SRC 1-2-3-4 Nedir? - Teknoloji Güncesi
Araç

SRC 1-2-3-4 Nedir?

 

Ticari taşımacılık denildiğinde akla gelen kavramlardan birisi de SRC’dir. SRC belgesi verilecek hizmetlere göre kendi içerisinde çeşitli sınıflara ayrılır. Bu noktada bazı sürücülerin kafasında karışıklık meydana gelebilmektedir. Kafa karışıklığı yaratan soruların başında da “SRC 1, 2, 3, 4 nedir?” sorusu gelmektedir. SRC belgesi alacak olan sürücülerin öncelikli olarak hangi hizmeti vereceğini belirlemesi ve buna uygun olan SRC sınıfları için başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu içeriğimizde SRC belgeleri ile ilgili sık sorulan soruları bulabilirsiniz.

SRC Belgesi Nedir?

Yolcu ve yük taşımacılığı için gerekli olan bazı belgeler bulunur. Bu belgelerden biri olan SRC belgesi, yük ve yolcu taşımacılığı için gereklilik arz eden mesleki yeterlilik belgesi olarak tanımlanabilir. SRC belgesine ek olarak ehliyet ve psikoteknik rapor da yük ve yolcu taşımacılığı için sahip olunması gereken belgelerdendir. SRC belgeleri 4 farklı türde sunulmaktadır. Bu farklılık beraberinde “SRC belgesi 1, 2, 3, 4, nedir?” sorusunu getirmektedir.

SRC 1 Nedir?

SRC 1, uluslararası taşımacılık yapmak isteyen sürücülerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. “SRC 1 ne işe yarar?” sorusunun kısaca cevabı “yurt dışı taşımacılık hayata geçirmeye yarayan belgedir” şeklinde verilebilir. Bu belgeyi almak için sürücülerin 32 saatlik bir eğitime katılması gerekir. “SRC 1 hangi araçları kullanır?” sorusunun cevabı ise otobüs ve minibüstür. Araç kiralama ya da satın alma durumlarında herhangi bir fark yoktur.

SRC 1 Ne İşe Yarar?

SRC 1 belgesi sürücülerin minibüs ve otobüs ile uluslararası taşımacılık yapmasını meşru kılan bir etkiye sahiptir. Bu yetkiyi kullanabilmek için sürücülerin ayrıca psikoteknik rapor da alması gerekir.

SRC 1 Belgesi Alma Şartları

Otobüs sürücülerinin bu belgeyi alabilmek için ilkokul mezunu olması, 26 yaşından gün almış olması ve 66 yaşına girmemiş olması yeterlidir. Minibüs şoförleri için en düşük yaş sınırı ise 19’dur.

SRC 2 Nedir?

SRC 1-2-3-4 Nedir? 2

SRC 2 bir diğer SRC türüdür. Ülke sınırları içerisinde taşımacılık yapmak isteyen sürücülerin alması gereken belgedir.

SRC 2 Ne İşe Yarar?

Ülke içerisinde dolmuş, taksi şoförlüğü ya da okul servisi kullanmak isteyen sürücülerin SRC 2 belgesi alması gerekmektedir. SRC 1 belgesi sahiplerinin SRC 2 almasına gerek yoktur. SRC 1 belgesine sahip olan sürücüler bununla beraber SRC 2’ye de sahip olur.

SRC 2 Belgesi Alma Şartları

SRC 2 belgesinin alma şartları, SRC 1 belgesini alma şartları ile büyük oranda benzerlik taşır. Bununla beraber SRC 2 için de sürücülerin psikoteknik raporu alması gerekmektedir.

SRC 3 Nedir?

SRC 1-2-3-4 Nedir? 3

SRC 3 belgesi uluslararası eşya ya da kargo taşımacılığı yapmak isteyen şoförlerden mesleki yeterlilik kriteri olarak talep edilen SRC türüdür.

SRC 3 Ne İşe Yarar?

SRC 3 ile ülkeler arası eşya ya da kargo taşınabilmektedir. Bu noktada sürücüler kamyonet, pikap, panelvan, kamyon, çekici ya da TIR gibi geniş yelpazedeki araçları kullanabilmektedir.

SRC 3 Belgesi Alma Şartları

SRC 3 belgesi alabilmek için sürücülerin 19 yaşından gün almış ve 66 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir.

SRC 4 Nedir?

SRC 4 nedir?” sorusunun cevabı aslında SRC 3 ile benzerdir. Bir diğer ifadeyle SRC 3 ve 4  benzer belgelerdir. Tek farkları SRC 3 belge sahibi şoförler ülkeler arasında çalışabilirken SRC 4 belgesine sahip olanların ülke içerisinde çalışabilmesidir.

SRC 4 Ne İşe Yarar?

SRC 4 belgesi yurt içi eşya taşımacılığı hayata geçirmeye yarayan belgedir. SRC 3 belgesine sahip olan sürücüler bununla beraber SRC 4 belgesine de sahip kabul edilirler.

SRC 4 Belgesi Alma Şartları

Sürücülerin SRC 4 belgesi sahibi olabilmesi için 28 saatlik eğitime katılması gerekmektedir. Bu eğitimin sonunda da bir sınav uygulanır. Sınavdan geçen sürücüler SRC 4 belgesi almaya hak kazanır. SRC 4 belgesini almak isteyen sürücülerin 19 yaşından gün almış olması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu