Ağ tarama
Güvenlik

Ağınızda Kimler Var?

Hiç merak ettiniz mi, dahil olduğunuz iletişim ağında başka kimler var. Daha basitcesi kullandığınız bilgisayar ağında kimler var. Bunun için piyasada bir çok program bulabilirsiniz, hatta bazı programların ağınıza bir yabancı katıldığı sırada sms ile bildirim yapma gibi yetenekleride mevcut. Ancak bu yazıda sizlere çok basit, ücretsiz ve kullanışlı bir uygulama olan Nirsoft Wireless Network Watcher ( Nirsoft Kablosuz Ağ İzleyicisi) dan bahsedeceğim. İsmi kablosuz ağ izleyicisi ancak kablolu bağlantılar üzerinde de aynı işi yapıyor. Ağınıza bağlı kişileri basit bir şekilde görmek mac adreslerini ve birkaç bilgiyi daha öğrenmek istiyorsanız devam edelim.

 

nirsoft-wireless-network-watcher
nirsoft-wireless-network-watcher

Ağınızda tarama işlemi yaptığınızda “Device Information” sütununda yer alan  “Your Computer”  sizin bilgisayarınızı gösteriyor. “Your Router” dediği icat ise bizim ağ geçidi olarak kullandığımız modemimiz. Ekran görüntüsüne almadım ancak bu küçük program cihazların IP adreslerini, mac adreslerini, bulunabilir ise bilgisayar ve kullanıcı isimlerini de gayet hızlı bir şekilde bulabiliyor.

Özellikleri arasında:

  • Arkaplanda sürekli tarama yapabilme ve yeni bir cihaz ağınıza eklendiğinde uyarı verebilme özelliği
  • Neredeyse tüm microsoft işletim sistemleri üzerinde çalışabiliyor (Windows 2000, Windows XP, Windows Server 2003/2008, Windows Vista, Windows 7, ve Windows 8.)
  • Tarama sırasında bulduğu cihazların listesini html/xml/csv/text biçimlerinde dışarı aktarma yada doğrudan uygulama ekranında kopyalayabilirsiniz
  • vb. sayılabilir

 

Sonuç:

Program çok küçük boyutlarda ve taşınabilir (portable) olarak çalışabiliyor, bu sayede programı her zaman yanımızda taşımamıza olanak sağlıyor (usb bellek vb. cihazlarla). Kendi sınıfında ki bir çok ücretli uygulamadan çok daha başarılı.

[ilink url=”http://www.nirsoft.net/utils/wnetwatcher.zip” style=”download” title=”Ağ tarama programı”]Zip arşivli ve portable sürüm Ağ Tarama Programını İndirmek için tıklayın[/ilink] [ilink url=”http://www.nirsoft.net/utils/wnetwatcher_setup.exe” style=”download” title=”Ağ tarama programı”]Kurulup kaldırılabilir sürümünü indirmek için tıklayın[/ilink]

Harun Kocaman

Baba Matematikçi ve Bilgisayar ve Bilişim Yüksek Mühendisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu