bulunan bu doğa harikası, merkeze yaklaşık 14 kilometre uzakta bulunuyor. Asıl ismi Taşyaka Koyu olan bölgede yeşil ile mavinin dansı kadar Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun kayadaki balık çizimi de dikkat çekiyor. Bölgede çeşitli işletmeler de bulunduğu için Bedri Rahmi Koyu Dalaman’ın en çok tercih edilen koyları arasında yer buluyor. Dalaman gezilecek yerler listenize bu doğa harikasını ne olursa olsun eklemenizi tavsiye ederiz.

Sarsıla Koyu

Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler 9

Muhteşem denizi, yeşilin tüm tonlarına ev sahipliği yapan doğası ve her gün yüzlerce kişiyi sahile ulaştıran ikonik iskelesi ile Dalaman’da gezilmesi gereken yerlerden biridir Sarsıla Koyu. Ege Bölgesi’nin en etkisinde bırakan köşeleri arasında gösterilen bu koy Dalaman’da deniz keyfini mükemmelleştirir. Hafta sonları çok kalabalık olduğu için koyun tüm güzelliğini yaşamak isteyenler hafta içi günlerde bölgeyi ziyaret etmeyi tercih eder. Rotanızı planlarken bu bilgiyi değerlendirmenizi öneririz.

Kille Koyu

Dalaman’da Gezilecek ve Görülecek Yerler 10

Özel araçlarla ulaşım sağlanan Kille Koyu, Dalaman ziyaretiniz sırasında rotanıza eklemeniz gereken destinasyonlardan. Denize girilebilecek birçok noktası bulunan bu büyük koyun ardında mis gibi kokan çam ağaçları bulunuyor. Deniz girişte biraz bulanık görünse de ilerledikçe berrak suların keyfi zirveye ulaşıyor.

Dalaman’da gezilecek ve görülecek yerler içeriğimizde bahsettiklerimizle de sınırlı değil. Dalaman sunduğu zenginlikle her ziyaretçisine farklı keşifler yapma imkanı sağlan bir tatil beldesidir. Siz de rotanızı Dalaman’a çevirmeyi planlıyorsanız, eminiz ki bu tercihinizden pişman olmayacaksınız. Keyifli yolculuklar dileriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu