Direksiyon Titremesi Nedir? Neden Direksiyon Titrer? - Teknoloji Güncesi
Sürüş Önerileri

Direksiyon Titremesi Nedir? Neden Direksiyon Titrer?

Eğer aracınızı kullanırken direksiyonun titrediğini düşünüyorsanız aracınızla ilgili ciddi bir problem yaşıyor olabilirsiniz. Direksiyon titremesi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilecek bir durumdur. Direksiyonun neresinin titrediği ya da ne yaparken titrediği, sorunun kaynağını anlamakta yardımcı olabilecek faktörler arasında yer alır. Özellikle bozuk olmayan yollarda, seyir halindeyken direksiyonda meydana gelen titremeler sorunun araçta olduğunun temel göstergesi olarak kabul edilir. Bununla beraber eğer yolda giderken direksiyon titremesi meydana geliyorsa vakit kaybetmeden aracınızı servise götürmeniz tavsiye edilir. Çünkü durum gittikçe daha da kötüleşir.

Direksiyonun titremesine buna neden olabilecek en yaygın durumlara dair daha fazla bilgiyi … araç kiralama olarak sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızın devamında bulabilirsiniz. Bakımları düzenli olarak olarak gerçekleştirilen kiralık araçlarımızla yolculuklarınızı güvenli ve konforlu bir şekilde yapmak için ise internet sitemizi inceleyebilir ve size en yakın ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Balans Ayarının Bozuk Olması

Direksiyonun titremesinin en bariz ve en sık karşılaşılan nedeni balans ayarının bozuk olmasıdır. Balans ayarı bozuksa yüksek hızlarda direksiyon titremesi ile karşılaşılırken düşük hızlarda direksiyonda herhangi bir problem görülmez. Yüksek hızlarda titreme problemi meydana geldiğinde ilk olarak lastiklerin havası kontrol edilmelidir. Bunun dışında lastiklerin eşit olmayan bir şekilde aşınması da benzer bir etkiye neden olur.

Fren Diskinin Aşınması

Direksiyon titremesi sebepleri arasında fren problemleri de yer almıştır. Özellikle fren esnasında aracın direksiyonun çok fazla titremesi fren disklerinin yuvarlak olmadığının göstergesidir. Fren diskleri kullanıldıkça aşınır ve şeklini kaybeder. Bu da her fren esnasında aracın fren pedalının ve direksiyonunun titremesine neden olur. Bazı durumlarda, yeni fren takılsa bile titreme devam edebilmektedir. Bu, fren disklerinin doğru bir şekilde takılmadığının ve fren balatalarının olması gerektiği şekilde birbirine kenetlenmediğinin göstergesidir. Fren disklerinin iyi olduğu ancak arabada direksiyon titremesi probleminin devam ettiği durumlarda ise sorun fren balatalarından kaynaklanıyor olabilir.

Frenlerde meydana gelen problemler çok ciddi kazaların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle böyle bir problem yaşadığınız durumlarda aracınızı vakit kaybetmeden servise götürmeniz gerekir.

Süspansiyon Problemi

Arabada direksiyon titremesi neden olur?” sorusunun bir diğer cevabı da süspansiyon problemleridir. Aşınmış bir rotil ya da rot kolu, aracın direksiyonunun titremesine yol açan bir diğer etmendir. Bu parçalara bağlı olarak ortaya çıkan titreme problemi genellikle uzun süredir kullanılan araçlarda görülmektedir. Kısacası eğer uzun süredir aynı aracı kullanıyorsanız ve direksiyon titremesi meydana gelmeye başladıysa bu durum süspansiyon probleminden kaynaklanabilir. Temel olarak süspansiyon bileşenleri gevşeyebilir, bu bileşenler arasında boşluklar oluşabilir. Süspansiyon problemleri genellikle araba hızlanınca direksiyon titremesi yapar. Bu yönü, balans kaynaklı titreme problemleri ile karıştırılmasına neden olabilmektedir.

Araba şoförünün direksiyon tutuşu

Direksiyon Kutusu Titreme Yapar mı?

Direksiyon kutusu, direksiyon sisteminin önemli parçalarından birisidir. Direksiyon kutusu, direksiyondan gelen dönüş hareketlerini tekerlere iletmektedir. Zaman içerisinde sistemi oluşturan parçalar aşınarak kutunun özelar görmesine neden olur. Bunun sonucunda da direksiyon kutusunda titreme gerçekleşebilmektedir. Direksiyon kutusundaki özeların giderilmesi ile titreme de ortadan kalkar. Bununla birlikte, bu parçada meydana gelen bir problem sonucunda araca yön vermek imkânsız hâle gelebilmektedir.

Direksiyon Titremesi Nasıl Çözülür?

Araba direksiyon titremesi çok farklı nedenlerle ortaya çıkabilse de en yaygın görülen üç neden süspansiyon, fren ve balans problemleridir. Titremeye neden olan problemin çözülmesi ile beraber titremenin kendisi de ortadan kalkar. Yüksek hızda ya da yavaş giderken direksiyon titremesi ile karşılaşılmış olduğunda bu durum hafife alınmamalı ve araç vakit kaybetmeden servise götürülmelidir. Aksi takdirde sorun büyüyerek daha ciddi problemlere yol açabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu