2023 Trafik Cezaları Ne Kadar? - Teknoloji Güncesi
Sürüş Önerileri

2023 Trafik Cezaları Ne Kadar?

Trafik cezaları; trafiği düzenlemek, akışını kontrol etmek ve güvenliğini sağlamak için etkili uygulamalardan biridir. Bu uygulamalar sağladığı caydırıcılık etkisi ile sürücülerin trafikte daha dikkatli olmalarını sağlar. Trafik cezaları sadece para cezası ile sınırlı değildir. Birçok farklı durumda para cezasının yanı sıra ceza puanı da bulunur. Ayrıca belgelerin geri alınması, tamamen iptal edilmesi, kişinin ya da aracın trafikten menedilmesi gibi cezalar da trafik cezaları arasında yer alır.

Trafik cezalarına her yıl çeşitli düzenlemeler yapılmaktadır. 2023 trafik cezaları artış oranı da belli oldu. Bu oranlar kapsamında trafik cezalarında ciddi artışlar meydana geldi. Yeni trafik cezaları 2023 yılında 2022 yılına göre %122,93 oranında zamlı olacak. Bu artış doğrultusunda birçok sürücünün trafik cezalarından kaçınması umut ediliyor. Bu cezalar sadece araç sahiplerini değil araç kiralama hizmetlerinden yararlananları da kapsıyor.

Emniyet Kemeri Takmama Cezası

Seyir hâlinde bulunan bir araçta herkesin emniyet kemeri takması şart. Üstelik bir kaza anında emniyet kemeri hayati bir rol oynuyor. Emniyet kemeri takmayan kişilerin trafik kazasında sakat kalma ya da hayatını kaybetme riski takanlara göre çok daha yüksek. Bu sene emniyet kemeri takmayan kişilere tam 436 TL ceza uygulanacak.

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Trafik kazalarında en sık görülen ihlallerden birisi de alkollü araç kullanma. Ülkemizde alkollü araç kullanmanın ciddi cezaları bulunuyor. İlk kez alkollü araç kullandığı tespit edilen kişilere 4.064 TL para cezası verilmektedir. İkinci kez alkollü bir şekilde trafiğe çıktığı tespit edilen kişilere uygulanan ceza ise 5.096 TL’dir. Son olarak üçüncü kez alkollü araç kullandığı tespit edilen kişilere ise 8.190 TL para cezası verilir. Para cezasının yanı sıra ehliyete el koyma ve aracı trafikten menetme gibi çeşitli cezalar da bulunmaktadır.

Aşırı Hız Cezaları

2023 Trafik Cezaları Ne Kadar? 2

En sık karşılaşılan trafik cezası türü aşırı hız cezasıdır. Yolda belirlenmiş bir hız sınırı vardır ve bu sınırın üzerine çıkmak beraberinde ciddi trafik cezalarını getirir. Üstelik ceza tutarları hız sınırının aşılma oranına bağlı olarak da değişiklik gösterir. Yol için belirlenmiş olan hız sınırının %10 – 30 üzerine çıkılması durumunda sürücülere 951 TL ceza uygulanmaktadır. Bu oranın %30 – 50 arasında olduğu durumlarda ise ceza tutarı 1.979 TL’ye çıkmaktadır. Hız sınırının %50’den fazla aşılması durumunda ise uygulanan ceza 4.064 TL’dir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz araç kullanma durumunda hem aracı kullanan kişiye hem de araç sahibine olmak üzere iki farklı ceza kesilmektedir. Üstelik ehliyetsiz araç kullanma cezası trafik cezaları içerisinde hayli yüksek cezalardan biridir. Ehliyetsiz şekilde araç kullanan kişilere uygulanacak trafik cezaları 2023 yılında 8.190 TL’dir.

Yanlış Park Cezası

Sürücülerin en çok karşılaştığı bir diğer trafik cezası türü de yanlış park cezasıdır. Çeşitli alanlarda duraklamak ya da park etmek yasaktır. Bu yerlere araç park edildiğinde sürücüye yanlış park cezası kesilir ve araç trafik ekipleri tarafından çekilir. 2023 yılında yanlış park cezası 436 TL’dir.

Seyir Hâlinde Cep Telefonu Kullanma Cezası

2023 Trafik Cezaları Ne Kadar? 3

Günümüzde birçok kişi trafikte seyir hâlindeyken cep telefonu kullanmaktadır. Bu sürücülerin dikkatinin dağılmasına neden olarak kazalara yol açar. Bu nedenle trafikte seyir hâlindeyken sürücülerin cep telefonu kullanması yasaktır. Bu yıl seyir hâlinde cep telefonu kullanmanın 952 TL tutarında cezası bulunmaktadır.

Kırmızı Işık İhlali Cezası

Kırmızı ışık ihlali de yaygın görülen cezalardan biridir. Kırmızı ışıkta geçme hem yayaları hem de trafikteki diğer sürücüleri de tehlikeye atan bir durumdur. Trafikte kırmızı ışık ihlali yapmanın cezası bu yıl 951 TL’dir.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu