Dikkat! Google aramalarınızın ekran görüntüsünü kaydediyor
Android

Dikkat! Google aramalarınızın ekran görüntüsünü kaydediyor

Google yakın zamanda (bir hafta kadar önce) Android cihazlara yeni bir özellik eklendiğini duyurdu. Bu özellik aslında hemen hemen tüm Android cihazlarla birlikte yüklü olarak gelen Google App dediğimiz ve ekranda arama kutusu olarak görmeye alıştığımız uygulama…

Android cihazların çoğunda bu uygulama yüklü gelmekte. Çoğu zaman herhangi bir internet tarayıcı açıp arama yapmak yerine bu uygulamanın widget dediğimiz yani asıl programa kolayca ulaşmamızı sağlayan kısayolu aracılığı ile yapıyoruz. Bazen bu arama kutusunun hemen sağında yer alan mikrofon resmine tıklayıp konuşarak da arama yapıyoruz.

google mikrofon

Arama Geçmişi

Yıllar öncesinden Google bizleri nasıl izliyor konulu bir makale ile sizlere zaten Google ‘ ın arama geçmişini varsayılan olarak kaydettiğini duyurmuştuk. O makalede geçen ayarları yapmışsanız ve Google App kullanmamışsanız, arama geçmişiniz izlenmemiş olabilir. Ancak Google App kullanmaya başladığınız anda bu geçmiş çok daha fazlası ile dolmaya başlamıştır. Birazdan bahsedeceğimiz ayarlarda nelerin kaydedildiğini kontrol edince şaşırabilirsiniz.

Google App yi açtıktan sonra, arama kutusunu gördüğünüz ekranın sol üst köşesinde yer alan hamburger menü ikonuna tıklayın.

google-app1

 

Resimde gördüğünüz kırmızı işaretli alanlar yardımıyla nereye gitmeniz gerektiğini bulabilirsiniz.

“Ayarlar > Hesaplar ve Gizlilik > Etkinliğim ” işte bu yolu takip ettiğinizde görecekleriniz sizi şaşırtabilir.  Çünkü daha önceden arama geçmişinizi durdurmuş olsanız bile, artık webden google oturumu açtığınızda google üzerinden bulunduğunuz her tür etkileşim de dahil olmak üzere burada ekran görüntüleri ile birlikte görebilirsiniz. Görsel mi aradınız, video mu izlediniz, herhangi bir siteyi mi ziyaret ettiniz hepsi karşınızda.

Aynı zamanda telefon üzerinde yer alan uygulamaların kaç kez kullanıldığı, hatta hangi gün hangi saatte kullanıldıkları ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Ayarlar > Hesaplar ve Gizlilik > Etkinlik kontrolleri menüsü ile bu ayarları tekrar kontrol altına alabilirsiniz.

google-app-etkinlik-kontrolu

Kaydedilen bilgiler içerisinde, telefon görüşmeleri de yer alıyor.  Şirket bu konuda yaptığı açıklama da, kullanıcıların aradıkları şeylere daha rahat ulaşılmasını amaçladıklarını söylemiş. Tabii ki sunulan hizmetler hiç de küçümsenecek düzeyde değil. Öyle ki artık online verdiğiniz siparişlerin bilgisi e-postanıza düştüğünde Google Kartlar da otomatik olarak bu bilgileri görebiliyorsunuz. Siparişiniz yola çıktı, yarın seyahat var vb… Ancak ülke olarak paranoyak olmuşuz ve bu tarz şeyler ister istemez aklımıza takılabiliyor.

Bu uygulama sadece Android için değil aynı zamanda IOS için de aynı şekilde çalışıyor. Ben Iphone kullanıyorum, çok güvenli diyenlere duyurulur.

Sonuç

Yukarıda yer alan resimde ki pembeleştirilmiş alanlarda ki ayarları duraklatıldı şekline çevirerek bu izlenmeye dur diyebilirsiniz. Seçim sizin…

 

 

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

3 Yorum

  1. daha neler göreceğiz, bakalım hakikaten google çok iyi hizmet sunuyor ama bu bilgileri kullandıklarını da her zaman söylüyorlar zaten, belki de bu şekilde gerçek yapay zeka hayat bulacak kim bilir

  2. Aklımızda olsun. tabii ki google bir çok veriyi bu şekilde kaydediyor ve özellikle reklamlar için kişisel içerikler sunuyor. elimizdeki akıllı cihazın nimetlerinden tam olarak faydalanabilmek için bu ayarların açık olması ve izlenmeye izin vermemiz gerekiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu