Ordu Gezilecek Yerler: Nereye Gidilir? - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Ordu Gezilecek Yerler: Nereye Gidilir?

Pek çok medeniyete ev sahipliği yaptığı yaklaşık 13 yüzyıllık tarihi ile dikkat çeken Ordu, ülkemizin kesinlikle gezilmesi gereken şehirleri arasında yer alıyor. Ordu gezinizi daha keyifli kılacak gezi önerilerine yer verdiğimiz bu yazıya göz atarak kendi planınızı oluşturabilirsiniz. Karadeniz’in değerli şehirlerinden Ordu tarihi ve turistik yerleri listesinde kesinlikle size keyif verecek seçenekler bulabilirsiniz.

 

Ordu gezi planınızı yaparken farklı ulaşım seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Trabzon’a havayolu ile ulaştıktan sonra Trabzon araç kiralama hizmetlerinden aracınızı kiralayarak Ordu’ya yola çıkabilirsiniz. Trabzon Ordu arası yolculuğunuzda size eşlik edecek muhteşem bir manzara sonrasında Ordu tarihi ve turistik yerleri ile sizi bekliyor olacak. “Ordu’da nereye gidilir?” sorusunu soruyorsanız yazımızda bu güzel şehri keşfetmenize yardımcı olacak ipuçları bulabilirsiniz.

 

Ordu’da Gezilecek Yerler

 

Yunan mitolojisinde geniş bir yelpazede hikâyeye konu olan Ordu, dünyanın en büyük fındık üreticisi şehri olma unvanına da sahip. Doğrudan Ordu’ya geldiyseniz şehrin güzelliklerini keşfetmeniz için araç kiralama işlemi yapmanızı öneriyoruz. Rent Go Ordu Şehir Araç kiralama ofisi aracılığı aracınızı kiraladıktan sonra şehri keşfetmeye hazırsınız. Ordu’da gezilecek yerler listesi hazırlarken daha kolay bir planlama yapabilmeniz için alternatifleri tarihî ve doğal güzellikler olarak ele alarak hazırlamış olduğumuz listelerimiz ile sizi baş başa bırakıyoruz.

 

Ordu’da Gezilecek Tarihî Yerler

 

Ünye Kalesi, Yalı Kilisesi, Haznedar Konağı ve Göreği Manastırı Ordu’ya geldiğiniz zaman görmek isteyeceğiniz tarihî güzelliklerden sadece bazıları.

 

Ünye Kalesi

Ünye sahip olduğu doğal güzellikler ile de dikkat çeken bir lokasyon. Burada 200 metre yükseklikte yer alan, faaliyetleri biten bir yanardağda inşa edilen Ünye Kalesi eşsiz manzarası ve tarih kokan mimarisi ile kesinlikle görmeniz gereken yerler arasında.

 

Yalı Kilisesi

Yalı Kilisesi

19. Yüzyılda Rumlar tarafında inşa edilen ve 1920’lere kadar ibadethane olarak kullanılan kilise, yakın dönemde kültür sanat merkezine dönüştürülmüştür.

 

Haznedaroğlu Konağı / Bolaman Kalesi

Haznedaroğlu Konağı / Bolaman Kalesi

Özel mimari tasarımı ile dikkat çeken konak, Osmanlı döneminde inşa edilmiştir. Yapı 18. yüzyıldan günümüze korunarak gelmiştir. İki farklı tarihin buluştuğu konak, Bolaman Kalesi kalıntılarının üzerine inşa edilmiştir. Bu özelliği ile Ordu tarihî yerler listesinin kesinlikle görülmesi gereken seçeneklerinden birisi olarak dikkat çeker.

 

Göreği Manastırı

 

Pond Devleti döneminden kalma yapının kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır. Yapı içerisinde döneme ait kale, şato ve kilise kalıntıları da bulunmaktadır. Yapıldığı dönemde yaşayan derebeyine ait basılı paraların bulunması bu manastırın bulunduğu lokasyonun tarihin önemli yerlerinden birisi olduğunu kanıtlamıştır.

 

Ordu’da Görülebilecek Doğal Güzellikler

 

Karadeniz denildiği zaman şüphesiz ki akla ilk gelen bölgenin muhteşem doğasıdır. Ordu da doğal güzellikleri ile ön plana çıkan şehirlerden birisi olarak misafirlerine unutulmaz bir deneyim sunuyor. Yason Burnu, Çambaşı Yaylası, Gaga Gölü ve Ulugöl Tabiat Parkı Ordu’nun güzel yerleri arasında dikkatinizi çekeceklerden sadece bazıları.

 

Çambaşı Yaylası

Çambaşı Yaylası

Şehir merkezine yaklaşık 60 km mesafede bulunan Çambaşı kesinlikle görmeniz gereken güzellikler arasında yer alıyor. Türkiye’nin en geniş yaylasını keşfetmek isteyenler konforlu bir ulaşım için Rent Go Ordu Şehir Araç kiralama ofisinden araç kiralayarak eşsiz bir yolculuğa çıkabilirler.

 

Yason Burnu

Yason Burnu

Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Yason Burnu bir yarımada. Su sporlarına elverişli olan Yason Burnu her yıl yerli ve yabancı geniş bir yelpazede insanı ağırlıyor. Yason Burnu çevresindeki tarihî güzellikler de bu doğa harikasını keşfe gelenleri bekliyor. Yarımadada bulunan tarihî Yason Feneri de ordu gezilecek yerler listesine eklenmesi gereken tarihî güzelliklerden birisi.

 

Gaga Gölü

Gaga Gölü

Karadeniz’deki az sayıdaki doğal göllerden birisi olan Gaga Gölü bununla beraber bir akarsu tarafından beslenmemesi ile de biliniyor. 4,5 metre derinliğe sahip olan gölün çevresinde yeşilin her tonuna şahit olmak mümkün.

 

Ulugöl Tabiat Parkı

Ulugöl Tabiat Parkı

Beautiful views from Ulugol(Golkoy) Nature Park, Ordu, Turkey

Krater göl olma özelliğine sahip olan Ulugöl çevresindeki 26 hektarlık alan tabiat parkı olarak korunuyor. Pek çok canlıya ev sahipliği yapan park her mevsim farklı bir renk şöleni sunması ile ziyaretçilerini büyülüyor.

 

Ordu’da gezilecek görülecek yerler sonrasında yaşadığınız unutulmaz deneyimin tadı damağınızda kalacak. Ordu’nun güzel yerleri sonrasında Karadeniz’i keşfetmeyi daha çok isteyeceğinizden eminiz. Bir sonraki Karadeniz gezinizi planlamak için detaylı bir Karadeniz’de gezilecek yerler rehberi size yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu