Ankara’nın Neleri Meşhur? - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Ankara’nın Neleri Meşhur?

Sahip olduğu köklü geçmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti olması gibi çoğaltabileceğimiz onlarca neden Ankara’nın turistik ve iş amaçlı ziyaret edilmesine yol açıyor. Haliyle “Ankara’nın neyi meşhurdur?” sorusunun yanıtları da sıklıkla merak ediliyor. Bu soruya tek bir yanıt verebilmek mümkün değil; Ankara sahip olduğu doğal güzellikler, ev sahipliği yaptığı ikonik yapılar ve sunduğu enfes tatlerle benzersiz bir şehir olma niteliği taşıyor. Siz de Ankara’yı kısıtlı bir zaman diliminde keşfetmeyi planlıyorsanız Ankara araç kiralama hizmetlerimizden yararlanarak konforlu ve eşit derecede özgür bir deneyim yaşayabilirsiniz. Araç kiralama ile toplu taşıma saat kısıtlarını geride bırakıp, istediğiniz zaman yola koyulabilirsiniz.

Anıtkabir

“Ankara’nın nesi meşhur?” sorusu gündeme geldiğinde akıllara gelen ilk yanıt şüphesiz Anıtkabir. Her yıl şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Anıtkabir, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarını da içeren muazzam bir kompleks olma özelliği taşıyor. Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti için resmi günlerde değil, yılın dört mevsimi Anıtkabir’in görkemi ve anlamı turistlerin yaşamak istediği bir deneyim olarak kabul ediliyor. “Ankara’nın neyi meşhur hediyelik” sorgulamalarına yanıt olarak Anıtkabir’den alınabilecek rozetler, magnetler ve maketler ön plana çıkıyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara’nın Neleri Meşhur? 2

Ankara Ulus’ta bulunan Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Paleotik Çağ’dan günümüze Anadolu’da varlıklarını sürdüren medeniyetlerin buluntularının sergilendiği muazzam bir müze olma özelliğine sahip. Anadolu tarihine ışık tutan ve sahip olduğu koleksiyonlarla dünya genelinde bilinirliği olan müze “Ankara’nın neyi meşhur?” sorusunun kültürel ve tarihi yanıtları arasında yer alıyor.

Ankara’da yapılacaklar tarihi yapıların ziyaretinden ibaret değil. Türkiye’nin başkenti ziyaretçilerine doğa ile buluşma, muhteşem tatleri tatma ve benzersiz bir deneyim yaşama imkânı da sağlıyor.

Tuz Gölü

Ankara’nın Neleri Meşhur? 3

Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü Ankara, Aksaray ve Konya illerinin sınırlarının kesişiminde yer alıyor. Ankara Şereflikoçhisar ilçesine son derece yakın olan bu muazzam doğa harikası Ankara merkeze yaklaşık 150 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Toplu taşıma ile destinasyona ulaşım biraz zorlu olsa da araç kiralama hizmetleri ile gidilen 150 kilometre İç Anadolu topraklarını özgürce keşfetmek için bir fırsat haline geliyor.

Ankara Kedisi

Ankara’nın Neleri Meşhur? 4

“Ankara’nın neyi meşhurdur?” sorusuna verilebilecek ikonik yanıtlardan biri de Ankara Kedisi’dir. Üstelik bu kedi cinsi yalnızca Ankara’da değil dünya genelinde tanınmaktadır. Beyaz, gümüş ve krem renklerindeki uzun tüyleri ve sevecen karakterleri ile çok sevilen Ankara kedilerinin uzun tüylü kedilerin atalarından olduğu düşünülür. Yüzyıllar boyunca ırksal standartlarını büyük ölçüde korumuşlar ve söylentilere göre yaklaşık 1200 yıl önce Avrupa’ya getirilmişlerdir.

Ankara Çubuk Turşusu

Ankara’nın Neleri Meşhur? 5

“Ankara’nın neyi meşhur?” sorusuna verilebilecek tat dolu bir yanıt arıyorsanız, Çubuk turşusu aradığınız cevap olabilir. İsmini uzun ince yapısından aldığı düşünülen bu turşu adını, Ankara’nın Çubuk ilçesinden alır. Patenti bulunan bu turşu çeşidi Türkiye genelinde bulunsa da Ankara tava gibi yöresel tatlerle denendiğinde yarattığı etki de ister istemez artacaktır.

Ankara Simidi

Ankara’nın Neleri Meşhur? 6

Ankara’ya özgü tatler arasında yer alan Ankara simidi; küçük, ince ve yoğun pekmezli bir simit türüdür. İçerisinde yağ bulunmayan ve sıcak tüketilmesi önerilen Ankara simidinin hamuru yoğun ve sert kıvamdadır. Ülkemizde simit çeşitleri son derece fazla olsa da Ankara simidinin özel bir tati bulunduğu bilinmektedir. Ankara gezisi sırasında bu sokak tatinin ne olursa olsun denenmesi önerilir.

Beypazarı Havuç Lokumu

Ankara’nın Neleri Meşhur? 7

Ankara’nın en popüler ilçelerinden olan Beypazarı sahip olduğu tatlerle eşsiz bir deneyim sunuyor. Genellikle çay yanında ikram edilen Beypazarı kurusu kadar Beypazarı havuç lokumu da son derece ünlü. Siz de Beypazarı’nı ziyaret ederek ilçeye özgü tatleri deneyebilir, hediyelik olarak sevdiklerinize götürebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu