Otomatik Vites Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır? - Teknoloji Güncesi
Araç

Otomatik Vites Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır?

Ülkemizde 1 Ocak 2016 tarihine kadar ehliyet alırken otomatik ya da manuel vites gibi bir ayrım bulunmuyordu. Bu tarihe kadar yapılan tek tip ehliyet uygulamasında ehliyet alan sürücüler hem otomatik hem de manuel araçları kullanabiliyordu. Ancak yönetmelikte yapılan değişiklik sonrası bu tarihten itibaren sürücülere otomatik vites ehliyeti gibi alternatif bir seçenek daha sunuldu. Hayatımıza yeni giren otomatik araba ehliyeti ve kapsamı yeni ehliyet alacak kişiler tarafından oldukça merak edilen bir konu. Yeni ehliyet her ne kadar alternatif bir seçenek sunsa da bununla birlikte “Otomatik ehliyet alan manuel kullanabilir mi?” gibi soruları da beraberinde getiriyor.

Otomatik Vites Ehliyeti Nedir?

Otomatik ehliyet olarak da bilinen yeni ehliyet türü sadece otomatik şanzımana sahip araçların kullanımına olanak sağlıyor. Otomatik vites araba ehliyeti üzerinde “Sadece otomatik vites araç kullanabilir” ibaresi bulunuyor. Bununla beraber yeni sistemde manuel ehliyet sınıfı B ve otomatik ehliyet sınıfı B1 olarak kabul ediliyor.

Manuel vites araç kullanmayı düşünmeyen ve manuel vitesli araçlarla ehliyet sınavında zorluk yaşayan adaylar için otomatik vites ehliyeti önemli bir avantaj. Öte yandan otomatik vites ehliyeti olan kişiler manuel vitesli bir araçla trafiğe çıkarlarsa yasal yaptırıma ve cezai işleme tabii tutulmaktadır.

Sadece kendi araçlarıyla trafiğe çıkacak kişilerin değil, araç kiralama hizmetlerinden yararlanmayı düşünenlerin de bu noktada dikkatli olması gerekiyor. Bu ehliyete sahip kişiler manuel arabaları kiralayamıyorlar.

Otomatik Vites Ehliyeti Nasıl Alınır?

Otomatik vites ehliyeti alma süreci, manuel vites ehliyeti alma süreciyle tamamen aynıdır. Hatta her iki ehliyet türünde de adaylar ortak teorik sınava girer. Sürecin farklılaştığı tek nokta direksiyon sınavıdır. Otomatik vites ehliyeti alacak olan adaylar direksiyon sınavında otomatik şanzımanlı araç kullanırlar. Manuel vites ehliyet alacak olan adaylar ise sınava manuel vitesli araç ile girerler.

Adayların merak ettiği konulardan birisi de ne kadarlık bir süre içerisinde ehliyet alınabileceğidir. Otomatik vites ile manuel vites ehliyeti alırken sürelerde herhangi bir farklılık bulunmuyor. Her iki ehliyet türünde de adayların alması gereken teorik ve pratik ders saati aynıdır. Bu nedenle bir ehliyetin diğerinden daha kısa sürede alınması gibi bir durumla karşılaşılmıyor.

Otomatik Vites Ehliyet Alan Manuel Kullanabilir Mi?

Otomatik ehliyet sahibi sürücülerin manuel vitesli araçlar ile trafiğe çıkması yasaktır. Otomatik ehliyet ile manuel şanzımanlı araç kullanan sürücülere para cezasının yanı sıra bir de ceza puanı uygulanır. Aracın farklı bir kişiye ait olması durumunda ise bir ceza da araç sahibine kesilir. Otomatik vitesli araç ehliyetine sahip olan kişilerin manuel vites kullanması bununla birlikte trafik açısında da oldukça tehlikelidir. Yapılacak bir hata çok ciddi trafik kazalarına neden olabilir.

Otomatik Vites Ehliyeti Manuel Ehliyete Çevrilebilir Mi?

Otomatik Vites Ehliyeti Nedir? Nasıl Alınır? 2

Bazı sürücü adayları “Ehliyet alırken otomatik mi manuel mi?” ikilemine düşerek yanlış bir karar vermekten çekinebilirler. Ancak otomatik ehliyet aldıktan sonra manuel araç kullanma ihtiyacı duyan ya da ehliyet tercihinden pişman olan kişiler için bir çözüm mevcuttur. Otomatik ehliyeti manuele çevirme mümkündür. Üstelik bu kişilerin tekrardan teorik sınava girmesine ihtiyaç yoktur.

B1 ehliyete sahip sürücülerin sınıfını B’ye çevirebilmesi için ek ders alması gerekir. Ehliyet alacak olan sürücü adayları için 14 saatlik direksiyon eğitimi şarttır. Otomatik vites ehliyeti almış ve bunu manuel ehliyete çevirmek isteyenler için ise sadece 7 saatlik eğitim şart tutulur. Eğitimi tamamladıktan sonra sürücüler direksiyon sınavını geçtikleri takdirde artık manuel vitesli araçları da kullanabilecekleri B sınıfı ehliyete sahip olabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu