Araç Motor Suyu Neden Eksilir? - Teknoloji Güncesi
Sürüş Önerileri

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Araçlarda motor suyunun eksilmesi sık rastlanılan bir durum olmamakla birlikte çeşitli nedenlerle motor suyu eksilebilir ve aracın motor suyu eksiltmesi normal olarak kabul edilmez.  Zaman içerisinde motorda meydana gelen aşınmalar, kazalar ve yıpranmalar sonucunda motor suyu eksilmesi ile karşılaşılabilir. “Araba neden su eksiltir?” sorusu son derece önemli bir sorudur. Motor içinde suyun eksilmesi genellikle bir sızıntıya işaret etmektedir. Araç kiralama öncesinde yapılması tavsiye edilen kontrollerden birisi de motor suyu seviyesidir. Kiralama esnasında su miktarı az ise üzerine su eklenmesi gerekmektedir.

Araçlarda Motor Suyu Eksilmesi Ne Anama Geliyor?

Motor suyun eksilmesinin bir ya da birden fazla sebebi bulunabilmektedir. Suyun yer aldığı motor elemanlarında meydana gelen kaçaklar, yüksek hararet, hazneden suyun taşması, contanın eskimesi sonucu kaçak yapması ya da komple yanması gibi nedenler sonucunda motor suyu eksilmektedir. Motor suyunun eksilmesi genellikle çok büyük bir sorun olarak görülmemektedir. Sürücüler su haznesine yeterince su eklendiğinde bu problemin ortadan kalktığını düşünmektedir. Ancak bu durum o kadar basit bir sorun değildir.

Araç Motor Suyu Neden Eksilir?

Araç Motor Suyu

Su araç içerisinde kapalı bir devrede yer verilmiştir. Bu nedenle normal şartlar altında suyun eksilmemesi gerekir. Motor su eksiltmesi birden fazla nedene bağlı olabilmektedir. Zaman içerisinde meydana gelen yıpranma, aşınma, darbe ya da eskime kaçaklara yol açabilir. Problemi gidermek için ilk olarak “motor neden su eksiltir?” sorusunun yanıtlarını bulmak gerekmektedir. Su eksiltmeye neden olan parça tamir edildiğinde problem de ortadan kalkmaktadır.

Araç Su Eksiltiyor İse Yapılması Gerekenler

Araç su eksiltiyor ise yapılması gereken belli başlı kontroller bulunmaktadır. Bu kontroller yapıldığında eksiltmenin kaynağı da tespit edilmektedir. Radyatör kapağının bozulması, radyatörün delinmesi, boruların bağlantı noktalarının gevşemesi, hortumda veya su haznesinde delik ya da çatlak meydana gelmesi motorun su eksiltmesine neden olabilmektedir.

1. Soğutma Sistemi Borularının Kontrol Edilmesi

Soğutma boruları kauçuk ya da plastiktir. Bu nedenle zaman içerisinde yıpranmaların olması son derece normaldir. Özellikle suyun az az eksilmesi soğutma borularında bir probleme işaret etmektedir.

2. Radyatörün Kontrolü

Radyatör Suyu Neden Eksilir

Kalorifer peteğine benzer bir yapıya sahip olan radyatör suyu soğutma işlevini yerine getirir. Zaman içerisinde burada pas ve korozyon oluşması sızıntıya neden olabilmektedir. Radyatör, aracın ön tarafından aldığı hava ile motor soğutma suyunu soğutmaktadır. Bu şekilde araç sürekli olarak ideal çalışma sıcaklığında kalmaktadır. “Radyatör neden su eksiltir?” sorusu bu yüzden oldukça önemlidir. Radyatörün işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getirememesi durumunda daha maliyetli arızalar da ortaya çıkabilmektedir.

3. Kapak Contasının Kontrolü

“Araç neden su eksiltir?” sorusunun cevaplarından birisi de silindir kapak contasının yanmasıdır. Bu bununla birlikte en maliyetli olan su eksiltme nedenidir. Kısa aralıklarla hararet yapan araçlarda silindir kapak contasının yanma riski oldukça yüksektir. Sürekli olarak hararet yapan araçlarda hararet ikaz ışığı da sık sık yanmaktadır. “Araç arıza işaretleri nelerdir?” sorusunun cevaplarından birisi olan hararet ikaz ışığı yandığında trafikte güvenli bir şekilde kenara çekilerek motorun soğumasının beklenmesi ve motor suyu eklenmesi gerekmektedir.

4. Su Deposu Kapak Arızası

Soğutma suyu kapalı devre içerisinde yüksek basınç ile iş koşturmacasındadır. Suyun dışarıya çıktığı tek nokta su deposu kapağıdır. Bu kapağın zaman içerisinde aşınması, yerine düzgün şekilde oturamamasına neden olabilir. Su, buhar halindeyken radyatör kapağından dışarı sızabilir ve böylelikle motor suyunun eksilmesine neden olabilir.

5. Devirdaim Kontrolü

Araçta soğutma sıvısının sirkülasyonu devirdaim motoru ile gerçekleşmektedir. Devirdaim kontrolü yapmak için aracın kliması kapalıyken motoru normal çalışma sıcaklığına getirmek yeterli olmaktadır. Düz bir yerde araç çalışır bir şekilde bırakılmalıdır. Motor çalıştıkça ısısı yükselir ve devirdaim pompası devreye girer. Bu esnada aracın altına bir damlama olup olmadığı kontrol edilmelidir.

6. Tapaların İşlevini Yitirmesi

“Motor suyu neden eksilir?” sorusunun bir diğer cevabı da motor bloğu tapalarının yıpranmasıdır. Motor bloğu tapaları aşırı soğuk havalarda ve donma durumlarında motor bloğunun zarar görmemesi için fazla suyun tahliye edilmesini sağlamaktadır. Dışarıdan bakıldığında görülmeyen bu taparların yıpranması ve işlevini kaybetmesi motorun su eksiltmesine neden olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu