Ankara Gezilecek Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Ankara Gezilecek Yerler

Ankara’da gezilecek yerler listelerinin uzun ve listedeki tüm durakların ilgi çekici olması şaşırtıcı değil. Türkiye’nin başkenti, İç Anadolu’nun kalbi olan Ankara yıl boyu hem turistik hem de iş amaçlı ziyaretlerin merkezi olmayı sürdürüyor. Geçmişi günümüzden 5000 yıl öncesine dek uzanan bu kadim şehir tarihi, doğal güzellikleri ve cazibe noktaları ile farklı keşifler vadediyor. Siz de iş ya da gezi amaçlı olarak rotanızı Ankara’ya çevirdiyseniz ve şehri keşfetmek için nereden başlanması gerektiğini merak ediyorsanız bu yazımızda Ankara’da görülmesi gereken yerler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Ankara keşfinizin konforunu artırmak ve Ankara gezilecek yerler listenize uyum sağlayabilmek için Ankara havalimanı araç kiralama ofisimize uğrayarak hemen yola çıkabilirsiniz.

Ankara’da Gezilmesi Gereken Yerler

Ankara gezilecek yerleri tek bir güne sığdırmak ve gerek doğası ile gerekse ev sahipliği yaptığı eserler ile kendine hayran bırakan bu şehri 24 saatte tam anlamıyla keşfetmek mümkün değil. Yine de Ankara’ya yolu düşen herkesin kesinlikle ziyaret etmesi gereken bazı ikonik lokasyonlar bulunuyor. Ankara’yı benzersiz kılan bu destinasyonlar Ankara’nın cazibe noktaları arasında da yer alıyor.

Anıtkabir

Ankara Gezilecek Yerler 2

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarının da bulunduğu göz alıcı bir kompleks Anıtkabir. Ankara’nın da Türkiye’nin de en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olma özelliği taşıyor. İnşası 9 yıllık bir süreç içerisinde tamamlanan Anıtkabir’de binalar kesme taş malzemelerden yapılmış. Selçuklu ve Osmanlı mimarilerinin de izlerini taşıyan Anıtkabir, Barış Parkı içerisinde görkemli bir duruş sergiliyor. Aslanlı Yol, Tören Meydanı ve Mozole Anıt Blokunu oluştururken komplekste sanat galerisi, müze ve  koleksiyonlar da yer alıyor. Yalnızca Türkiye’den değil dünyanın da dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan Anıtkabir, Ankara’da kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında zirvedeki yerini koruyor.

Ankara Kalesi

Ankara Gezilecek Yerler 3

Ankara Kalesi, şehre hâkim bir konumda heybetli görünümüyle etkisinde bırakan bir tarihi yapıdır. Tam olarak ne zaman inşa edildiği hakkında kesin bir fikir birliği bulunmamakla birlikte askerî amaçla kullanıldığı ve tarih boyunca Galat, Selçuklu, Roma ve Osmanlı medeniyetlerinin izlerini taşıdığı biliniyor. Ankara’nın Altındağ ilçesinde bulunan Ankara Kalesi’ni Ankara’da gezilmesi gereken yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Hamamönü

Ankara Gezilecek Yerler 4

Ankara gezilecek yerler listenizi henüz yapmadıysanız, Hamamönü’nü rotanıza ekleyebilirsiniz. Altındağ ilçesine bağlı Hamamönü, mistik bir dokuya sahip tarihî bir semttir. Birçok ünlü konağın restore edilerek aslına uygun şekilde korunduğu semtte Tacettin Dergâhı, saat kulesi, sanat sokağı, Tarihî Karacabey Hamamı, Mehmet Akif Ersoy’un evi ve Kabakçı Konağı gibi görülmeye değer yapılar ve destinasyonlar bulunmaktadır.

Ankara’da Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Ankara Gezilecek Yerler 5

Ankara, doğal güzellikleri ile İç Anadolu’nun zenginliklerini yansıtan şehirler arasında yer alıyor. Doğal göllerin, yeşil alanların ve nefes alma fırsatı sunan güzelliklerin bir araya toplandığı şehirde sakin ve huzurlu bir deneyim yaşamak mümkün oluyor.

Karagöl Tabiat Parkı

Karagöl Tabiat Parkı, volkanik bir göl etrafında kurulu yemyeşil bir cennettir. Ankara merkeze yaklaşık 70 kilometre uzakta bulunan bu doğa harikası yürüyüş yapmak, keyifli vakit geçirmek ve aile etkinliklerini yerine getirmek için ideal bir lokasyondur. Tertemiz havada yeşilin tonlarının keyfini çıkarmak ve bahar aylarına özgü harikaları fotoğraflamak için siz de Ankara’da gezilecek yerler listenize Karagöl Tabiat Parkı’nı ekleyebilirsiniz.

Nallıhan Kuş Cenneti

Ankara Gezilecek Yerler 6

Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara’nın 130 kilometre uzağında yer alır ve doğadan büyüleyici bir kesit sunar. Doğa gezilerinin uğrak adresi olan bölgede 200’den fazla kuş türü yaşamaktadır.  Kuşların göç ettiği dönemde bölgedeki kuş nüfusu 50 bini bulmakta ve ziyaretçiler olağanüstü bir manzara ile karşılaşmaktadır. Ankara’nın görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında yer alan Nallıhan Kuş Cenneti’ni siz de rotanıza ekleyebilir keyifli bir deneyimi garantileyebilirsiniz.

Eymir Gölü

Ankara Gezilecek Yerler 7

Ankara gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmaz destinasyonlarından biri de Eymir Gölü’dür. Orta Doğu Teknik Üniversitesi sınırları içerisinde yer alan ve yaklaşık 45 kilometrekare alana sahip olan bu küçük göl eşsiz doğası ve çevresindeki yürüyüş parkurları ile Ankara’nın cazibe noktalarındandır.  Gölün çevresinde bisiklet turuna çıkmak, gölde antrenman yapan sporcuları izlemek, mavi ile yeşilin kesişim noktasında keyifli bir deneyim yaşamak için siz de Eymir Gölü’nü ziyaret etmek için zaman ayırabilirsiniz.

Ankara’nın En Popüler Yerleri

Ankara Gezilecek Yerler 8

Ankara gezilecek yerler önerilerinin bu sayılanlarla sınırlı tutulması ne doğru ne de gerçekçi bir yaklaşım olur. Ankara’nın dört bir yanında popüler destinasyonlara rastlamak mümkündür.

Ankara’ya yolunuz düşmüşse Atatürk Orman Çiftliği’ni,  Tunalı Hilmi Caddesi’ni, Mogan Gölü’nü, Ankara Kalesi’nin gölgesinde konumlandırılmış Samanpazarı’nı, gün boyu hareketin azalmadığı Kızılay Meydanı’nı, Kuğulu Park’ı ve Ankara Cumhuriyet Müzesi’ni görmelisiniz. Türkiye’nin ilk uygulamalı müzesi olma unvanına sahip Beypazarı Yaşayan Müze muazzam bir deneyim yaşamanızı sağlayacak doğru tercihlerden yalnızca biridir. Siz de Türkiye’nin başkentini doyasıya keşfetmek için hazırsanız, araç kiralama hizmeti alarak benzersiz keşiflerinizi başlatabilir, unutulmaz gezi anıları ile yaşamınıza yeni bir soluk getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu