Yandex.Metrica
Ana Sayfa / Akıllı Telefon / Discovery Kitkat 4.4.2 ile Gelen Yenilikler (Resimli-Güncellendi)
Discovery Kitkat 4.4.2 ile Gelen Yenilikler (Resimli-Güncellendi) 1

Discovery Kitkat 4.4.2 ile Gelen Yenilikler (Resimli-Güncellendi)

Merhaba sevgili dostlar. Yeni bir yazı ile karşınızdayım. Bu yazımda General Mobile firmasının  yayınladığı Discovery 4.4.2 Kitkat güncellemesi ile gelen yenilikler neler, bundan bahsedeceğim. Bildiğiniz gibi firma resmi sitesindeki bu sayfadan güncellemeyi duyurmuştu. Yeni özellikler keşfettikçe de yazımı güncelleyeceğim. Ancak güncelleme yapmayı düşünüyorsanız, rehber, uygulamalar, ayarlar ve şifreler gibi verilerinizi silmeden nasıl güncelleme yapabileceğinizi öğrenmek için Discovery Verileri Ugulama Olmadan Yedekleme ve Geri Yükleme adlı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Ayrıca sorularınızı sayfanın en altında bulunan yorum bölümünden sorabilirsiniz. Hadi başlayalım. Bakalım yenilikler nelermiş.

(Yeni Eklenenler)

Arama cevaplama ekranının değiştiğini yazmayı önceleri önemsemedim ama dikkat edince güzel özellikler eklendiğini fark ettim. Artık aramayı cevaplama için sağa veya sola değil, ortada bulunan beyaz kısmı yukarı yada aşağı kaydırmak gerekiyor. Resimden de anlaşılacağı üzere yukarı kaydırınca aramayı reddediyor, aşağıya kaydırınca cevaplamış oluyoruz.

N2
Discovery 4.4.2 Kitkat Cevaplama Ekranı

Sessize almak yada mesaj ile cevaplamak için ise yine beyaz kısmı sağa yada sola hareket ettirmek gerekiyor. Bu işlemi yaptığımızda ise aşağıdaki ekran ile karşılaşıyoruz. Burada ise altta “SMS ile yanıtla” yazısı çıkıyor. Buraya tıkladığımızda hazır mesajlardan birini seçebiliyor yada yeni mesaj yazabiliyoruz. Ayrıca arayan kişi yada numara ile daha önce yaptığımız görüşlerin de tarih ve saatini ekranda görebiliyoruz.

N3

Bir diğer güzel değişiklik ise yeni sürümle eklenen hava durumu uygulaması widget’ı. Masaüstü Düzenle menüsüne (ana ekranın boş bir yerine basılı tutarak da girilebilir) girdiğimizde karşımıza çıkan Dinamik Hava Durumu Widget’ını ana ekrana eklediğimizde hareketli bir widget eklemiş oluyoruz. Bu widget’ın en güzel tarafı ise telefonu kilit ekranından açtığımızda karşılaştığımız manzara. Yalnız dikkat edin iki widget var hava durumu ile ilgili. Dinamik olanı seçmeniz gerekiyor.

N1
Discovery 4.4.2 Kitkat Hava Durumu Widget

 

Tıpkı HTC telefonların arayüzünde olduğu gibi burada da resimde görüldüğü üzere ekran üzerinde o anki mevcut hava durumunu hareketli olarak görebiliyoruz. Havanın durumuna göre yağmurlu, karlı, bulutlu bir masaüstü bizi karşılıyor.

Benim en hoşuma giden özellik, yeni sürümle birlikte gelen Sistem Yöneticisi Uygulaması. Bu uygulamaya giriş yaptığımızda bizi aşağıdaki menü karşılıyor.

2
Discovery 4.4.2 Kitkat Sistem Yöneticisi

 

Buradaki menülerden hafıza temizleme kısmına giriş yaptığımızda, İşlem Sonlandırma ve Açılış Optimizasyonu alt menüleri ile karşılaşıyoruz. burada dilersek telefonu sallayarak, dilersek de tek tek menülere girerek temizleme işlemi yapabiliyoruz. Temizlik bölümünde ise daha önce çalıştırdığımız programları bellekten temizleyebiliyoruz.

Ancak benim asıl bahsetmek istediğim ve en çok hoşuma giden menü ise Trafik Görüntüleme menüsü. Bu menüye giriş yaptığımızda yine 3 adet alt menüyle karşılanıyoruz. Bu menülerden özellikle Ağ Kontrolü menüsünden bahsedeceğim. Bu menüye giriş yaptığımızda telefonumuzda yüklü olan tüm uygulamaların ağ erişimine izin verip vermeyeceğimizi belirliyoruz.

3

Buradan istersek tek tek, istersek tüm uygulamalara izin verebilir yada yasaklayabiliriz. Bu özelliğin en güzel tarafı ise kullanmadığımız yada işimize yaramayan uygulamaların internet erişimini engelleyerek; hem internet kotamızdan, hem de cihazın pil ömründen tasarruf etmemiz. Bu özelliği bizzat test ettim. Kullandığım tarayıcıyı yasakladım ve internete erişemedim. Yani gerçekten işe yarıyor.

Eski sürümde olan ve cihazı optimize etmemize yarayan bir widget vardı. Maalesef bu widget bu sürümde yok. Bunun yerine telefon hızlandırmak için, yukarıda bahsettiğim Sistem Yöneticisi uygulamasının kısayolu bildirim çubuğuna eklenmiş  ve eski widget’ın işlevini bu kısayol görür olmuş. Bu özelliğe ulaşmak için bildirim çubuğunu çift parmağınızla aşağı çekmeniz veya tek parmağınızla çektikten sonra sağ üst köşede bulunan genişletme tuşuna basmanız gerekiyor.

4

Burada yeşil renkteki roket işaretine tıkladığımızda eski sürümde bulunan Optimize Et widget’ının işlevini yerine getiriyor. Eski sürümde olup bu sürümde olmayan bir diğer özellik ise Telefon Hızlandırma uygulaması içindeki gizlilik bölümü. Bu bölümden Uygulamaların erişim izinlerini (GPS konumu, kamera-ağ erişimi, kişileri okuma vs.) kısıtlayabiliyorduk. Maalesef bu sürümde o da yok. Ancak ben eski sürümdeki ayarlarımı yeni sürüme güncellediğim için (nasıl yapıldığını öğrenmek için tıklayın) önceki sürümde kısıtladığım uygulamalar çalıştığında bildirim çubuğunda çalıştırdığım uygulamanın istediği izni görüntülüyo. Bildirime tıkladığımda ise aşağıdaki menü karşıma çıkıyo.

9

Buradan yine istediğimiz izinleri verip/kısıtlayabiliyoruz. Ancak bildirim çubuğuna bildirim gelmeden bu menüye nasıl giriş yapabileceğimi henüz çözemedim 🙁 Çözen arkadaşlar olursa ve bana da bildirirlerse çok sevinirim.

Ayrıca ayarlar bölümünde Akıllı sekmesine tıkladığımızda Akıllı jestler menüsü gelmiş. Bu menüye eklenen ayarlar ile artık telefonun bildirim çubuğuna çift tıklayarak telefonu uyku mudona geçirebiliyor, alarm çalarken telefonu ters çevirdiğimizde alarmı durdurabiliyoruz.

10

Yeni sürümle gelen diğer özellikler ise galerinin ve video oynatıcının yenilenmiş olması. Galeri tamamen yeni bir arayüz sunuyor. Video oynatıcı da tamamen yenilenmiş. Video oynadığı sırada ekranda parmağımızı yukarı aşağı hareket ettirerek ses yükseltme-alçaltma fonksiyonunu, sağa sola hareket ettirerek ise videoyu ileri-geri alma fonksiyonunu yapabiliyoruz.

7 8

Son olarak Müzik Çalar uygulamasına değinmek istiyorum. Uygulamanın arayüzünde yapılan ufak değişiklikler dışında eski sürümden bir farkı yok. Ancak Müzik çalar açıkken kilit ekranında, Müzik Çalar uygulaması simgesi, çalan şarkı ve şarkıcı adı, play/pause ve ileri/geri atlama düğmeleri konulmuş. Bu da kanaatimce güzel bir ekleme olmuş.

1

Yeni özellikler keşfettikçe yine buradan sizlerle paylaşacağım. Takipte kalın. Hoşçakalın.

(Birkaç da ekran görüntüsü 🙂 )

6
Dİscovery 4.4.2 Kitkat
5
Dİscovery 4.4.2 Kitkat

 

 

Son olarak ben bu sürümü beğenmedim arkadaş eski sürüme yani 4.2 JellyBean sürümüne dönmek istiyorum diyorsanız; nasıl yapacağınızı görmek için Discovery 4.2 JellyBean sürümüne dönüş başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Hakkında Mehmet ORÇAN

Kendi çapında bilişim sektörüyle ilgilenen, insanlara yardımcı olmayı seven, insanlardan bir insan...

İlginizi Çekebilir

Almanya ve İngiltere Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 4

Almanya ve İngiltere Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almanya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Almanya oldukça popüler olan Schengen kurucu üyelerinden biri olan …