Alanya: Gezilecek Yerler Rehberi - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Alanya: Gezilecek Yerler Rehberi

Yılın dört mevsimi farklı güzelliklerin deneyimlenebileceği Antalya, birbirinden popüler birçok tatil beldesine sahip. Bu beldelerden biri de Alanya. Türkiye’nin en gözde cazibe merkezlerinden olan Alanya gezilecek yerler bakımından büyük bir çeşitlilik sunuyor. Alanya’da yapılacak aktiviteler ise yalnızca yaz aylarına özel deniz, kum, güneş üçlemesine indirgenemiyor. Mavi ve yeşilin muhteşem uyumuna tanıklık etmek, yepyeni bir deneyim yaşamak ve Akdeniz’in büyüsüne kapılmak için rotasını Alanya’ya çevirenler ise bu tercihlerinden kesinlikle pişman olmuyor. Siz de Antalya’ya yaklaşık 140 kilometre uzaklıkta bulunan ve şehrin en büyük ilçesi olma özelliğini taşıyan Alanya gezinize konfor katmak isterseniz, Alanya havalimanı araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak Alanya’da gezilecek görülecek yerler keşfinizi zaman kaybetmeden başlatabilirsiniz.

Alanya’nın Gezilecek Yerleri

Arkasına aldığı Toros Dağları ile Akdeniz’i selamlayan, küçük bir yarımada üzerinde kurulan Alanya yaklaşık 20 bin yıllık bir tarihe sahip. Doğası, tarihi yapıları ve benzersiz plajları ile herkesi kendine hayran bırakan bu şirin tatil beldesine rotasını çevirenler Alanya gezilecek yerler listesi alternatifleri bakımından oldukça şanslı. Farklı tatil beklentilerine yanıt veren çeşitliliğe sahip olan Alanya gezilecek yerler, başlı başına cazibe noktaları olma özelliği taşıyor.

Alanya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Alanya zengin geçmişini yansıtan tarihi yerleri ile büyülü bir atmosfere sahip. Her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan Alanya tarihi destinasyonlar arasında antik kentler, kaleler, tophane ve Anadolu Selçuklu Devleti’nden kalma tersane de bulunuyor. İlçenin ön plana çıkan tarihi yapılarını şu şekilde detaylandırabiliriz;

Alanya Kalesi

Alanya: Gezilecek Yerler Rehberi 2

6.5 kilometre uzunluktaki surları ile Alanya’nın simgelerinden biri olarak kabul edilen Alanya Kalesi 1221 yılında yaptırılmıştır. 140 burç ve 83 kaleye sahip olan tarihi yapıdaki sarnıçların bir kısmının kullanımı günümüzde de devam etmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin olmazsa olmaz ziyaret noktalarından biri olan Alanya Kalesi, Alanya gezilecek yerler listelerinin en başındaki yerini korumaktadır.

Leartes Antik Şehri

Alanya: Gezilecek Yerler Rehberi 3

Alanya’ya yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunan Leartes Antik Şehri, tarihe uzanırken eşsiz doğada vakit geçirmek isteyenlerin buluşma noktalarından bir tanesi. Kentte günümüze kadar gelebilen önemli kalıntılar bulunuyor. Tiyatro, sarnıçlar, agora ve Zeus Megistos’a ait tapınaklar dikkat çeken kalıntılardan yalnızca bazıları. Alanya’ya yolunuz düşerse bu mistik kenti ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Kızılkule

Alanya: Gezilecek Yerler Rehberi 4

Alanya fotoğraflarının değişmez yapısı Kızılkule’dir. Sekizgen planlı bir yapıya sahip olan kule 1226 yılından günümüze varlığını sürdürmektedir. Alt kısmı taş bloklardan üst kısmı ise pişmiş tuğlalardan inşa edilen kulenin Akdeniz’e hakim konumu yapının uzun yıllar savunma amacıyla kullanılmasının nedenidir. Alanya’da gezilecek yerler arasında ne olursa olsun ziyaret edilmesi gereken yapılardan biri olan Kızılkule’nin ilk katında Etnoğrafya Müzesi de bulunmaktadır.

Alanya’nın Doğal Güzellikleri

Akdeniz ikliminin bereketi yeşil ormanlara hayat verirken Alanya’nın masmavi denizi bu ilçenin ‘cennetten bir köşe’ betimlemesiyle tanımlanmasını sağlar. Alanya’nın doğal güzellikleri stresten uzaklaşmak isteyenlerin beklentilerini fazlasıyla karşılar.

Damlataş Mağarası

Alanya: Gezilecek Yerler Rehberi 5

Deniz kıyısında bulunan Damlataş Mağarası, Alanya’da gezilecek yerler arasında tüm listelerde en ortaya çıkardadır. Sarkıt ve dikitlerin bulunduğu, muazzam bir atmosfere sahip olan mağara Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olma özelliği de taşımaktadır.

Dim Çayı

Özellikle yaz aylarında buz gibi suları ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak lokasyonlarından olan Dim Çayı, Alanya’nın doğal güzellikleri arasında yer alır. Çay etrafında restoranlar ve çay bahçeleri bulunmakta, hem de bölgede piknik yapılabilmektedir.

Sapadere Kanyonu

Alanya: Gezilecek Yerler Rehberi 6

750 metre uzunluğunda görkemli bir kanyon, Sapadere Kanyonu. Çelik destekler barındıran yürüyüş parkuru ile doğanın ihtişamına tanıklık edebileceğiniz bu doğal güzellik bir de gürül gürül akan şelaleye ev sahipliği yapıyor. Doğa ile iç içe, huzurlu bir deneyim yaşamak isteyenler Alanya gezilecek yerler listesi yaparken Sapadere Kanyonu’nu da ne olursa olsun rotalarına ekliyor.

Alanya Plajları

Yemyeşil ormanların masmavi sularla birleştiği sahil şeridinde Alanya’nın cazibe noktaları arasında gösterilen birçok plaj bulunuyor. İşte o plajlardan en popüler olanlar…

Kleopatra Plajı

Alanya: Gezilecek Yerler Rehberi 7

Yalnızca Alanya’nın değil dünyanın da en popüler plajları arasında yer alan Kleopatra Plajı, incecik kumları ve berrak deniziyle ününün hakkını veriyor. Muhteşem bir manzara eşliğinde yazın keyfini çıkarmak isteyenlerin buluşma noktası olan plaj, “Alanya’da gezilecek yerler nereleridir?” sorusuna verilecek ilk yanıtlardan biri olma niteliği taşıyor.

İncekum Plajı

Alanya: Gezilecek Yerler Rehberi 8

İsmini sahildeki incecik kumlardan alan bir diğer Alanya cazibe noktası, İncekum Plajı’dır. Kamp yapmayı tercih edenlerin de uğrak noktası olan plaj yaklaşık 1 kilometre uzunluğa sahiptir, tertemiz denizi de ne olursa olsun görülmeye değerdir.

Damlataş Plajı

Alanya: Gezilecek Yerler Rehberi 9

Alanya gezilecek yerler listesinin bir diğer destinasyonu olan Damlataş Mağarası’na gitmek ve hemen sonra masmavi sularda serinlemek isteyenlerin gözdesi Damlataş Plajı, mavi bayraklı plajlar arasındadır.

Alanya Cazibe Noktaları

Her yıl Alanya’yı ziyaret eden yüzbinlerce kişinin tatillerini zenginleştirecek birçok destinasyon alternatifleri bulunuyor. Birbirinden güzel plajlar, geçmişe tanıklık eden tarihi yapılar, mistik atmosferi ile dikkat çeken mağaralar, doğanın ihtişamını yansıtan kanyonlar ve daha nicesi Alanya’yı benzersiz kılıyor. Alanya’yı benzersiz kılan unsurlardan biri de görülmeye değer cazibe noktaları. Siz de tatilinizi güzelleştirmek isterseniz Alanya Seyir Terası’nda manzaraya tanıklık edebilir, Ulaş Plajı’nda doğa ile iç içe piknik yapabilir, Alanya Bahçeleri’nde ailenizle zaman geçirebilir ve hatta sıcakla aranıza mesafe koymak için Ice Park Alanya’da buz pateni yapabilirsiniz.

Alanya gezinizi doyumsuz bir serüvene döndürmek için zamanınızı en verimli şekilde planlamalısınız. Keşiflerinizi çeşitlendirmek için Antalya Havaalanı rent a car ofisimize uğrayabilir; ihtiyaçlarınıza özel araç alternatifleri arasından seçim yapabilirsiniz. Şimdiden bir sonraki tatil rotanızı düşünmeye başladıysanız Adana Gezilecek Yerler içeriğimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu