Cittaslow (Sakin Şehirler) Nedir? - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Cittaslow (Sakin Şehirler) Nedir?

Cittaslow ifadesi ilk defa 1999 yılında İtalya’da ortaya çıkmıştır. Sakin şehir anlamına gelen cittaslow, merkezi İtalya’da bulunsa da farklı ülkelerdeki belediyelerin de üye olabildiği bir organizasyondur. Ayrıca ulusal ağ mantığında da çalışan İtalya merkezli birliğe ulusal ağ üzerinden üye olabilmek için aynı ülkedeki 3 kentin birliğe üye olması yeterlidir.

Birliğin uluslararası temsilinde yetkili organ Uluslararası Koordinasyon Komitesi’dir. 3 kent üyeliğine sahip olarak ulusal üyeliğe hak kazanan ülkeler cittaslow kriterleri çerçevesinde temsil edilir. Üye şehirlerin etnik ve doğal dokusunun hem görsel hem de kültüler anlamda korunması, gelenek ve göreneklerinin devam ettirilmesi “Cittaslow ne demek?” sorusuna cevap olarak verilebilir.

Cittaslow Nedir?

Cittaslow şehirler, tarihi, doğası, kültürü ve gelenekleriyle gelişen ve değişen dünyanın içinde varlığını orijinal haliyle sürdürmeyi başaran şehirlerdir. Cittaslow şehirleri, tek tip olmaya başlayan dünyada farklı özelliklerinin korunması konusunda uluslararası destek alırken sürdürülebilir doğa ve kültür konusunda da varlığını sürdürmeye devam eder.

Bir Şehrin Cittaslow Olması İçin Kriterler Nelerdir?

Sakin şehir olmak için gerekli 7 kriterin yerine getirilmesi gerekir. Bunun yanında nüfusunun 50.000’den az olması da kriterler arasında yer alır. Bir kentin Cittaslow olabilmesi için çevre, altyapı, kentsel yaşam kalitesi, tarım, turizm, esnaf ve zanaatkarlar ile ilgili sürdürülebilir politikalarının olması gerekir. Türkiye’deki en son sakin şehir olarak Ankara’nın Güdül ilçesi de bu kriterleri yerine getirerek 18. sıradan listeye girmiştir.

“Cittaslow nedir?” sorusunun cevabını tam anlamıyla karşılamayı başaran şehirler, birliğe üye olmaya hak kazanır. Bunun yanında misafirperverlik, yüksek farkındalık kent yönetiminde bulunması gereken özelliklerdendir. Şehrin sakin şehir olarak devam etmesini garantileyecek eğitim planlarının olması şehri sürdürülebilir kılar. Son olarak da sosyal uyum ve ortak değerler bir şehri cittaslow yapan kriterlerdir.

Türkiye’de Cittaslow Şehirler Rehberi

Seyahatinize karar vermeden önce Rent Go’nun sunduğu araç kiralama seçeneklerini keşfedin.

Türkiye doğal güzelliği ile bu birliğe birçok üye kazandırmıştır. Ülkemizde cittaslow kriterlerine uyan farklı bölgelerde 18 kent varken İtalya kent sayısı olarak başı çekmektedir. Cittaslow Türkiye şehirleri; Ahlat, Akyaka, Eğirdir, Gerze, Gökçeada, Göğnük, Güdül, Halfeti, Köyceğiz, Mudurnu, Perşembe, Seferihisar, Şavşat, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç ve Yenipazar, Güdül olarak bilinir.

Seferihisar

Seferihisa

Seferihisar Town, Izmir

Türkiye’deki cittaslow şehirleri arasında yer alan Seferihisar, İzmir’in güneyinde yer alır. Tarihi dokusunun yanında mandalina bahçeleri, zeytinlikleri ve bağlarının yanında turizm alanında da oldukça gelişmiş bir şehirdir. Kent, karbon salınımı, güneş enerjisi, yerli tohumların korunması, organik tarım gibi konulardaki emekleri ile 2009 yılında cittaslow Seferihisar olarak birliğe katılmıştır.

Seferihisar gezinize karar verdikten sonra İzmir Havalimanı Rent a Car ofisimizi ziyaret ederek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Gerze

Gerze

Cittaslow Gerze, Sinop’un yeşil ile mavinin buluştuğu kentlerinden biridir. Kentin 2017 yılında cittaslow olarak kabul edilmesinin başlıca sebepleri arasında yemyeşil doğası, benzeri olmayan el sanatları, yöresel yemeklerinin yanında Anadolu insanının misafirperverliği gelir. Bahçelerinde çeşitli çiçeklerin olduğu evleri ve tertemiz havası ve deniziyle her zaman dingin bir kenttir.

Gerze gezinize karar verdikten sonra Samsun Rent a Car ofisimizi ziyaret ederek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Halfeti

Halfeti

Şanlıurfa medeniyetlerin beşiği olarak bilinir. Cittaslow Halfeti de tarihi boyunca farklı medeniyetlerden miras kalan kültürü kendi kültürü ile harmanlamış önemli kentlerdendir. 2000 yılından sonra ise saklı cennet olarak tanımlanır. Manastırı, su sarnıcı, mağarası ve Fırat nehrinin yanında doğal güzellileri, endemik kuşlar, böcekleri ve yöresel yemekleri ile kent eşsiz güzellikleri bir arada bulundurur.

Halfeti gezinize karar verdikten sonra Diyarbakır Rent a Car ofisimizi ziyaret ederek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Şavşat

Şavşat
Orta Çağ ve Osmanlı dönemine ait yapıları günümüze taşımayı başaran Şavşat hakkında bilinen tarih M.Ö. 2000’li yıllara dayanır. Artvin’nin bir ilçesi olan Şavşat’a cittaslow ünvanı 2015 yılında “Gezegeni beslemek, yaşam için enerji” konusunda düzenlenen fuarda verilmiştir.

Şavşat seyahatinize karar verdikten sonra Trabzon Rent a Car ofisimizi ziyaret ederek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Perşembe

Ordu’nun bilinen güzel ilçelerinden olan cittaslow Perşembe, saklı koyları, plajları ve yeşilin her tonunun bir arada bulunmasıyla tanınır. Dünyanın 161. sakin şehri unvanını 2010 yılında alan kent, misafirperverliği, kültürel dokusu, büyüleyici doğası, yöresel yemekleri ile bu unvanı alma konusunda zorluk yaşamamıştır.

Gökçeada

Gökçeada
Gökçeada, Çanakkale’ye bağlı olup en bakir adalardan biri olarak bilinir. 2011 yılında cittaslow Gökçeada unvanını alarak o dönemde bu unvana sahip dünyamızdaki tek ada olma unvanını da kazanmıştır. Bozulmamış doğasının yanında Bursa, İzmir gibi kentlere yakın olması sayesinde şehirlerden de kopuk yaşamaz.

Uzundere

Uzundere
Erzurum’un bir ilçesi olan Uzundere, cittaslow Uzundere unvanını İtalya’da yeni web sayfası, web tv projesi ve eğitim projeleri üzerine emeklerin konu edildiği 2016 yılında yapılan bir toplantıda almştır. Misafirperver insanları, otantik mimarisi, temiz havası, ekolojik yaşam merkezinin yanında doğa sporlarına olanak sağlayan yapısı ile dikkat çeken bir kenttir.

Uzundere seyahatinize karar verdikten sonra Erzurum Havalimanı Rent a Car ofisimizi ziyaret ederek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

Cittaslow-Sakin Şehirlere Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Cittaslow sakin şehirlere günümüz dünyasında ulaşmak oldukça kolay. Rent Go’da yer alan blog yazıları gidilebilecek cittaslow şehirler hakkında detaylı bilgi verirken site konforlu ve son model araçların bulunduğu sayfalarıyla da doğada vakit geçirmek isteyenlere destek olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu