Çıkma Parça Nedir? Oto Çıkma Ürün Kullanılır Mı? - Teknoloji Güncesi
Araç

Çıkma Parça Nedir? Oto Çıkma Ürün Kullanılır Mı?

Bir arabaya ya da başka bir motorlu araca sahip olmak, beraberinde bazı zorlukları da getirir. Bir parçanın zamanla eskiyerek artık işlevini yerine getirememesi, bir kaza yüzünden kullanılamayacak duruma gelmesi ya da başka herhangi bir nedenden dolayı değişiminin gerekmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Hem maddi yükün azaltılması hem de piyasada gerekli parçanın ya da uygun bir muadilinin bulunamamasıysa çıkma parça konusunu gündeme getirebilir. Ancak bu noktada dikkatli olunmasında fayda var. Çıkma oto parça avantalı bir çözüm gibi gözükmesine rağmen bazı handikapları da bulunur. Oto çıkma parçalar hakkında hazırlamış olduğumuz yazımızın devamında konuyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Çıkma Parça Nedir?

Oto çıkma parça, trafik kazası gibi çeşitli nedenler yüzünden kullanılmaz hâle gelen ya da tamir edilmesi araç sahibi tarafından makul bulunmayan araçların yeniden kullanılabilir parçalarını tanımlamak için kullanılır. Bu parçaların kullanılması geri dönüşüm açısından çevreye katkı sağlayabilmekte, bununla beraber temini mümkün olmayan orijinal parçalara ulaşmayı mümkün kılabilmektedir.

Oto Çıkma Ürün Kullanılır mı?

Bu sorunun yanıtı, oto çıkma ürünün durumuna bağlı olarak değişeceği için net bir yargıda bulunmak doğru olmayacaktır. Kimi zaman çıkma oto parça yan sanayi parçalardan daha iyi bir durumda bile olabilir. Ancak piyasada bulunan iyi niyeti sorgulanabilen kişiler yüzünden çıkma parça temin edilirken dikkatli olunması gerekir. Örneğin çıkma jant satın alınacağı zaman parçanın durumu nispeten kolay anlaşılabilir olmasına rağmen, söz konusu çıkma şanzıman olduğunda parçanın durumu ve orijinalliği daha dikkatli bir incelemeyi gerektirebilir.

Bu parçaların nihayetinde ikinci el ürünler olduğu unutulmamalıdır. İyi durumda olmayan bir çıkma parça büyük sorunlar doğurabilir. Aracınızın istediğiniz performansı göstermesini engelleyebilir ya da ömrünü kısaltabilir. Hatta hangi parça olduğuna bağlı olarak güvenliğinizi tehlikeye atabilir. Bu yüzden oto çıkma parça tercih etmeden önce, satın almayı düşündüğünüz ürünün orijinal yedek parça ya da yan sanayi olarak temin edilip edilemediğini ne olursa olsun kontrol etmelisiniz.

Çıkma Parça Nereden Temin Edilir?

Araçlar kullanılmaz duruma geldiğinde, araç sahipleri özelarsız ve yeniden kullanılabilir durumda olan parçaları oto çıkmacı olarak tabir edilen yerlere satmayı tercih edebilirler. Elbette aracın parçalarını kendisi satmak isteyen kişilerle karşılaşmak da mümkün olabilir. Oto çıkma parçalara bu kişilerin fiziksel ya da çevrim içi satış platformlarındaki dükkânlarından ulaşabilirsiniz. Ancak her oto çıkmacı sattığı parçalar konusunda dürüst olmayabilir. Bu yüzden yeterli araştırmayı yapmadan ve dikkatli bir şekilde incelemeden çıkma oto parça satın almamalısınız.

Aracın oto çıkma görünümü

Araca Sigorta Kapsamında Oto Çıkma Ürün Takılabilir mi?

Sigorta kapsamına giren tamirlerde de araç sahibinin onayı olması durumunda çıkma oto parça kullanılabilmesi mümkündür. Oto çıkma parça, mümkün olması durumunda, araç tamir edilirken ilgili servis vesilesiyle da temin edilebilir. Aracınızda herhangi bir işlem yapılmadan önce özelar gören parçanın oto çıkma ürün ile değiştirilip değiştirilemeyeceği ile ilgili aracınızı sigortalattığınız şirketle görüşmeniz tavsiye edilir.

Aracınızın Bakım ve Onarımlarıyla Uğraşmaktan Sıkıldınız mı?

Kullandığınız aracın size bakım ve onarım maliyetleri çıkarmasını, tam ihtiyacınız olduğu anda araçsız kalmayı istemiyorsanız araç kiralama hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. İnternet sitemiz üzerinden ya da Türkiye’nin birçok noktasında bulunan ofislerimizden size en yakın olana uğrayarak araçlarımızı inceleyebilir, bütçenize ve ihtiyaçlarınıza en uygun aracı kolayca bulabilirsiniz. Geniş araç filomuzdaki araçlarımızın kontrollerini ve bakımlarını düzenli olarak olarak yapıyor, seyahatlerinizin keyfini katlamak için birçok ek hizmet de sunuyoruz. Her şeye rağmen aracınızda bir sorun çıkması ya da görünmez bir kaza atlatmanız durumundaysa ikame araç hizmetimizle de yanınızdayız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu