CD/DVD Rom Olmadan - USB ile Linux Kurulumu - Teknoloji Güncesi
Linux

CD/DVD Rom Olmadan – USB ile Linux Kurulumu

Elinizin altında sistem sıkıntısından dolayı yatışa geçmiş bir netbook ‘ mu var. CD/DVD romu çalışmayan bir bilgisayarınız ya da diz üstü bilgisayarınız mı var. Kara kara düşünmeye gerek yok artık usb bellekler aracılığı ile hatta çok zor bir durumda kalıp USB bellek bulamayıp akıllı cihazınızın hafızasını bile bu konuda işletim sistemi kurmak için kullanabilirsiniz.

Bunları yapabilmek için Linux konusunda uzman olmanız gerekmiyor. Daha önce Ubuntu kurulumunun adım adım nasıl yapılacağı ile ilgili bir makalemiz olmuştu. Bu makale sonunda elinizde canlı bir işletim sistemi bulunan USB belleğiniz olacak. Bu USB bellek ile çöken diğer işletim sistemi hatalarını giderebilir, şifresini hatırlayamadığınız Windows sistemlerinin şifrelerini sıfırlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  1. Buradan Universal USB Installer isimli taşınabilir sistem oluşturmamızı sağlayacak programı indiriyoruz.
  2. İstediğiniz herhangi bir Linux dağıtımını indirin. Mesela Ubuntu.
  3. Bir adet USB bellek, En az 4GB olmasını öneririm.

Hazırlık

install-linux-usb1

 

Universal USB Installer uygulamasını başlatın, programımız zaten taşınabilir olduğu için herhangi bir kurulum istemeden, lisans sözleşmesini onaylar onaylamaz çalışacaktır. USB belleğinizin bilgisayarınızda hangi harfe karşılık geldiğini aklınızda tutun, yanlışlıkla bilgisayarınızda bulunan sabit diske format atabilirsiniz.

Step1: Resimde görünen bu alandan hangi Linux sürümünü ya da sistemi USB belleğe kuracaksak onu seçiyoruz

Step 2: Bu alanda indirdiğimiz sistemin iso dosyasını “Browse” diyerek bilgisayarımızdan buluyoruz.

Step 3: Burada ise USB flaş belleğimize karşılık gelen harfi seçiyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken şey USB belleğe otomatik olarak format atılacağıdır. Önemli bir veriniz varsa mutlaka yedekleyin.

Sistem Kurulumu

USB belleğinizi bilgisayarınıza taktıktan sonra, bilgisayarımızı yeniden başlatıp F1, F2 veya hangi tuş kombinasyonu ile USB bellek aracılığı ile bilgisayarımızı çalıştırıyoruz. Bilgisayarı USB bellekten başlatma ile ilgili kabaca bilgileri içeren UBUNTU kurulumu makalemize gözatabliirsiniz. Seçilen sistemin sürümüne göre adımları takip ederek gerekli kurulum işlemlerini ya da sistem kurtarma işlemlerini yapabilirsiniz.

Bu işlemler ile kolayca bilgisayarınızda CD/DVD Rom Olmadan da USB aracılığı ile Linux Kurulumunu yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu