Google Authenticator Bilgilerinizi Başka Bir Cihaza Taşıma - Teknoloji Güncesi
Akıllı TelefonGoogle

Google Authenticator Bilgilerinizi Başka Bir Cihaza Taşıma

Google hesabınızı daha önceden yapılandırdınız ve iki aşamalı koruma yöntemlerinden birisi olan Google Authenticator ile kullanıyorsunuz, telefonunuz ya da tabletiniz sorun çıkardı ve/ya cihazınızı biçimlendirmek zorunda kalmışsanız, hesabınıza erişim de zorluk yaşayabilirsiniz. Hele bir de telefon numaranızı Google üzerine kaydetmemişseniz. İşin aslı farklı bir rom deneme sevdasından kaynaklandı, kendi telefonuma farklı bir rom yükledim ve bu olay hiç aklıma gelmemişti, rom’u yükledikten sonra az kalsın google play’ e bile giremeyecektim ve aynı sorunla karşılaşanlar olabilir diyerek başladım klavyede ki tuşları dövmeye. Google authenticator telefon değiştirme; senaryomuz telefon numaranızı daha önceden Google üzerinde doğrulama yapmış olmanız üzerine olacak, lafı fazla dolandırmadan ekran alıntıları üzerinden devam edelim;

Google authenticator telefon değiştirme
google_authenticator0

Öncelikle herhangi bir Google servisine erişim yapmanız gerekiyor, biz örneğimizde doğrudan Authenticator’ ü başka bir cihaz için tanımlayacağımızdan dolayı doğrudan 2- Adımlı Doğrulama sayfasına giriyoruz. Hesap bilgilerini girdikten sonra üstteki resimde yer alan ekranla karşılaşıyorsunuz. Burada alt kısımda yer alan “Kodunuzla ilgili sorun mu var?” seçeneğine tıklıyoruz.

2 Adımlı Doğrulama

google_authenticator1

Yedek telefonuma kısa mesaj gönder” kısmını işaretleyip “Bu yöntemi kullan” butonuna tıklıyoruz. Gelen mesajı sayfada yerine yazıp hesabımıza erişim sağladıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan kırmızı kutu içerisinde ki “Farklı bir telefona geç” kısmına tıklıyoruz .google_authenticator

 

Daha sonra alt resimdeki ekran karşımıza geliyor bu resimde ne tür bir cihaza geçiş yapacaksak onunla ilgili seçimimizi yapıyoruz ve devam et butonu ile işleme devam ediyoruz.

google_authenticator_2

Ekrana bir iletişim kutusu geliyor ve size neler yapmanız gerektiğini anlatıyor. Ekranda ki talimatları sırasıyla uygulayın.  Authenticator uygulamasını yüklememişseniz bir sonraki paragrafta link olarak verilmiştir. Google play üzerinden de arayarak bulabilirsiniz.

 

Daha önceden Google Authenticator uygulamasını yüklemişseniz gelen iletişim kutusunda yer alan bu basamakların çoğunu zaten yapmışsınız demektir. Barkodu taratıp çıkan kodu ekranda ki kutucuğa girip “Doğrula ve Kaydet” dedikten sonra hesabımızı yeni cihazımızla birlikte kullanmaya devam edebiliriz.

Artık Google Authenticator uygulamamız ile iki aşamalı güvenliğimiz yeni cihazımızda da kullanılabilir duruma gelmiştir. Peki diyelim ki; telefon numaranızı sistem üzerinde yani google’ a kaydetmemişseniz bu işlemleri nasıl yaparsınız, merak ediyorsanız lütfen yine gelin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu