Antalya Olimpos: Gezilecek Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Antalya Olimpos: Gezilecek Yerler

Bugün rotamızı Akdeniz’in mükemmel bir köşesine, Antalya Olimpos’a çeviriyoruz. Yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı turizm beldeleri arasında yer alan Olimpos gezilecek yerler bakımından göz ardı edilmesi zor bir zenginlik vadederken Olimpos’ta yapılacaklar büyük bir çeşitlilik barındırıyor. Antalya’nın göreceli olarak daha sakin olsa da herkese hitap edecek aktiviteleri, tarihî yapıları ve doğal güzellikleri ile kesinlikle görülmesi gereken Olimpos hakkında hazırlamış olduğumuz bu içerikte Olimpos’ta gezilecek yerler ve Olimpos’ta yapılacaklar alternatifleri bulabilirsiniz.

Olimpos’ta Gezilecek Yerler

Olimpos gezi rehberi oluşturmayı planlayanların kendi keşiflerini yapabilmek için birçok farklı alternatifi bulunuyor. Dünyaca ünlü Antalya Olimpos Koyu, Olimpos Antik Kenti, Tahtalı Dağı, Yanartaş akıllara gelen ilk destinasyonlar olsa da Antalya Olimpos gezi rehberi yalnızca bu muhteşem destinasyonlardan ibaret değildir.

Olimpos’ta Görülecek Doğal Güzellikler

Mavi ve yeşilin büyüleyici etkisi tüm Olimpos’a yayılmış durumda. Her bir köşesinde doğanın tüm cömertliğine tanıklık edilebilen Olimpos Kumluca ilçesinin en gözde destinasyonları arasında yer alır. Yemyeşil ormanlar, heybetli dağlar, berraklığı dillere destan denizi ile doğa severlerin kalbini fetheden Olimpos’ta gezilecek doğal güzellikler bir hayli fazladır.

Olimpos Beydağları Milli Parkı

Doğa ile baş başa kalmak ve şehrin gürültüsünden uzaklaşıp macera dolu bir aktiviteye adım atmak isteyen kampçıların uğrak noktalarından olan Olimpos Beydağları Milli Parkı, 34 bin hektardan geniş bir araziye sahiptir. İçerisinde kampçılara özel alanlar bulunan Milli Park Olimpos Limanı ve Çıralı Sahili ile de sembolleşmiştir. Siz de rotanızı Olimpos Beydağları Milli Parkı’na çevirebilirsiniz. Beydağları Milli Parkı Olimpos’un hem doğal hem de tarihî güzellilerine ev sahipliği yapması ile de bilinmektedir. Bölgede Olimpos Antik Kenti, Antik Likya Yolu, Sarısu, Gelidonya Burnu ve Adrasan Plajı da bulunmaktadır.

Tahtalı Dağı

Maceracılar için Olimpos’ta yapılacaklar listelerinin başında Tahtalı Dağı’nda aksiyon dolu saatler geçirmek yer alır. Zirvesinden muhteşem bir deniz manzarasının izlenebildiği Tahtalı Dağı, dağcılık ile ilgilenenlerin favori destinasyonlarından biridir. Dağdaki seyir terasına çıkıldığında karşılaşılan manzara büyüleyici anlar yaşanmasını sağlar.

Musa Dağı

Antalya Olimpos: Gezilecek Yerler 2

Olimpos ve Adrasan arasında yer alan Musa Dağı yemyeşil bitki örtüsü ve heybetli görünümü ile Olimpos gezi rehberine dahil edilmesi gereken lokasyonlardan biridir. Eteklerinde Olimpos Antik Kenti güney yamaç yerleşiminin izlerine rastlanabilen bu görkemli doğal güzellik bununla birlikte Likya Yolu’nun da bir parçasıdır. Zirvesinde çeşitli kalıntıların bulunduğu Musa Dağı’nda su sarnıçları da kesinlikle görülmeye değer. Doğanın güzelliği ve tarihin buluşma noktasında siz de eşsiz deneyimler yaşayabilirsiniz.

Olimpos’ta Gezilecek Tarihi Yerler

Olimpos’un bu denli popüler olmasında tek bir faktör öne çıkmıyor. Bölgenin sahip olduğu doğal güzellikler, berrak mavi sulara açılan muhteşem plajlar ve gençlerin ilgisi fark edilir bir etki yaratsa da Olimpos’un tarihî yerleri de bölgenin turistik önemini artırıyor.

Olimpos Antik Kenti

Antalya Olimpos: Gezilecek Yerler 3

Olimpos Antik Kenti, Beydağları Milli Park sınırları içerisinde yer alıyor ve tarihi günümüzden yaklaşık 2200 yıl önceye dayanıyor. Antalya’nın Kumluca ilçesinin sınırları içerisinde bulunan bu antik kent, Tahtalı Dağı’nın eteklerinde muazzam bir serüven vadediyor. Antik kentte poligonal şehir duvarları, Kuzey Nekropol, Nekropol Kilisesi, Kuzey Nekropol Caddesi, Alkestis Lahiti, Roma izleri taşıyan tapınak, dünyaca ünlü Olimpos Tiyatrosu ve Liman Anıt Mezarları kesinlikle görülmesi gereken yapılar arasında yer alıyor.

Pözelelis Antik Kenti

Antalya Olimpos: Gezilecek Yerler 4

MÖ 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulduğu düşünülen Pözelelis Antik Kenti, Likya ve Pamfilya bölgeleri arasında yer verilmiştir. Günümüze dek gelen kalıntılarında Bizans ve Roma izleri baskındır. Agora, cadde ve tiyatro arasında küçük bir meydan bulunmakta; meydanın güneydoğu kısmından tiyatroya ve akropolise ulaşım sağlanmaktadır. Bölgedeki su kemerleri anıtsal görünümleri ile antik kentin görülmeye değer yapıları arasında yer verilmiştir.

Yanartaş

Antalya Olimpos: Gezilecek Yerler 5

Antalya Kumluca güzergâhında yer alan ve Olimpos’un simgelerinden olan Yanartaş, namı diğer Kimera dünyaca ünlü bir doğal harikadır. Asırlardır yanan, hiç sönmediğine inanılan ve “sonsuz ateş” olarak da adlandırılan Yanartaş, Yunan mitolojisinde de yer verilmiştir. Özellikle geceleri dünya genelinden gelen turistlerle bambaşka bir atmosfere bürünen Yanartaş Olimpos gezilecek yerler listelerinin vazgeçilmezlerindendir. Roma ve Bizans dönemlerinde kutsal kabul edilen bölge Olimpos’un tarihî yerleri arasında mistik atmosferi ile popülerliğini korumaktadır.

Olimpos’ta Nerede Denize Girilir?

Akdeniz’in en gözde plajlarının ve koylarının bulunduğu destinasyonlardan biri olan Olimpos’ta mavi bir yolculuğa çıkabilir, berrak maviliklerde kulaç atabilirsiniz. Üstelik hedefiniz Akdeniz’in suları ile buluşmaksa Olimpos’ta birçok alternatif arasından tercihte bulunabilirsiniz.

Olimpos Plajı

Antalya Olimpos: Gezilecek Yerler 6

Akdeniz Bölgesi’nin en popüler plajlarından olan Olimpos Plajı, Antik uygarlıkların kalıntılarına da ev sahipliği yapmaktadır. Plaj, Milli Park statüsünde yer alır ve bölgede ticari işletmeler bulunmamaktadır. Antalya merkeze yaklaşık 85 kilometre ötede bulunan bu harika plaj araç kiralama hizmeti alanların uğrak noktasıdır. Plaja ulaşmak için Olimpos Antik Kenti içerisinden yürüyerek geçilmesi Olimpos tatilinin en özel anlarının yaşanmasının ardındaki sırlardan biridir.

Adrasan Koyu

Antalya Olimpos: Gezilecek Yerler 7

Musa Dağı ile Olimpos’tan ayrılan, sunduğu güzellikler ile kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında yer alan Adrasan Koyu da Likya Yolu’nun eşsiz duraklarından biri. 2 kilometrelik mükemmel bir kumsalın masmavi sularla buluştuğu Adrasan Koyu ormanlar tarafından çevriliyor. Adrasan Koyu’ndaki denizin sığ olması çocuklu aileler tarafından da sıklıkla tercih edilmesini sağlıyor. Antalya’nın en ünlü koylarından olan Adrasan bölgede benzer deneyimi sunan tek adres de değil. Antalya plajları hakkında hazırlamış olduğumuz içeriği okuyarak Akdeniz’in birbirinden güzel noktalarını tatil keyfinize dahil edebilirsiniz.

Ceneviz Koyu

Antalya Olimpos: Gezilecek Yerler 8

Likya’nın en önemli limanları arasında olduğu belirtilen Ceneviz Koyu, tarihten bu yana denizcilere güvenli bir sığınak olmuştur. 15. yüzyılda Rodos ve Ceneviz şövalyelerinin bölgeyi sığınma amacıyla kullanması nedeniyle ismini aldığı düşünülen koy, Adrasan ve Olympos arasında dik bir yamaçla çevrilidir. Karadan erişimi olmadığı için tekne turlarıyla ziyaret edilebilmekte ve bu özelliği koyun doğallığının korunmasına katkı sunmaktadır.

Antalya Olimpos gezisi planlayanların bu gezi için kapsamlı bir plan yapmasında fayda var. Her köşesi keşfedilmeyi bekleyen güzelliklerle çevrili olan bu destinasyonu hemen keşfe çıkmak için Antalya Havalimanı Araç Kiralama ofisimize uğrayabilir, dolu dolu bir tatil ile hatırlanacak anlar biriktirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu