2023 Ehliyet Ücretleri Ne Kadar? - Teknoloji Güncesi
Araç

2023 Ehliyet Ücretleri Ne Kadar?

Resmi adı sürücü belgesi olan ehliyet, motorlu ya da motorsuz kara taşıtlarının kullanılması için yeterliliğe sahip olunduğunu gösteren belgedir. Ehliyet sahipleri trafiğe çıkabilme ve hem de araç kiralama hizmetlerinden yararlanma gibi haklara sahip olurlar.

Ülkemizde 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren ehliyetlerde değişikliğe gidilmiştir. Tıpkı kimliklerde olduğu gibi ehliyette de yeni tip ehliyetler ortaya çıkmıştır. Yeni tip ehliyetler M, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, F ve G olmak üzere tam 17 farklı kategoriye sahiptir. Bu kategoriler kişilerin kullanabileceği araç türlerini ifade eder.

Ehliyet almadan önce yatırılan ehliyet harcı her yıl yeniden değerlendirilmektedir. Yeni yıl ile birlikte 2023 ehliyet fiyatları da yeniden düzenlenmiştir.

Sürücü Belgesi Ücretleri

2023 yılı ile beraber trafik cezası, harç ve diğer vergilerde %122,93 oranında artış yapılmıştır. Bu durum 2023 ehliyet ücreti için de geçerlidir. Ücretler ehliyet sınıfına bağlı olarak değişiklik gösterir. A sınıfı sürücü belgesi için harç ücreti 825 TL, vakıf payı 145 TL ve değerli kağıt bedeli 624 TL’dir. Bu da toplamda 1.594 TL’lik bir ücrete denk gelir. Bu ücret A sınıfı ehliyetin yanı sıra A1, A2 ve F sınıfı için de geçerlidir.

B sınıfı sürücü belgesi için ise 2.489,90 TL harç ücreti, 624 TL değerli kağıt ücreti ve 145 TL vakıf payı olmak üzere toplamda 3.258,9 TL ödenmesi gereklidir.

Kalan diğer tüm sınıfların ücreti ise aynıdır. B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G ve M sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin 4.154,70 TL harç bedeli, 624 TL değerli kağıt bedeli ve 145 TL vakıf bedeli olmak üzere 4.923,70 TL ödemesi gereklidir.

Sınav Giriş Ücretleri Ne Kadar?

Ehliyet alınırken sadece sürücü belgesi ücreti ödenmemektedir. Sınava girmek isteyen adayların hem de Milli Eğitim Bakanlığına sınav ücreti de ödemesi gerekmektedir. Bu nedenle “2023 ehliyet ücretleri ne kadar?” sorusunu cevaplarken sınav ücreti de göz önünde bulundurulmalıdır.

İlk kez ehliyet alacak olanlar için teorik sınav giriş ücreti 240 TL, direksiyon sınavı giriş ücreti ise 295 TL’dir. Ehliyet yükseltmek isteyen sürücülerin ise teorik sınava girmesine gerek yoktur. Bu kişiler sadece 295 TL’lik direksiyon sınav ücretini ödeyerek sınava girebilirler.

Teorik sınavı ya da direksiyon sınavını geçemeyen kişilerin sürücü belgesi alabilmesi için tekrar sınava girmesi gerekmektedir. Sınavların tekrarlanması durumunda sürücü adayları sınava girebilmek için yeniden sınav ücreti ödemesi yapmalıdır. Teorik sınavdan kalan adayların bir sonraki sınava kadar teorik ders alması, direksiyon dersinden kalan adayların ise bir sonraki sınava kadar yeniden direksiyon eğitimi alması zorunludur.

Sürücü Kursu Ücretleri

2023 yılı itibariyle sürücü kurslarının ücretlerinde de yeniden değerlendirilmeye gidilmiştir. Bu doğrultuda alınacak ehliyet türüne bağlı olarak sürücü kursu ücreti de değişiklik göstermektedir.

En çok tercih edilen B sınıfı ehliyetlerde sürücü kursu ücreti 2.900 TL ve teorik ders saat ücreti de 50 TL’dir. Sürücü adaylarının 16 saat trafik, 8 saat ilk yardım, 6 saat araç tekniği ve 4 saat trafik adabı dersi alması zorunludur. Toplam 35 saatlik teorik ders ücreti bu şekilde 1.700 TL olmaktadır. Pratik ders olarak da bilinen direksiyon dersi saat ücreti ise 335 TL’dir. Sürücü adaylarının en az 16 saat direksiyon dersi alması zorunludur. Bu şekilde direksiyon dersi ücreti toplamda 5.360 TL’ye denk gelmektedir. Özetlemek gerekirse B sınıfı ehliyet almak isteyen kişilerin yaklaşık 11.000 TL’yi gözden çıkarması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu