Sakarya Gezilecek Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Sakarya Gezilecek Yerler

Muhteşem doğası, sunduğu farklı aktivite seçenekleri, İstanbul ve Bursa gibi büyük illere yakınlığı sebebiyle Sakarya gezilecek yerler hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerin sayısı artıyor. Sakarya’nın turistik yerleri görülmeye değer güzelliklere sahip olduğundan bu şehri keşfedenler yaşadıkları deneyimi kolay kolay unutamıyor. Siz de gezi rotanıza Sakarya’yı eklediyseniz araç kiralama hizmetlerinden yararlanarak dolu dolu bir tatil geçirebilir, Sakarya’nın meşhur yemekleri arasından favorilerinizi belirlemek için kentin her köşesini konforlu bir şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Sakarya’da Gezilecek Tarihi Yerler

Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan ve bu medeniyetlerin somut kalıntıları ile zengin tarihini gözler önüne seren Sakarya tarihi yerler bakımından büyük bir çeşitlilik barındırıyor.

Paşalar Kalesi

Sakarya Gezilecek Yerler 2

Bizans döneminden kalma tarihi yapılardan biri olan Paşalar Kalesi’nin ne zaman inşa edildiği kesin olarak bilinmemektedir. Günümüzde yalnızca sur yapıları geriye kalmıştır. Son derece görkemli bir atmosfere sahip olan Paşalar Kalesi’nde Geyve ve Pamukova manzarasını izlemek mümkündür.

Justinianus Köprüsü

Sakarya Gezilecek Yerler 3

Sakarya Serdivan ziyareti planlamak için bir neden daha! Geç Roma Dönemi’nden günümüze dek varlığını korumayı başaran en önemli tarihi eserlerden biridir Justiniaus Köprüsü. Yaklaşık 1500 yıldır ayakta kalan yapı 365 metre uzunluğa sahiptir. Mimarisi ile dikkat çeken yapı 2018 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenmiştir.

Sakarya’da Görülmesi Gereken Doğal Güzellikler

Sakarya Gezilecek Yerler 4

Muhteşem bir doğası var Sakarya’nın. Farklı tatil beklentilerine yanıt verecek çeşitlilikte destinasyonlara ev sahipliği yapan şehirde kesinlikle gezilmesi gereken doğal güzellikler şu şekilde özetlenebilir:

Sapanca Gölü

Sakarya Gezilecek Yerler 5

Mavi ile yeşilin muhteşem birlikteliğine şahit olmak, huzurlu zaman geçirmek, kıyısında bisikletle gezmek, balık tutmak ya da su sporları yapmak isteyenlerin kesinlikle ziyaret etmesi gereken Sapanca Gölü, Sakarya gezilecek yerler listelerinin en başında geliyor. Sapanca gezisi planlamalarının merkezinde yer alan bu doğa harikasına siz de bayılacaksınız.

Maden Deresi

Sakarya Gezilecek Yerler 6

30 km uzunluğunda olan Maden Deresi, Sakarya’ya yolu düşen turistlerin keyifli vakit geçirmek için tercih ettikleri destinasyonlardan biridir. Kampçıların da uğrak adreslerinden olan Maden Deresi, doğa ile iç içe vakit geçirme imkânı sunuyor. Derenin kenarında yapılan yürüyüşlere ve şahitlik ettiğiniz fotoğraflık manzaralara siz de doyamayacaksınız.

Karagöl Yaylası

Sakarya Gezilecek Yerler 7

Deniz seviyesinden 1200 metre yükseklikte yer alan ve farklı ağaç türleri ile çevrelenen Karagöl Yaylası Sakarya gezilecek yerler rotalarının vazgeçilmez destinasyonları arasında gösteriliyor. Yılın dört mevsimi ziyaretçi akınına uğrayan bu doğa harikası kampçıların da gözdeleri arasında yer alıyor. Sakarya’nın Taraklı ilçesinde yer alan Karagöl Yaylası, şehirde görülmeye değer tek yayla da değil; Acelle Yaylası, Keremali Yaylası, İnönü Yaylası, Soğucak Yaylası ve muhteşem manzarasıyla Sultanpınar Yaylası rotaya eklenmesi gereken noktalar.

Sakarya’nın Cazibe Noktaları

Sakarya Gezilecek Yerler 8

Sakarya’nın doğal güzellikleri de Sakarya tarihi yapıları da sayılanlarla sınırlı değil. Sakarya birçok cazibe noktası ile ziyaretçilerine mükemmel anlar biriktirme fırsatı sunuyor. Meşhur Çark Caddesi, Kuzuluk Kaplıcaları, Osmanlı mimarisini yansıtan Taraklı Evleri, salına salına akan Sakarya Nehri, 15 kilometre uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun ikinci plajı olma unvanına sahip Karasu Plajı, 160 bin kilometre karelik alana yayılan Sakarya Kent Park kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Sakarya gezisini tatlandırmak için Sakarya’nın meşhur yemekleri de kesinlikle denenmeli. Islama köfte, pekmezli ayva dolması, Adapazarı usulü kuzu but, kaşnuka, balkabaklı ekmek ve tavuklu cizleme Sakarya’da tadılması gereken muhteşem tatler arasında yer alıyor.

Siz de Sakarya’yı doyasıya keşfettikten sonra yeni keşifler yapmak isterseniz rotanızı Bursa’ya çevirebilir, araç kiralama hizmeti almanın sunduğu özgürlüğü doyasıya yaşayabilirsiniz. Bursa gezilecek yerler hakkında hazırlamış olduğumuz içeriğimizde yer alan önerilerle tatil deneyiminizi mükemmelleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu