Türkiye’de Balayına Gidilebilecek 10 Romantik Lokasyon - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Türkiye’de Balayına Gidilebilecek 10 Romantik Lokasyon

İtiraf edelim, balayı planlaması da nikah ya da düğün planlaması kadar heyecan vericidir. Çünkü balayı, sevilen kişi ile birleşen hayatları romantik bir şekilde mühürlemek için eşsiz bir fırsat anlamına gelir. Hedef romantizm olduğunda ise balayı yerleri doğru belirlenmelidir. Neyse ki Türkiye balayı yerleri bakımından da tam bir cennettir.

Bu yazımızda balayını romantik bir serüvene dönüştürmek isteyenlere özel romantik balayı yerleri odaklı bir liste hazırladık. İşte romantizm tutkunlarına özel balayı yerleri…

Balayı İçin Gidebileceğiniz Yerler Listesi

  • Kapadokya
  • Alaçatı
  • Sığacık
  • Olimpos
  • Uludağ
  • Abant
  • Ayvalık
  • Bodrum
  • Ağva
  • Sapanca

1. Kapadokya

Muhteşem gün batımları, hayranlık uyandıran gün doğumları… Eşsiz peribacaları, kayaların içerisine oyulmuş otantik oteller, tarihe tanıklık eden ve ettiren vadiler. Kapadokya boşuna balayına gidilecek yerler listelerinin başında yer almıyor, balayı önerileri boşuna bu mistik lokasyonda kesişmiyor.

2. Alaçatı

Alaçatı

Yaz aylarında balayına gidilecek yerler söz konusu olduğunda akıllara ilk gelen lokasyonlardan biridir Alaçatı. İzmir’in Çeşme ilçesinin en gözde ve kuşkusuz en romantik bölgesinde, rüzgârla bir gelen Ege Denizi kokusu aşkın ölümsüz doğasına vurgu yapar. Üstelik Alaçatı’da görmeniz gereken yerler oldukça çeşitlidir.

3. Sığacık

Sığacık

Tarihe tanıklık etmek, deniz kokulu sokakları keşfetmek ve tabii bolca romantizm isterseniz İzmir’in “Citta Slow” ağının ilk üyesi Sığacık’ı ziyaret edebilirsiniz. Her mevsim farklı bir güzellik sunan bu şirin mahalle Teos Antik Kenti ve meşhur Kaleiçi sokakları ile en romantik balayı yerleri arasına girmeyi hak ediyor.

4. Olimpos

Olimpos

Romantizmin sınırlarını zorlamak isterseniz Olimpos’un balayı için öneriler listelerinin zirvesinde olduğunu bilmelisiniz. Deniz, kum ve güneş üçlüsü bir yana bu eşsiz lokasyonda keşfedilebilecek birçok güzellik bulunuyor. Olimpos Antik Kenti ise kesinlikle görmeniz gereken bir destinasyon.

5. Uludağ

Uludağ

Kışın balayı için gidilecek yerler Türkiye ve güzelliklerini keşfetmeye imkân tanıyor. Uludağ da şüphesiz kış aylarında değerlendirilebilecek balayı fikirleri odağında yer alıyor. Heybetli bir dağ, kayak yapma imkânı ve şömine başında geçirilecek romantik vakitler Uludağ’ın en romantik balayı yerleri arasında bulunmasını da sağlıyor.

6. Abant

Abant

Karadeniz’in muhteşem doğası aşkınıza şahit olsun! Bolu, hem yaz hem de kış aylarında en çok tercih edilen balayı yerleri arasında olma unvanını sonuna dek hak ediyor! Yeşilin tüm tonları cömertçe birleşiyor, göller sessiz sakin balayı yerleri beklentisini karşılıyor, zengin Bolu mutfağı ise benzersiz bir şölen yaşatıyor!

7. Ayvalık

Ayvalık

Ege’nin en sessiz sakin, en güzel denize sahip, gezilip görülmesi gereken yerler bakımından zengin noktalarından birinde romantik bir balayına ne dersiniz? Balayı tatili öneriler arayışındaysanız ve henüz “balayı nerede yapılır?” sorusunun size özel yanıtını bulamadıysanız Ayvalık tercihinizle muhteşem anılar biriktirebilirsiniz.

8. Bodrum

Bodrum

Balayı şehirleri Türkiye’nin dört bir yanında olsa da Muğla bu şehirler arasında en popülerlerden biri! Birçok farklı beldesi hem yaz hem de kış aylarında balayı için tatil yerleri listelerinde yer buluyor. Bodrum da en özellerden biri şüphesiz; kış aylarında sessiz sakin ve aynı oranda romantik bir deneyim sunuyor. Yaz aylarında ise ilçe dönüşüyor; binlerce yerli ve yabancı turist ilçeye kozmopolit bir özellik kazandırıyor. Hedef romantizm olduğunda kalabalığın romantizme engel olduğunu düşünmek ne kadar doğru bilinmez. Çünkü Bodrum en kalabalık ve işlek caddesinde dahi sevdiğinizle baş başa olduğunuz hissini size veriyor.

9. Ağva

Şehre yakın ama şehirden izole bir destinasyon olan Ağva Türkiye’de balayı için tercih edilen yerler arasında yer alıyor. Özellikle kış aylarının dinginliğinde Ağva kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken balayı yerleri önerilerinden birine dönüşüyor. Kanoyla nehirde bir gezinti, akşamları şömine kenarında geçirilen vakit ve elbette mum ışığında enfes bir akşam yemeği… Romantik balayı yerlerinin aranan tüm özellikleri Ağva’da buluşuyor.

10. Sapanca

Sapanca

Romantik balayı yerleri listemizde Sapanca’ya her zaman bir yer var! Sakarya’nın bu muhteşem ilçesinin adını taşıyan Sapanca Gölü balayı için gidilebilecek yerler içerisinde en romantiklerden biri. Göl kenarında uzun yürüyüşler yapmak ya da gölde kano ile gezmek; Justinianus Köprüsü üzerinde el ele dolaşmak, Kartepe’yi ziyaret edip manzarayla buluşmak… Sapanca sunduğu farklı aktivite alternatifleri ile “balayı için nereye gidilir?” sorusuna muazzam bir yanıt niteliği taşıyor.

Balayı için gidilebilecek yerler arasından seçiminiz ne olursa olsun, hazır bu güzel yerlere adım atmışken araç kiralama opsiyonlarını değerlendirerek balayınızı tam bir serüvene dönüştürebilir, kazanacağınız zaman ve konforla her anını özgürce değerlendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu