ECO Mod Nedir, Nasıl Çalışır? - Teknoloji Güncesi
Araç

ECO Mod Nedir, Nasıl Çalışır?

Son yıllarda araçlarda gelişmiş teknolojilerin kullanılması ile beraber sürüş asistanı, yeni sürüş modları ve daha geniş bir yelpazede özellik geniş kitlelere yayıldı. Artık araç kiralama ya da satın alma sürecinde alıcı kararı bu özelliklerden fazlasıyla etkileniyor.

Son yıllarda piyasaya çıkan modellerde yaygın olarak görülen sürüş modlarından biri de ECO mode. ECO mod ya da ECO modu olarak da anılan, kimi araçlardaysa ECON mode olarak görülen ve yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bu sürüş modu aslında beraberinde geniş bir yelpazede soru işaretini getiriyor.

ECO mode doğru kullanıldığında önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlayan ekonomik bir sürüş modu. Bu sürüş moduna geçtiğinizde her ne kadar gözle görmeseniz de aslında arabanın büyük bir kısmında önemli değişiklikler meydana geliyor.

ECO Mode Nasıl Çalışır?

Ekonomik araç kullanımı için büyük kolaylık sağlayan ECO mode aktif hâle getirildiğinde aracın dinamiklerinde önemli değişiklikler olur. Bu değişiklikler aracın yakıt tasarrufu halletmeye başlamasını sağlar.

ECO mode aktifleştirildiğinde motor performansı ve gaz pedalı haritalanması aracın beyni olarak bilinen ECU tarafından değiştirilir. Gaz pedalı tepkisi yükselir ve araç gaza basıldığı gibi hızlanmaz. Gaz pedalında meydana gelen bu değişiklik aracı değil, aracın hızlanmasını yavaşlatır. Otomatik şanzımana sahip araçlardaysa vites geçiş noktaları değişir, bu da şanzıman performansını düşürür.

Trafik ışıkları gibi uzun süre hareketsiz kalınan yerlerde ise ECO mode açıkken motor emek harcamayı durdurur. Gaz pedalına basıldığında motor tekrar çalışmaya ortaya çıkar. Bekleme süresince gaz valfi kapalı konuma gelir ve bu şekilde pistona yakıt girişi engellenir. Pistonda yakıt olmadığı için herhangi bir yanma da meydana gelmez. Ancak aracın gazına basıldığında valf yavaş yavaş açılır ve yanma için yakıt pistona alınır.

ECO Mode Ne Zaman Kullanılmalı?

Her ne kadar ECO mode oldukça tasarruflu bir sürüş modu olsa da her kullanım için uygun değildir. Bu sürüş modu en iyi performansı özellikle yavaş gidilen ve çok fazla dur kalk yapılan şehir içi trafiğinde sağlar. Ayrıca keyifli bir araba yolculuğunda yavaş gitmeyi tercih edenler için ideal bir sürüş modudur. ECO mode özellikle hız limitinin düşük olduğu yollarda tercih edilmelidir.

ECO Mode Ne Zaman Kullanılmamalı?

ECO Mod Nedir, Nasıl Çalışır? 2

ECO mode aracın gaz tepkisini düşürür. Bu nedenle araç gaza basıldığında bir anda hızlanmaz. Bu nedenle çabuk bir şekilde hızlanmaya ihtiyaç duyulduğunda ECO mode kapatılmalıdır. Ayrıca zorlu hava şartlarında ya da yüksek sürüş hızının olduğu otobanlarda ya da karayollarında ECO mode tercih edilmemelidir.

ECO mode sadece gaz tepkisini değil vites geçişlerini de değiştirir. Bu nedenle vites değişiminin çok fazla olduğu bol virajlı ya da çok yokuşlu yollarda bu sürüş modu kullanılmamalıdır.

Bu modun etkilerinden biri de klima performansını düşürerek yakıt tasarrufu sağlamasıdır. Bu nedenle geniş bir yelpazede sürücü özellikle sıcak yaz aylarında daha konforlu bir sürüş için ECO mode kullanmayı tercih etmemektedir.

ECO Mode’un Avantajları Nelerdir?

ECO Mod Nedir, Nasıl Çalışır? 3

ECO mode önemli miktarda yakıt tasarrufu yapılmasını ve bu şekilde yakıt giderlerinin düşürülmesini sağlar. Ancak her ne kadar sağladığı en önemli avantaj yakıt tasarrufu olsa da tüm faydası bundan ibaret değildir.

Ekonomik sürüş modu sayesinde araç çevreye daha az kimyasal atık yayar. Zehirli kimyasalların daha az salınması karbon ayak izini hafifletmede önemli bir etkiye sahiptir. Modun fonksiyonel avantajlarından bir diğeriyse akü kullanımında kendisini gösterir. ECO mode motor performansını düşürdüğünde aracın aküsü üzerine binen yük de azalır. Bu sayede akü daha geç eskir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu