Mersin Gezilecek Yerler - Teknoloji Güncesi
Gezi & Tatil

Mersin Gezilecek Yerler

Akdeniz’in en önemli limanlarından biri olarak kabul edilen Mersin, binlerce yıldır ev sahipliği yaptığı sayısız medeniyetin izlerini taşıyan çok özel bir şehir. Yılın 300 gününün güneşli geçtiği bu şehre gerçekleştirilen turistik ve iş amaçlı gezilerde deneyimlenebilecek sayısız aktivite, keşfedilecek uçsuz bucaksız Mersin plajları, birbirinden etkisi altına alan doğal güzellikler ve tanıklık edilmesi gereken binlerce yıllık tarih bulunuyor.

Mersin’de görülmesi gereken yerler tek bir içeriğe sığdırılamayacak denli geniş. Yine de Mersin’de gezilecek yerler listelerinin olmazsa olmazlarını sizin için bu yazıda bir araya getirdik, keyifli keşifler dileriz.

Mersin’de Gezilecek Tarihi Yerler

Mersin tarihi yerler bakımından göz alıcı bir çeşitlilik barındırıyor. Şehrin farklı bölgelerine yayılan tarihi yapılar araç kiralama hizmeti alınarak konforlu bir şekilde ziyaret edilebiliyor. Siz de tarihi yapıları görmeyi ve geçmiş medeniyetlerin izlerini takip etmeyi isterseniz Mersin’in en ünlü destinasyonlarına doğru yola çıkabilirsiniz.

Mersin Kız Kalesi

Kıyıdan yaklaşık 600 metre uzaklıkta bulunan Mersin Kız Kalesi, Mersin’in en gözde turistik destinasyonlarından biridir. I. Leon tarafından inşa ettirildiği bilinen yapıya tekneler ile ulaşılabilir. Efsanelere konu olan kale şehrin ikonik yapıları arasında yer verilmiştir.

Kız Kalesi, Mersin’in tarihi yerler listelerinin başında olsa da Mut Kalesi, Mamure Kalesi, Yelbiz Kalesi, Belenkeşlik Kalesi ve Mersin Tarsus sınırları içerisinde yer alan Gülek Kalesi de görülmeye değer destinasyonlar arasında yer verilmiştir.

Adamkayalar

Mersin Gezilecek Yerler 2

Geçmişi yaklaşık 2200 yıl öncesine dek uzanan Adamkayalar, en önemli kaya oymaları arasında gösterilmektedir. Kayaların üzerindeki kabartmalarda erkek, kadın, çocuk, kartal ve dağ keçisi figürleri bulunmaktadır. Adamkayalar Şeytan Vadisi Deresi’nde dik bir yamaç üzerinde bulunduğundan erişilmesi zor bir lokasyona sahiptir.

Alahan Manastırı

Mersin Gezilecek Yerler 3

Hristiyanlık dininin erken dönemlerinde gizli ibadethane olarak inşa edilen yapılardan biri olan Alahan Manastırı, deniz seviyesinin 1300 metre yukarısında yer almakta ve 2020 UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunmaktadır. Mersin’in Mut ilçesinde yer alan Alahan Manastırı’nın MS 4. ve 6. yüzyıllar arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Kompleks şeklinde inşa edilen yapıda taş oymacılığı tekniği dikkat çekmektedir.

Mersin’de Gezilecek Doğal Güzellikler

Mersin tarihi zenginliği kadar doğal güzellikleri ile de görülmeye değer kentlerden biri. Şehrin doğası göz alıcı manzaralar eşliğinde keyifli zaman geçirmeyi garantiliyor. Doğa yürüyüşleri ile gezilerini hareketlendirmek isteyenler kendini Mersin’in doğa harikalarına teslim edebiliyor.

Göksu Nehri

Mersin Gezilecek Yerler 4

Akdeniz Bölgesi’ndeki yolculuğunu tamamladıktan sonra Mersin Silifke ilçesinde denizle buluşan Göksu Nehri, şehrin görülmeye değer güzelliklerinden. Düzensiz bir rejime sahip olsa da geçtiği yerlerdeki vadilere ve platolara hayat katan Göksu Nehri gezi rotalarının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Kayacı Vadisi

Mersin Gezilecek Yerler 5

Şehir merkezine yalnızca 45 kilometre uzakta bulunan, Limonlu Çayı’nın olağanüstü güzelliği ile birleştiğinde göz alıcı bir diyara dönüşen Kayacı Vadisi, Mersin’de görülmeye değer doğal güzellikler listelerinin başında yer alıyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak destinasyonlarından olan vadide piknik yapılabiliyor, balık tutulabiliyor ve macera severler bölgede kamp atabiliyor. Doğa yürüyüşleri için de ideal bir alan olarak kabul edilen vadide stresten uzaklaşıp huzurla tanışmak mümkün olabiliyor.

Kisecik Kanyonu

Mersin Gezilecek Yerler 6

Mersin’in Tarsus ilçesine yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunan ve Saklı Cennet olarak da bilinen Kisecik Kanyonu, doğanın tüm cömertliğini yansıtıyor. Fotoğraf çekmeyi sevenlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan Kisecik Kanyonu dik yamaçların ortasında masmavi bir güzellik barındırıyor. Yolu Mersin’e düşenlerin bu harika destinasyonu kesinlikle ziyaret etmeleri öneriliyor.

Mersin’in doğal güzellikleri elbette sayılanlarla da sınırlı değil. Mersin Narlıkuyu sınırlarında bulunan Kızlar Hamamı Koyu, ünlü Mersin plajları arasında yer alan Kum Mahallesi Plajı, mavi bayraklı denizi ile Mersin’in en güzel koyları arasında yer alan Boğsak Koyu, denizden ve karadan erişim sağlanabilen Aynalıgöl Mağarası, gürültüden uzak ve sakin bir deneyim sunan Barbaros Koyu Mersin’de görülmeye değer destinasyonlardan.

Mersin’de Neler Yapılır?

Mersin Gezilecek Yerler 7

Medeniyetlerin iz bıraktığı, doğası ile büyüleyen, kozmopolit yapısı ile hareketli bir yaşama sahip olan Mersin’de yapılacak birçok farklı aktivite mevcut. Şehrin çarşılarında otantik eşyaları keşfetmek, Mersin plajlarında keyifli zaman geçirmek, doğa yürüyüşleri yaparak sakinlemek, Türkiye’nin en büyük marinası olma özelliği taşıyan Mersin Marina sınırlarında bulunan restoranlarda yemek yemek, Kleopatra Kapısı’ndan geçerken anlık da olsa geçmişe dönmek bu şehirde hatırlanacak anılar biriktirilmesini sağlayabiliyor.

Sizin de yolunuz Mersin’e düşerse şehre en yakın havalimanı olan Adana Havalimanı araç kiralama ofisimize uğrayabilir, Mersin’de gezilecek yerler keşiflerinizi konforlu ve özgür kılabilirsiniz. Zaman kısıtlaması olmadan planlayacağınız rotalara özgürce uyum sağlayabilir, Mersin’in güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu