Muayenesiz Araç Kullanma Cezası - Teknoloji Güncesi
Araç

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

2198 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 34. maddesinin A bendine göre trafiğe çıkan tüm motorlu araçların düzenli olarak aralıklarla muayenesinin yapılması gerekmektedir. Araç muayenesi yapılmadan trafiğe çıkan sürücülere ceza kesilmektedir. Aracın muayeneden geçmesi güvenli olduğu anlamına gelmektedir. Araç kiralama için kullanılan araçlar düzenli olarak olarak muayeneden geçmektedir. Bu sayede trafikte güvenli bir sürüş sağlanır.

Araç muayenesi, aracın rutin bakımlarından farklı bir işlemdir. Rutin bakımlar için yürürlükte olan yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak binek araçların iki yılda bir ticari araçların ise her yıl muayeneye sokulması yasal zorunluluktur. Rutin bakımı yapılamamış aracın kullanımında herhangi bir cezai işlem uygulanmaz. Ancak muayenesiz araç kullanma cezası bulunmaktadır. Muayenesiz araç kullanan sürücülere ciddi cezalar kesilmektedir.

Araç Muayenesi Nedir?

Araç muayenesi aktif olarak trafikte yer alan tüm motorlu araçlar için yaptırılması gereken zorunlu bir kontroldür. Muayene ile aracın trafikte yer almasının uygun olup olmadığı değerlendirilmektedir. Araç muayenesinin amacı araçlarda meydana gelen kusurların düzeltilerek trafikte yer almasını sağlamaktır. Bu şekilde daha güvenli bir trafik ortamı elde edilmektedir.

Ülkemizde araç muayenesi TÜVTÜRK tarafından gerçekleştirilmektedir. Fenni muayene olarak da yapılan bu işlemde ilk olarak aracın ruhsat bilgileri denetlenmektedir. Aracın plakası, motor numarası ve şasi numarasının kontrolü sağlanır. Muayene işleminde aracın frenleri, lastikleri, yürüyen aksamı, aydınlatmaları, emniyet kemeri, aynaları ve koltukları kontrol edilir. Temel olarak muayene esnasında araç detaylı bir kontrolden geçirilir ve varsa belirlenen kusurlar not edilir. Sonrasında ise aracın trafiğe uygun olup olmadığı belirlenir. Aracın trafiğe çıkmaya müsait olmaması durumunda ise araç sahibinden belirlenen kusurları gidermesi istenir.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar?

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası 2

Sıfır araçlarda ilk 3 yıl boyunca muayene yapılmasına gerek duyulmamaktadır. Ancak trafikte üçüncü yılını dolduran araçlar için muayene yaptırılmaya başlanmalıdır. Binek araçlarda bu süre üçüncü yıldan itibaren her iki yılda birdir. Muayenesiz trafiğe çıkma trafik ekipleri tarafından tespit edildiğinde cezai işlem gerektirir. Ceza sürücüye değil araç sahibine kesilmektedir. Muayenesiz araç kullanma cezası 427 TL’dir. Ceza yiyen kişilerin sonraki 7 gün içerisinde aracı muayeneye götürmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde aracın muayeneye götürülmemesi durumunda ise ceza artmaktadır. Aracın muayeneye götürülmediğinin trafik ekipleri tarafından belirlenmesi durumunda araç çekiciyle muayeneye götürülür. Araç sahibine de 888 TL ceza kesilir. Muayene sonucunda kusurlu çıkan aracın trafikte aktif bir şekilde kullanılmasının da cezası bulunmaktadır. Araç muayeneden geçmediği halde kullanılması durumunda araç sahibine 888 TL para cezası kesilir.

Araç Muayene Cezası Nereye Ödenir?

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası 3

“Araç muayene cezasının nereye ödenir?“ birçok sürücünün kafasındaki sorulardan bir tanesi. Aracın muayeneye girmemesi ya da muayeneden geçememesine rağmen kullanılmasına devam edilmesi durumlarında kesilen cezaların bankalardan ya da İnteraktif Vergi Dairesinden ödenmesi mümkündür. Muayene kaynaklı kesilen cezaların ödenmemesi durumunda tekrar muayene için TÜVTÜRK’ten randevu almak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle ceza alan sürücülerin önce cezayı ödemeleri ardından muayene için randevu almaları gerekir.

Muayenesiz Araç Bağlanır Mı?

“Muayenesiz araç bağlanır mı?” sorusu araç sahiplerinin kafasını karıştıran bir diğer sorudur. Araç muayenesinin yaptırılmadığının fark edilmesi durumunda ilk olarak araç sahibine ceza kesilmektedir. Araç sahibinin bu ceza tarihinden itibaren 7 gün içerisinde aracını muayeneye sokması gerekmektedir. Ceza kesildikten sonraki 7 gün içerisinde aracın yine muayeneye girmemesi durumunda ise araç çekilerek muayeneye götürülür. Özetle muayeneye girmeyen araçların cezaya rağmen tekrar muayeneye sokulmaması durumunda araç bağlanmaktadır. Bu nedenle araç sahiplerinin muayenesiz araç kullanmaktan ceza yemesi durumunda vakit kaybetmeden araçlarını muayeneye götürmeleri tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu