Plaka Renkleri ve Anlamları Nelerdir? - Teknoloji Güncesi
Araç

Plaka Renkleri ve Anlamları Nelerdir?

Trafikte her gün saymamızın mümkün olmadığı kadar fazla sayıda araçla karşılaşırız. Bunların çoğu beyaz zemin üstünde siyah harf ve rakamların bulunduğu plakalara sahip olsa da bazılarının plakaları çok daha farklı renklerdedir. Elbette bu plakaların her birinin kendisine özel bir anlamı vardır. Üstelik bazı plakalara sahip araçların trafikte geçiş üstünlükleri bulunur. Bu nedenle ister kendi araçlarıyla ister araç kiralama ile aldıkları araçlarla yola çıksınlar, sürücülerin trafikteyken plaka renkleri ve anlamları hakkında bilgi sahibi olması tavsiye edilir.

Plaka anlamları ve düzenlerinin ülkeden ülkeye değişebileceği unutulmamalıdır. Örneğin ABD’de mavi plaka araç genellikle ticari, beyaz plaka araç genellikle binek türündedir. Türkiye’de ise plaka renkleri aracın kullanım amacına ya da niteliğine göre belirlenmiştir ve her plaka rengi sadece belirlenen araçlarda kullanılabilir.

Siyah Plaka

Siyah plaka nedir?” sorusu sürücüler tarafından merak edilen sorulardan birisidir. Siyah plaka araçlar trafikte en sık görülen özel araçlardandır. Siyah plaka kullanan araçlar genellikle itfaiye, ambulans, bakanlık araçları ya da belediye araçları gibi resmi hizmete mahsus olan araçlardır.

Kırmızı Sarı Plaka

Ülkemizde sık görülebilecek bir diğer özel plaka türü de kırmızı zemin üzerine sarı baskılı plakadır. Bu plakalar genellikle üst düzey devlet görevlileri, yabancı devlet başkanları veya uluslararası organizasyonların temsilcileri tarafından kullanılır. Protokol plakaları diğer plaka türlerinden farklı olarak kırmızı zemin üzerine sarı harflerle basılır ve plakanın sol üst köşesinde bir bayrak ve altında “TR” yazısı yer alır. Eskiden protokol plakası olarak siyah üzerine sarı plaka olacak şekilde kullanılırdı ancak yapılan düzenleme ile beraber bu plakalar kullanımdan kaldırılarak yerini kırmızı sarı plakalara bırakmıştır. “Vali plakası ne renktir?” gibi soruların cevabı da protokol plakasıdır.

Yeşil Plaka

Plaka Renkleri ve Anlamları Nelerdir? 2

Yeşil plaka araçlar trafikte daha az görülen araçlardır. Ülkemizde bu araçlara başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere diplomatik kurumların yer aldığı 11 ilde rastlamak mümkündür. Yeşil zemin üzerine beyaz baskılı bu plakalar diplomatik temsilciler tarafından kullanılan konsolosluk ve büyükelçilik kapsamındaki araçlara özeldir.

Yeşil plakalarda dört farklı orta karakter kullanılır. Konsolosların makam araçlarında CC, diplomatik muafiyete sahip konsolosluk görevlilerinin araçlarında CG, büyükelçilerin makam araçlarında CD ve diplomatik muafiyete sahip büyükelçilik görevlilerinin araçlarında ise CM orta karakterleri yer alır.

Kırmızı Beyaz Plaka

Plaka renklerinin anlamı oldukça farklıdır. Bu konuda en çok karıştırılan plaka türlerinden birisi de kırmızı beyaz plaka olarak karşımıza çıkar. Beyaz üzerine kırmızı plaka rektörler, emniyet müdürleri ya da kaymakamlar gibi idari kamu kurumlarının yöneticileri tarafından kullanılan makam araçlarında bulunan plakalardır. Bu plakalarda il kodunun yanı sıra çeşitli harf ve rakamlar yer alır.

Mavi Plaka

Plaka renkleri ve anlamları söz konusu olduğunda “Mavi renkli plaka ne demek?” sorusu sıklıkla sorulur. Mavi plaka araç, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı resmi polis aracıdır. Özel mavi plaka, aracın bağlı olduğu il kodunu ve A, AA ya da AAA harflerini içerir. Son bölümde yer alan sayılar ise aracın bağlı olduğu büroyu ya da şubeyi temsil eder.

Sarı Plaka

Sarı plaka ya da sarı siyah plaka henüz tescil edilmemiş arabaların trafikte kullandığı geçici plakalardır. Sarı plakaların 1 hafta, 1 ay ya da 1 yıl gibi geçici kullanım süreleri bulunur. Geçici plakalarda sarı zemin üzerinde siyah harfler ve rakamlar, ayrıca plakanın sol üst köşesinden sağ alt köşesine uzanan beyaz bir şerit vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu