En Az Yakıt Tüketen Arabalar - Teknoloji Güncesi
Araç

En Az Yakıt Tüketen Arabalar

Gelişen teknoloji ile beraber daha düşük yakıt tüketimine sahip daha verimli motorlar ve araçlar yapmak mümkün hâle geldi. Ancak araçların ne kadar yaktığı araç satın almayı düşünenler kadar araç kiralama hizmetinden yararlananlar tarafından da merak edilen bir konu olmaya devam ediyor. Hatta birçok sürücü kullanacakları aracın yaklaşık olarak ne kadar yakacağını araç yakıt hesaplama yöntemiyle öğrenmeden yola çıkmamayı tercih ediyor.

Günümüzde genellikle hibrid arabalar en az yakan arabalar arasında yer alıyor. Ancak hibrid arabalar hâlâ geniş bir kullanım alanına sahip olmadığı için en az yakan araba modelleri denildiğinde diğer alternatifleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu yazımızda sizler için araç kiralama hizmetlerinde en çok tercih edilen, yakıt tüketimi düşük olan araçları bir araya getirdik.

Citroen C Elysee 1.5

B segmenti araçlar arasında yer alan Citroen C Elysee 1.5, sınıfının en az yakan modelleri arasında bulunuyor. Fransız üreticisinin popüler küçük sınıf sedanı devletimizde de oldukça tercih edilen bir model. Citroen C Elysee 1.5’un önemli özelliklerinden birisi de en az yakan benzinli araba modelleri arasında yer alması. C Elysee’in 100 KM’de yakıt tüketimi ortalama olarak 3 litre civarında.

Fiat Egea 1.6

En Az Yakıt Tüketen Arabalar 2

Fiat uzun yıllardır devletimizde neredeyse her modeliyle satış rekorları kırmış bir üretici. Fiat’ın bu alışkanlığı Egea modeliyle de devam ediyor. Uygun fiyatlı, güvenilir ve az yakıt tüketen araçlar üretmesi nedeniyle Fiat’ın daha uzun süre ülkemizin en popüler araç markaları arasında yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor. En az yakan dizel araba modellerinden birisi olan Fiat Egea AT 1.6, 100 KM’de yaklaşık 3 litrelik yakıt tüketimine sahip.

Ford Focus 1.6

En Az Yakıt Tüketen Arabalar 3

Ford Focus 1.6 geçirdiği yenilenme sonrasında sınıfının en çok tercih edilen modellerinden biri hâline geldi. MK4 olarak bilinen yeni Ford Focus sadece görünüş olarak değil performans olarak da MK3’e göre oldukça farklı. Ford Focus 1.6, 100 kilometre yakıt tüketimi konusunda oldukça başarıya ulaşmış. Araç 100 KM’de sadece 3 litre tüketiyor. Bu da Ford Focus’u rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor. C segmenti aile sedanı olan Ford Focus verimli motoru sayesinde az yakarken oldukça atik bir sürüş deneyimi sunuyor.

Skoda Superb 1.6

En Az Yakıt Tüketen Arabalar 4

Az yakıt tüketen araçlar söz konusu olduğunda listenin üst sıralarında yer alan modellerden birisi de Skoda Superb 1.6. 2001 yılından beri yollarda olan, geçmişi ise İkinci Dünya Savaşı öncesine dayanan Skoda Superb, yeni motoruyla hem performanslı hem de tasarruflu bir deneyim sunuyor. Volkswagen grubu tarafından üretilen Skoda Superb, Volkswagen’in Passat modeliyle aynı platforma sahip. Geniş iç hacmi, performanslı motoru ve eğlenceli sürüş deneyimi ile Skoda Superb devletimizde oldukça popüler. D segment aracın 100 KM’de ortalama olarak yakıt tüketimi yaklaşık 3 litre civarında. Sadece bu değer bile Skoda Superb’in en verimli araçlar listesinde sağlam bir yerde olmasını garantiliyor.

Renault Clio 1.5

En Az Yakıt Tüketen Arabalar 5

Çok az yakan araba denildiğinde akla gelen modellerden birisi de hiç kuşkusuz Renault Clio 1.5. Ülkemizde hem en çok satılan hem de en çok kiralanan araçlardan birisi olan Renault Clio 1.5 en az yakan kiralık araba modelleri arasında kendisine sağlam bir yer edinmiş durumda. Renault Clio 1.5 modelinin 100 KM’de ortalama olarak yakıt tüketimi 4 litre civarında. Beşinci jenerasyonu ile yollarda olan yeni Clio modelinin en dikkat çekici özelliklerinden bir diğeri ise Bursa, Nilüfer’de yer alan Oyak Renault fabrikasında üretiliyor olması. 50 yıldan uzun süredir hizmet veren bu fabrikada yılda 378.000 araç üretiliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu