Şifalı Sularıyla Ünlü Anadolu Şehri: Afyonkarahisar - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Şifalı Sularıyla Ünlü Anadolu Şehri: Afyonkarahisar

Seyahatinize karar vermeden önce Rent Go’nun sunduğu araç kiralama seçeneklerini keşfedin.

Şifalı suları, mis gibi kokan sucuğu ve kaymağı ile sofralarda isminden sıkça söz ettiren şehri anmak yerine ziyaret etmek isteyenlerin gitmeden önce bu yazıyı okumasını öneririz. Peki Anadolu’nun bugüne kadar birçok medeniyet ağırladığı şehirde nereleri gezebilirsiniz?

Bugüne kadar konumundan dolayı çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasından dolayı tarihi bakımdan oldukça zengin olan şehri araçla ziyaret etmekte fayda var. Ankara Rent Go ofisinden kiralayabileceğiniz araçla 3 saate Afyon merkeze ulaşabilirsiniz.

Keyifli bir yolculuğun ardından şimdi sıra şehrin keyfini çıkarmakta. Şehre vardığınızda, yerlilerin misafirperverliği ile kendinizi yabancı hissetmeyeceğinize eminiz.

Müzeleri, gölleri, kalesi ve birçok güzelliğiyle kapsamlı bir gezi sizleri bekleyeceği için kiralayacağınız araç sizlere çok kolaylık sağlayacaktır.

Rotanızı keyfinize göre belirlediyseniz haydi önerilere başlayalım.

1)Müze: Mevlevihane Müzesi, Afyon Zafer Müzesi, Afyon Arkeoloji Müzesi

Mevlevihane Müzesi

Gittiğiniz her şehirde uğrayacağınız ilk durak müzeler olmalı diye düşünüyoruz. Çünkü müzelerin tarihi en iyi şekilde bugüne aktaran ve yakından incelemenize fırsat tanıyan yerler olduğunu düşünüyoruz.  Bu nedenle tarihi içinizde hissetmek için başlıkta yer alan müzeleri ziyaret ederek turunuza başlayabilirsiniz.

2) Eber Gölü

Eber Gölü

En derin yerinin 21 metre olan Eber Gölü Türkiye’nin en büyük 12. gölüdür.  Son zamanlarda kuraklıkla mücadele eden göl, şehir için önemli bir doğal güzellik.

3) Afyonkarahisar Kalesi, Avdalas Kalesi 

Afyonkarahsar Kalesi

Ayfonkarahisar Kalesi, volkanik bir kaya üzerinde yüksekliği 220 metre civarında olan kale aynı zaman metre olan kaleyi Hitit İmparatoru II. Murşil’in Arzava savaşında kullanmıştır. Şehri kuş bakışı görerek deneyimlemek isterseniz listenize ne olursa olsun almalısınız.

Afyonkarahisar’daki bir diğer kale ise, Gazlıgöl Kaplıcası’na sadece 10 kilometre uzaklıkta olan Ayazini Köyü’nde bulunan ve Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanılan Avdalas Kalesidir. Sağlık turizmi için önemli bir yere sahip olan Gazlıgöl’e giderseniz kaleye uğramadan dönmeyin deriz.

4) Anıtkaya Şehitliği 

8 Ağustos 1922 Muharebesinde düşmanların ilerleyişini keserek arkalarından taarruz eden Türk süvari kolordusunun bu civarda verdiği şehitler adına dikilen şehitliğini, bizim için canını ortaya koyan askerleri bir kez daha anmak ve minnet duymak için ziyaret etmelisiniz.

5) Buzluk Mağarası 

Sultandağı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Buzluk mağazası aynı anda sadece bir kişiyi alabilecek kadar büyüklükte olup görmeye değer doğal bir güzellik.

Tüm bunların dışında İscehisar, Kocatepe Anıtı, Ömer Kaplıcaları ve Şehitoğlu Konağı’nı da gezilecek yerler listesine almalısınız.

Afyonkarahisar’da Ne Yemelisiniz ?

Afyonkarahisar'da Ne Yenir

Afyon denilince akla gelen ilk kelimenin “sucuk” olduğunu bilmeyen yoktur. Ama bunların yanında Afyon iline özel keşkek, bükme, sakala çarpan çorbası, çullama Köfte, Afyon kaymağı tatlısı, zürbiye gibi tatları deneyimlemeden gezinizi sonlandırmayın. Şimdiden afiyet olsun.

Afyonkarahisar gezisine karar verdikten sonra İstanbul Araç Kiralama, Ankara Araç Kiralama ve diğer ofislerimizi ziyaret ederek size uygun aracı kiralayabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu