Xiaomi güvenlik sürekli olarak duruyor hatası çözümü - Teknoloji Güncesi
Akıllı Telefon

Xiaomi güvenlik sürekli olarak duruyor hatası çözümü

Bu sabah durup dururken Xiaomi note 8 pro cihazımı açtığımda güvenlik sürekli olarak duruyor hatası almaya başladım.

Bu hatanın nedeni güncellemelerden kaynaklanıyor. Yani bugün için bu hatayı çözüyoruz ama yarın bir güncelleme geldiğinde tekrarlayabiliyor. Bir kaç kez hata bildirimi yaptım umarım önümüzdeki güncellemelerde hata kalıcı olarak görünmez olur.

Ansızın beliren sorunlarda ilk yaptığım şey ön bellek temizlemek ve gereksizse uygulamayı kaldırmak olmuştur.  Ancak güvenlik uygulaması çekirdek uygulamalardan yani işletim sistemine bağlı uygulamalardan olduğundan kaldıramıyoruz. Ancak rahatsız edici bir şekilde güvenlik sürekli duruyor diye ekrana gelen bildirimden dolayı neredeyse hiç bir şey yapamaz duruma geliyorsunuz.

Hata içeriği kısaca böyle birşey: java.lang.RuntimeException: Unable to get provider com.miui.securitycenter.provider.ThirdDesktopProvider: java.lang.IllegalArgumentException: Unknown URI content://com.miui.securitycenter.remoteprovider at android.app.ActivityThread.installProvider(ActivityThread.java:6547) at android.app.ActivityThread.installContentProviders(ActivityThread.java:6035) at android.app.ActivityThread.handleBindApplication(ActivityThread.java:5941) at android.app.ActivityThread.access$1200(ActivityThread.java:201) at android.app.ActivityThread$H.handleMessage(ActivityThread.java:1674)

Xiaomi güvenlik sürekli olarak duruyor hatası çözümü

Aşağıda ki resimlerde yer alan menü yolunu sırasıyla takip ediyoruz, reisimdeki yönlendirmeler yerine yazıyı tercih ediyorsanız işte size çözüm:

 1. Ayarlar > Uygulamaları açıyoruz
 2. Uygulamaları yönet
 3. Güvenlik uygulamasını buluyoruz ve tıklıyoruz
 4. Sağ altta yer alan Verileri Temizle butonuna tıklıyoruz.  Sistem sürümünüze göre değişiklik gösterebilir
 5. Tüm Verileri Temizle diyoruz.

Bu işlemlerden sonra hatanız çözülmüş olmalı. Eğer sorununuz çözülmemişse aslında son çare diyebileceğimiz şu yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntemde sorununuzu çözecektir ancak ayarlarınızdan otomatik sistem güncellemelerini kapatmanız gerekebilir aksi durumda sisteminiz güvenlik uygulamasını her güncelleme sonrası aynı hatayla karşılaşabilirsiniz.

2. Yöntem

Yukarıdaki yöntemde 3. basamağa kadar geldikten sonra ekranın alt kısmında görünen Güncellemeleri Kaldır  (yukarıdaki resimlerde soldan sağa 4. resim) diyor onaylıyor ve güncellemeleri kaldırıyoruz. Bu işlemden sonra her güncelleme sonrası aynı hatayla karşılaşmamak için otomatik sistem güncellemelerini kapatmanız gerekebilir. En kısa sürede bu hatayı Xiaomi’ nin çözeceğini düşünüyorum, o yüzden kısa bir süre güncellemeleri erteleyebilirsiniz.

Telefonunuzu root etmek ve her ayara erişip yönetmek isterseniz eski ama hala iş gören basit yöntemi deneyebilirsiniz.

 

MSA Sürekli Duruyor Hatası ve Çözümü

Anroid cihazlarda son zamanlarda meydana gelen WebView kaynaklı sıkıntıdan Xiaomi telefonlar yine rahatsız edici bir şekilde etkilendi.

Çözüm için:

 1. Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları Yönet
 2. WebView uygulmasına tıklıyoruz
 3. Android System WebView uygulamasına ait verileri yukardaki yöntem ile temizleyebilir, güncellemeleri geri alabilirsiniz, olmazsa komple kaldırabilirsiniz.

Diğer Yöntem:

 1. Google Play Store’ a giriyoruz
 2. Android System WebView uygulamasını buluyor ve güncelliyoruz
 3. Ayarlar > Şifreler ve Güvenlik > Yetkilendirme ve Geri Alma
 4. Bu menüde MSA kapalıysa açık konuma, açıksa kapalı konuma getiriyoruz.

Benzer sorunlarla sık sık karşılaşmamak için yukarda da bahsettiğim gibi otomatik güncellemeleri kapatabilirsiniz.  En güzeli güncellemeleri kritik olup olmadığına göre karar verip manuel yapabilirsiniz.

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu