Renault Clio Özellikleri ve İncelemesi - Teknoloji Güncesi
Araç

Renault Clio Özellikleri ve İncelemesi

Renault Clio Özellikleri ve İncelemesi

1990 yılında ilk kez yollara çıkan Renault Clio’nun yaklaşık 30 yıllık serüveninin sonunda beşinci nesli geldi. Nissan ile CMF-B platformunu paylaşan yeni Renault Clio özellikleri ile göz dolduruyor. Clio yeni modeli ile yaşam alanı, güvenlik, teknoloji ve ağırlık kazanımı gibi konularda bir adım ileri gitmiş durumda. Yeni Renault Clio ölçüleri ile bir önceki nesilden 12 mm daha kısa olsa da daha geniş ve alçak. Araç buna rağmen daha büyük alana, bagaj hacmine ve iç hacme sahip. Özellikle aracın ön tarafı için eskisine göre oldukça geniş demek mümkün. Ülkemizde de en popüler araç modellerinden birisi olan Renault Clio’ya dışarıdan bakıldığında aslında bu başarının tesadüf olmadığı rahatlıkla anlaşılabiliyor. Clio, rent a car firmaları arasında da oldukça tercih edilen bir model. Popülaritesi ile Renault Clio kiralama talepleri incelendiğinde de kendini gösteriyor.

Renault Clio Dış Görünüşü

Aracın ön tarafında C şeklinde LED farlar yer alıyor. Tampondaki keskin hatlar ve kaput üzerindeki çizgiler alışkın olduğumuz Renault havasını sunuyor. Ön ızgaranın enine hatları ve büyük Renault logosu önden bakıldığında aracın oldukça geniş olduğu hissini uyandırıyor. Arka kapı kolları C sütununa gizlenmiş şekilde. Genel olarak baktığımızda yeni Clio oldukça temiz ve keskin bir görünüme sahip. Beşinci nesil Clio için bir önceki neslin parlatılmış ve iyileştirilmiş hali demek mümkün. Clio, 2013 yılından bu yana Avrupa’nın en çok satan B-segment süper mini aracı. Türkiye’de de oldukça alışkın olduğumuz derli toplu ve modern Clio hissi yeni nesilde de mevcut.

Renault Clio Yaşam Alanı

Renault Clio Özellikleri ve İncelemesi 2

Yeni nesille birlikte gelen yeniliklerin büyük bir kısmı aracın yaşam alanında bulunuyor. Renault’un Smart Cockpit adını verdiği sürüş alanında ilk dikkati çeken unsur yol bilgisayarı. Klima kontrolü düğmeleri ve diğer özellikler için kullanılan düğmeler ile Renault’nun her fonksiyonu dokunmatik ekrana yerleştirme hatasına düşmediğini görmek mümkün. İç alanda kullanılan materyal kaliteli bir his uyandırıyor. Özellikle uzun boylu sürücüler için koltuklar oldukça rahat. Direksiyon ise eskisinden daha küçük bir yapıya sahip ayrıca bacaklara yer açmak için de direksiyon sütunu inceltilmiş. Arka tarafta yer alan koltuklarda ise diz ve bacak mesafesi oldukça yeterli. B sınıfı bir hatchback için bunu söylemek genelde pek mümkün olmuyor.

Renault Clio bagaj hacmi konusunda da oldukça bonkör. 391 litrelik bagaj hacmi ile çocuklu aileler için ideal hatchback modelleri arasında yerini alıyor. Yeni Clio’nun önemli özelliklerinden bir tanesi de ses yalıtımı. Sürüş boyunca motor ve trafik sesi oldukça başarı göstermiş bir şekilde dışarda tutuluyor ve iç alanda bir probleme neden olmuyor. Renault Clio kiralama isteyenler aracın iç alanını gördükten sonra yanlış bir karar vermediklerini anlıyorlar.

Renault Clio Motor Özellikleri

Renault Clio Özellikleri ve İncelemesi 3

Farklı motor seçeneklerine sahip olsa da bizim incelediğimiz model en güçlü motor özelliklerine sahip 1,5 litre turbo dizel modeli. Güçlü ancak bir o kadar da verimli olan modelin ortalama olarak yakıt tüketimi 4 litre. Yeni Clio 4000 devirde 90 beygir güç üretiyor. Ayrıca 1750 devirde 220 Nm torka sahip. 6 ileri çift kavramalı otomatik vites hem şehir içi hem şehirler arası sürüşü daha eğlenceli hale getiriyor. Araç bu özellikleriyle oldukça olgun bir sürüş hissi sunuyor. Viraj performansı oldukça öz güvenli ve aracı yolda tutmak son derece kolay. Yumuşak süspansiyonlar zorlu zeminlerde bir hatchback modelinden beklenmeyecek konfor sunuyor. Renault Clio inceleme sonucunda kendinden beklenen her şeyi eksiksiz veren bir araç olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu