Şahıs Şirketine Araç Kiralama - Teknoloji Güncesi
Araç

Şahıs Şirketine Araç Kiralama

Çeşitli sektörlerde hizmet veren şahıs şirketleri iş faaliyetlerini sürdürmek için farklı segmentlerde araçlara ihtiyaç duyar. İhtiyaca göre bir ya da daha fazla sayıda aracın kiralanması ile iş faaliyetlerine ilişkin gereksinimler karşılanabilir, ürünler taşınabilir, çeşitli hizmetler sunulabilir, kısacası iş operasyonlarını sürdürme imkânı elde edilebilir.

Şahıs şirketi araç ihtiyacı söz konusu olduğunda bu ihtiyacı karşılamak için araç satın alma veya uzun dönem araç kiralama şeklinde iki farklı opsiyon gündeme gelir. Filo kiralama şirketlerin iş faaliyetlerini yürütmek için gereksinim duydukları araçları satın almak yerine kiralamalarını sağlayan son derece avantajlı bir seçenektir. Şahıs şirketi filo kiralama hizmeti, beraberinde getirdiği faydalara bağlı olarak son dönemlerde daha fazla işletme tarafından tercih edilmektedir. Siz de uzun dönem kiralama ve kurumsal kiralama hizmetlerinin avantajlarından faydalanmak için araç kiralama sektörünün lider ismi … Filo ile iletişime geçebilirsiniz.

Şahıs Şirketi Filo Kiralama Hizmetinden Neden Faydalanmalı?

Filo kiralama hizmetinin; küçük, orta ya da büyük ölçekli olması fark etmeksizin tüm şirketler nezdinde giderek artan bir popülerliğe sahip olduğu açıkça görülebilir. Günümüzde özellikle kurumsal şirketler ulaşım ağlarını oluşturmak için uzun dönem kiralama hizmetinden faydalanmayı tercih ediyor. Şahıs şirketi filo kiralama hizmeti ise şahıs şirketlerinin ulaşım ihtiyaçlarına işlevsel ve ekonomik çözümler sunuyor. Şahıs şirketleri filo kiralama hizmetiyle, uzun dönem araç kiralama hizmetinin sağladığı; bakımdan özelar yönetimine, lastik tedarikinden sigorta takibine kadar birçok farklı avantajdan faydalanabiliyor.

Araç Kiralama Hizmetini Tercih Etmek Finansal Esneklik Kazandır

Şahıs şirketi filo kiralama hizmetini tercih eden şirketler, araç satın almak için ayırmaları gereken sermayeyi işlerini büyütmeye yönelik faaliyetlerde kullanabilir, diğer bir deyişle işlerine yatırım yapabilir. Şirkete araç satın alındığı zaman, şirket sermayesinin önemli bir kısmını bu yatırıma bağlamak ya da şirket kredibilitesini araç kredisi alarak kullanmak söz konusu olur.

Uzun dönem kiralama hizmeti tercih edildiğinde ise araç satın almak için nakit para bağlamak ya da kredi kullanmak gibi gereklilikler doğmaz. Bu durumda gerek şirketin nakit sermayesi gerek kredibilitesi işi büyütmeyi sağlayacak yatırımlara yönlendirilebilir. Şahıs şirketleri, ihtiyaçlarını karşılayacak özelliklere sahip araçları kiraladıkları takdirde, yalnızca aylık kiralama bedelini ve araçların yakıt masraflarını ödeyerek ulaşım ihtiyaçlarını güvenli, konforlu ve ekonomik bir şekilde karşılama avantajından yararlanabilir. Ayrıca aylık araç kiralama bedellerinin, araç satın alım maliyetine oranda daha düşük olması şahıs şirketlerinin nakit akışının iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

Tüm bunların yanı sıra uzun dönem kiralama hizmeti almak, satın alınan araçların yenilenmesi durumunda yaşanması olası değer kaybını da ortadan kaldırır. Şahıs şirketleri ihtiyaçları farklılaştığında sahip oldukları araçları satıp yenisini satın almak yerine, kiralık araçlarını değiştirebilir.

Şahıs şirketlerine kiralanan bir araç

Şahıs Şirketine Araç Kiralama Vergi Avantajı Sağlar

Araç sahibi olmanın beraberinde getirdiği masraflar geniş bir yelpazede şahıs şirketi için göz korkutucu olabilir. Araç satın alımı sırasında ödenen ÖTV ve KDV’nin yanı sıra her yıl düzenli olarak olarak ödenmesi gereken MTV, Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası işletmeler açısından önemli bir mali yük hâline gelir. Şahıs şirketi araç ihtiyacı araç kiralama hizmetiyle karşılandığı takdirde bu masraf kalemleri ortadan kalkar. MTV ödemelerinin yanı sıra rutin bakım ve işletmeler açısından operasyonel yüke ve ek gider kalemine buna neden olabilecek çeşitli süreçleri filo kiralama şirketleri üstlenir.

Şahıs şirketleri dâhil olmak üzere her tür ticari işletme için araç kiralama hizmetlerinin alınması, bazı vergi avantajları sağlar. Ticari işletmeler ulaşım ihtiyaçlarını karşılama amacıyla araç satın aldığında araç maliyetine eklenen KDV, işletmenin indirebileceği KDV olarak gösterilemez. Araç kiralama hizmeti alındığında ise söz konusu KDV şirket tarafından gider olarak gösterilebilir, diğer bir deyişle masraftan düşülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu