Gelibolu’da Gezilecek Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Gelibolu’da Gezilecek Yerler

Türkiye’de görülmesi gereken yerler denildiğinde Gelibolu’nun ilk akla gelenlerden olması, rastlantıdan çok daha fazlası. Gerek doğal güzellikleri gerekse tarihi önemi ile her gidenin aklında yer edinen Gelibolu gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir destinasyon. Gelibolu’da gezilecek yerler listesi hem doğal güzelliklerle buluşmak hem de Gelibolu’nun tarihi önemine tanıklık etmek isteyenler için mükemmel seçenekler barındırıyor. Siz de araç kiralama hizmetinden yararlanarak yolun keyfini sürebilir, Gelibolu tarihi yerler turunuzu eksiksiz tamamlayabilirsiniz. “Çanakkale Gelibolu’da neler var?” sorusunun yanıtları dâhil olmak üzere Gelibolu’da gezilecek yerler önerilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Gelibolu Feneri

Çanakkale Boğazı’nın girişini kontrol eden oldukça stratejik bir konumda yer alan Gelibolu Feneri, 9 metre yüksekliğe sahip. Muazzam bir manzaraya tanıklık etmek isteyenlerin uğrak destinasyonlarından olan Gelibolu Feneri, 34 metre yüksekliğindeki bir tepe üzerinde bulunuyor. Çevresinde dinlenebilecek çeşitli işletmeler hizmet verdiğinden Gelibolu Feneri gezisi keyifli bir gün geçirmek isteyenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılıyor.

Çimpe Kalesi

Gelibolu’da Gezilecek Yerler 2

Gelibolu tarihi yerler dendiğinde öne çıkanlardan biri de Çimpe Kalesi. Gelibolu Yarımadası’nda bulunan bu tarihi kalenin geçmişinin Bizans dönemine dek uzandığı kabul ediliyor. Muhteşem bir manzarası bulunan Çimpe Kalesi’nde sağlam taş duvarlar, mutfak ve sığınak olduğu düşünülen bölmeler dikkat çekiyor. Doğa severleri de tarih severler kadar memnun eden Çimpe Kalesi ziyaretini siz de planınıza eklemelisiniz.

Gelibolu Savaş Müzesi

Gelibolu’da Gezilecek Yerler 3

Çanakkale Savaşı’nın izlerine, geçmişten günümüze uzanan hüzünlü ve bir o kadar da efsanevi anılara tanıklık etmek isteyenlerin ne olursa olsun uğraması gereken yerlerden biridir Gelibolu Savaş Müzesi. Tarihin en önemli ve en çetin savaşlarından olan Çanakkale Savaşı’nın anılarının yaşadığı müzede 7000’i aşkın eşya sergilenmektedir. Gelibolu Savaş Müzesi, Gelibolu’da gezilmesi gereken yerler listelerinde yer alması gereken son derece özel bir yerdir. Elbette bölgedeki görülmeye değer diğer müzeleri de unutmamak gerekir. Siz de Gelibolu Savaş Müzesi’ni listenize eklediyseniz Piri Reis Müzesi ve Antika Traktör Müzesi için de zaman ayırabilirsiniz.

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu’da Gezilecek Yerler 4

Gelibolu neyi ile meşhur?” sorusuyla karşılaşanların aklına ilk olarak şehitlikler geliyor. Eceabat ilçesinin hemen hemen tamamını kapsayan ve toplamda 33 bin hektarlık alana yayılan Milli Park’ta Çanakkale Savaşı’nda şehit olan askerlerin mezarları ve anıtları bulunmaktadır. Park’ın içerisinde Çanakkale Şehirler Anıtı’nın da dâhil olduğu, görülmesi gereken birçok destinasyon ziyaret edilebilir. Rehber eşliğinde gezilmesi önerilen bölge, öncesinde detaylı olarak incelenmelidir.

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Gelibolu Yarımadası’nda yer alan Çanakkale Şehitleri Anıtı, Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına yaptırılmıştır. Resmi olarak 1960 yılından itibaren açık olan anıt, dört ayak üzerinde yükselir ve 7,5 metre genişliğindeki ayakların her birinde rölyefler bulunur. Anıtın tavan kısmındaki Türk bayrağı mozaiği de görülmeye değerdir. Gelibolu şehitlik gezilecek yerler, Çanakkale Şehitler Anıtı ile sınırlı değildir. Gelibolu Yarımadası’nda 57. Alay Şehitliği, Anafartalar Şehitliği, Seddülbahir Şehitliği ve Conkbayırı Şehitliği de bulunmaktadır.

Kömür Limanı

Saros Körfezi’ne yakın bir konumda yer alan ve ilçe merkezi ile arasında yaklaşık 22 kilometre mesafe bulunan Kömür Limanı, Gelibolu’da gezilecek yerler arasında yer alıyor. Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyenlerin favori destinasyonlarından olan liman, su altı sporları yapan kişilerin de uğrak noktalarından. Göz alıcı bir doğaya sahip olan Kömür Limanı’na özel araçla kolaylıkla erişim sağlanıyor.

Gelibolu Mevlevihanesi

Gelibolu’da Gezilecek Yerler 5

17.yüzyılda kurulan, 1900’lü yıllarda yeniden inşa edilen Gelibolu Mevlevihanesi, Gelibolu’ya yolu düşenlerin görmeleri önerilen yerler arasında bulunuyor. Dünyanın en büyük Mevlevihanelerinden biri olan yapı günümüzde her ay sema törenlerine ev sahipliği yapıyor. Gelibolu’nun ikonik tarihi yapıları arasında yer alması ile her sene çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu