Amisos Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir? - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Amisos Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Samsun araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak benzersiz keşifler yapmak için, şimdi yola çıkmanın tam zamanı! Siz de tatil ya da iş amaçlı Samsun gezisi planlıyorsanız ve “Samsun’da neler yapılır?” sorusunun farklı yanıtlarını keşfetmek istiyorsanız, Samsun Amisos Tepesi rotanız için benzersiz bir durak olacaktır. Bu yazımızda Samsun’un tarihi yapıları arasında özel bir yere sahip olan Amisos Tepesi ile ilgili bilgi bulabilir, binlerce yıllık tarihe tanıklık edebilirsiniz. “Amisos tepesi nerede?”, “Samsun Amisos Tepesi nasıl gidilir? ve daha fazla sorunun yanıtı için yazımızı okuyabilirsiniz.

Amisos Tepesi Nerede?

Yolu Karadeniz Bölgesi’ne düşenlerin ne olursa olsun ziyaret etmeleri önerilen Amisos Tepesi, Baruthane Tepesi olarak da bilinmektedir. Samsun şehir merkezine yaklaşık 4 kilometre uzakta bulunan Amisos, kuzeybatı istikametinde Samsun ve Sinop karayolu üzerinde yer verilmiştir. Samsun’un İlkadım ilçesi sınırları içerisinde yer alan “Samsun Amisos Tepesi nasıl gidilir?” sorusuna farklı yanıtlar sunulabilmektedir.

Amisos Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir? 2

Samsun Amisos Tepesi’ne Nasıl Gidilir?

Samsun Amisos Tepesi’ni ziyaret rotasına ekleyenlerin farklı ulaşım alternatifleri olduğu biliniyor. Bölgeye teleferik, tramvay veya otobüs ile erişmek mümkün. Toplu taşıma alternatiflerine ek olarak oto kiralama ile hem Samsun Amisos Tepesi’ne istenilen zamanda ulaşmak hem de bu yolculuğu konforlu kılmak mümkün oluyor. Dolayısıyla Amisos Tepesi’ni ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin oto kiralama hizmetlerine yoğun ilgi gösterdikleri biliniyor.

Amisos Tepesi Hakkında

Tarihi günümüzden yaklaşık 2300 yıl öncesine dayanan ve 1995 yılında keşfedildikten sonra sit alanı olarak ilan edilen Amisos Tepesi’nde iki yığma tepenin altında mezarlar bulunmaktadır. Helenistik Dönem’den günümüze tarihe tanıklık eden bu yapılar tarihe meraklı olanlar kadar doğa hayranlarının da ilgisini çekmektedir.

Yol emek harcaması sırasında keşfedilen bir oyuk, müze araştırmacılarına bildirildikten sonra emek harcamalara başlanmış ve Amisos Tepe’sinde 5×5 metre ebadında, 2,30 metre yüksekliğinde bir mezar odası ortaya çıkarılmıştır.

Amisos Tepesi ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer çarpıcı nokta bulunan mezarlara ölülerin değerli hediyelerle gömüldüğüdür. Kaya oyma mezarda altın, cam, mermer ve pişmiş topraktan yapılan çok sayıda eser bulunduğu bilinmektedir.

Daözelı da var, Amisos kentinin metropol alanı olarak kabul edilen Baruthane bölgesinde henüz keşfedilmemiş mezarların da bulunduğu düşünülmektedir.

Amisos Tepesi Samsun’un Tarihi Önemi

Samsun’un tarihi yapıları dendiğinde ve Samsun’da gezilecek yerler planı yapılırken Amisos Tepesi’nin özel bir yere sahip olduğu ifade edilebilir. Geçmişinin MÖ 6. yüzyıla dayandığı düşünülen bu antik kentte keşfedilen Kuzey Tümülüs ve Güney Tümülüs kesinlikle görülmeye değer.

Keşif sonrası Kuzey Tümülüs altında 3 oda bulunmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda bu mezar odasının aile mezarlığı olduğu sonucuna varılmıştır. Odada bulunan erkek mezarının Pontus Krallığı’nın en üst düzey yöneticilerinden birine ait olduğu kabul edilmektedir.

Amisos Tepesi Nerede ve Nasıl Gidilir? 3

Güney Tümülüs altında iki odaya sahip oyma mezar bulunuyor. Mezarın uzunluğu 6 metre, yüksekliği ise 3 metre. Güney Tümülüs altında yer alan mezarın en önemli özelliklerinden biri Karadeniz kıyılarında keşfedilen tek boyalı ve sıvalı örnek niteliği taşıması. Ön oda ve arka oda bölümlerinden oluşan mezardaki bezemeler ne yazık ki tahrip edilmiş durumda, yine de keşif kazıları içerisinde testi, kemik süsler ve bronz çiviler bulunmuş. Mezarın keşfiyle elde edilen buluntular Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nde sergilenmektedir.

Samsun gezilecek yerler listesi Amisos Tepesi ile sınırlı olmasa da bu şehri keşfetmek için önce tarihte bir yolculuğa çıkmak isteyenler ve Amisos hazinesi ile ilgili söylentileri merak edenler için Amisos Tepesi Samsun gezilecek yerler listeleri için mükemmel bir rota başlangıcı olabilir; üstelik seyir terasındaki mükemmel Samsun manzarası da bu kültürel geziye eşlik edecektir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu